משדרגים לחלונות 10? קבלו טיפים

משדרגים לחלונות 10? קבלו כמה טיפים לשמירה על הפרטיות והאבטחה שלכם:

ביולי 2015 השיקה מיקרוסופט את מערכת ההפעלה החדשה שלה – חלונות 10 – שמטרתה העיקרית הייתה לתקן באגים ולשפר את חווית המשתמש במערכת ההפעלה, במיוחד לאור הביקורת אותה חטפה מיקרוסופט עם שחרור חלונות 8.

בהתאם להבטחות שניתנו טרם ההשקה, למשתמשים ניתנה הזדמנות לשדרג את מערכת ההפעלה שברשותם לחלונות 10 ללא תשלום.

מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט התקבלה בהתלהבות על ידי המשתמשים בעולם, במיוחד לאור הגרסאות האחרונות שנחשבות לפחות מוצלחות. אבל גם חלונות 10 לא הייתה חפה מביקורת – בעיקר בתחום הפרטיות. האשימו את מיקרוסופט בחדירה לפרטיות הגולשים ושיתוף מידע אישי של המשתמשים עם חברות צד שלישי.

בניינו, חדירה לפרטיות מתקיימת בכל מקום ברשת. כמעט לכולנו יש פרופיל ברשתות חברתיות, וכולנו משתמשים בסמארטפון.
כמובן, צריך למזער חדירה לפרטיות איפה שניתן – והנה כמה הגדרות חשובות שאתם צריכים לעדכן בחלונות 10:

1.        הפסיקו את  Getting to know you

תכונה זו אוספת מידע על ידי תיעוד הקלדות המקלדת שלכם (Keylogger). באופן כללי תוכנות תיעוד כאלה נחשבות לגיטימיות – חוץ מאותם הפעמים שנעשמשדרגים לחלונות 10? קבלו טיפיםה בהן שימוש על ידי האקרים שאוספים סיסמאות, פרטי אשראי וכו'.

מיקרוסופט הכניסה את האופציה הזו במטרה "לשפר את חווית המשתמש", אבל זו בהחלט אופציה שהייתי שמח להימנע ממנה. כדי לנטרל אותה כנסו לתפריט הפרטיות שנמצא תחת תפריט ההגדרות הראשי. משם כנסו לתת התפריטSpeech, inking & typing 
ולחצו על Stop Getting to know me

2.         נטרלו את מזהה הפרסומות

בהסכם השימוש של חלונות 10 מופיע סעיף אודות Advertising ID – מזהה ייחודי שנועד "לשרת" אתכם בכך שהוא מציג פרסומות ממוקדות אישית עבורכם. איך הוא יודע איך להציג לכם פרסומות ממוקדות? ניחשתם נכון – הוא עוקב אחר הרגלי הגלישה שלכם ומשתף מפרסמים במידע הזה.

לצערנו, לא ניתן לבטל את האופציה הזו לחלוטין, אבל ניתן לפחות להגביל את שיתוף המידע עם חברות צד שלישי.

בצעד הראשון היכנסו שוב להגדרות הפרטיות, ובלשונית "כללי" העבירו את ההגדרה הראשונה – Let apps use my advertising ID… למצב Off.

בנוסף, תצרכו להיכנס גם לאתר מיקרוסופט בקישור הזה, וגם שם להעביר את ההגדרות למצב Off.

3.        נטרלו את אופציית ה Wi-Fi Sense

אחת התכונות היותר שנויות במחלוקת שמיקרוסופט הכניסה לחלונות 10 היא אופציה המאפשרת לכם להתחבר לכל רשת אלחוטית אליה חבר שלכם התחבר לפניכם. האופציה יכולה להיות שימושית ביותר, אבל זה גם אומר שסיסמאות לרשתות האלחוטיות בבית או במשרד שלנו עלולות להיות זמינות לצד שלישי ללא שליטה.

כדי לנטרל את ה Wi-Fi Sense במחשבים ניידים כנסו תפריט הגדרות הרשת והאינטרנט, ותחת הלשונית Wi-Fi כנסו לניהול הגדרות Wi-Fi. בתפריט זה העבירו את כל ההגדרות ל Off.

על מנת לבטל לחלוטין את שיתוף הסיסמה שלכם, יהיה עליכם לשנות את שם הרשת האלחוטית שלכם (SSID)בהגדרות הראוטר, כך שבסוף השם יופיע הערך "_optout". לדוגמא, אם הרשת האלחוטית שלכם נקראת כרגע Hodor, תיאלצו לשנות את שמה ל Hodor_optout.

 

כמובן שיש טיפים רבים נוספים לשמירה על הפרטיות שלכם, לכן חשוב להיות מודעים לתנאי השימוש ולהגדרות הפרטיות - לא רק במערכת ההפעלה, אלא בכל תוכנה או שירות בהם אתם משתמשים.

 

המאמר באדיבות

תגובות