מהן מערכות גילוי אש ומה נדרש להתקינן

כל עסקן, מבנה ציבור וגם חלק ממבני המגורים בישראל מחוייבים לעמוד בדרישות בטיחות באש. אם אתה בעל עסק ייתכן שנתקלת בדרישות אלה כאשר פנית לרישוי עסקים. מי שמקים מבנה חדש נדרש להציג אישורים של כיבוי אש לצורך אישור התוכנית או קבלת טופס 4. ייתכן גם שנתקלים בדרישה מצד חברת הביטוח כאשר אתה מעוניין לעשות ביטוח מבנה או תכולה.

תקן ישראלי 1220 עוסק בבטיחות באש, ובפרט מסדיר את נושא מערכות גילוי אש ועשן. בשטח, במרבית המקרים התקן הוא הקובע. לעיתים ובמקרים חריגים, כיבוי אש מציגים דרישות בטיחות מחמירות מעט יותר.

מהי מערכת גילוי אש

אם כן, מה היא מערכת גילוי אש? בקצרה ניתן לומר כי מערכת גילוי אש היא מערכת אלקטרונית המותקנת במבנה ותפקידה לגלות דליקה בשלב מוקדם ככל הניתן, להעביר התראה לגורמים הדרושים ולעיתים אף לבצע פעולות מסויימות נוספות כגון פתיחת חלונות עשן, דלתות בהלה, כיבוי מעליות וכו'.


קיימים שני סוגים עיקריים של מערכות גילוי אש:

·&מהן מערכות גילוי אש ומי נדרש להתקינןnbsp;        מערכות אזוריות המכסה עד 16 אזורים.

·         מערכות אנלוגית המאפשרת כיסוי של מספר כמעט בלתי מוגבל של איזורים.


מחיר מערכת גילוי אש נגזר מסוג הרכזת, מספר אביזרי הגילוי וסוגם. ככל שמספר האיזורים לכיסוי רב יותר, כך נדרשת רכזת גילוי אש מתוחכמת יותר כמו גם מספר גלאים רב יותר. במבנים קטנים, ע"פ רוב ניתן להסתפק במערכת אזורית וזולה יותר שכן חלוקה נכונה של המבנה תאפשר ניצול אופטימלי של 16 לולאות הגילוי. ניתן למצוא הסבר מקיף אודות ההבדלים בין סוגי מערכות גילוי האש השונות באתר חברת פיירלוק.


ליבה של המערכת הוא רכזת גילוי האש. הרכזת מקבלת את הסיגנלים מכל הגלאים שבמערכת ובמקרה של אזעקה , היא הרכיב אשר אחראי על ביצוע ההפעלות השונות אותן מנינו קודם.


אישור ההתקנה ע"י מכון התקנים

לאחר התקנת המערכת, מוזמן לאתר נציג של מכון התקנים ובודק כי ההתקנה בוצעה בהתאם לתקן. בסיום הבדיקה, אם זו עברה בהצלחה כמובן, מנפיק הבודק תעודה לבעל העסק. מאותו רגע, חייבת להתבצע בדיקה שנתית ותחזוקה למערכת גילוי האש על מנת לשמור על כשירותה המבצעית.


חשוב לדעת כי בשוק ישנן מערכות של חברות רבות. חלק מהמערכות מיובאות לארץ באופן בלעדי, מה שמחייב כי התחזוקה השנתית למערכות אלה תבוצע אף היא ע"י היבואן ורק על ידו. מצב זה מביא לא פעם לעלויות תחזוקה גבוהות מהרצוי.


חשוב להבחין בין מערכת גילוי אש ובין מערכת כיבוי אש. באופן מפתיע, מדובר בשתי מערכות נפרדות לחלוטין הפועלות כל אחת בטופן אוטונומי. הממשק היחיד בין שתי המערכות עשוי להיות בעזרת רגשי זרימה המותקנים במערכת כיבוי האש והמהווים אלמנט גילוי היכול להפעיל את מערכת גילוי האש.

המאמר באדיבות

תגובות