ניקח מכולם, ניתן לתושבי המרכז

בדרך כלל זה מוסווה, מטושטש, אין הרבה מקרים בהם התרגילים הכלכליים של הממשלה והאוצר גלויים, אבל הנה הזדמנה לנו האפשרות ולרגע אפשר להציץ מעבר לכתף של שטייניץ ולראות איך תרגיל כלכלי פשוט לוקח כסף של כל האזרחים ומשמש לחיזוק העיר תל אביב... שוב.

כתבה בכלכליסט מבשרת:"המדינה מחפשת מימון לחפירת הרכבת הקלה ברחוב באבן גבירול בת"א. אחת הדרישות בפרויקט הרכבת הינה הקמת מסילות בתווי ארוך ויקר של רחוב אבן גבירול שתכלול חפירות כדי להעביר את הרכבת תחת פני מפלס הרחוב. מחיר הפרויקט יגיע להערכת המדינה לכ-2 מיליארד שקל (...) המדינה מבקשת למכור קרקע למגורים במקום מתחם הרכבת הגדול בלב רחוב ארלוזרוב כדי לממן את הפרויקט".

בסופו של דבר הפתרון המתגבש הולך להזיז אבני משחק בכל השטח. תחנת תל אביב מרכז תועבר מעל לנתיבי איילון, במקומה יוקמו 1300 יחידות דיור, על שטח שבין דרך בגין לפינת רחוב שאול המלך, יקום מגדל משרדים בגובה של 80 קומות, ושני מגדלי מגורים בני 45 קומות, ובנוסף ישנן 278 יחידות בפינת קפלן דה-וינצ'י ומגדל ברחוב דובנוב...

"אחלה" אומר לעצמו האזרח המצוי, "מה בדיוק הבעיה פה? לוקחים כסף של קבלנים ובונים איתו אתניקח מכולם, ניתן לתושבי המרכז הרכבת בתל אביב".

אז זהו, שלא.

האדמות בהן מדובר הן אדמות מנהל מקרקעי ישראל. מקרקעי ישראל... כל ישראל... כלומר שלי ושלך - של חיפאים ושל טבריינים, של חדרתים ושל תל אביבים, אשדודים ובאר שבעים. אדמות ששיכות לאזרחי כל מדינת ישראל ימכרו ובכסף שיתקבל... נבנה את הרכבת הקלה בתל אביב.

למי שלא קולט את התרגיל - האוצר לוקח משאבי מדינה, משאבים כלכליים בצורה של זכויות בנייה, מממש אותם לכסף ומעביר אותם בצורה סיבובית לחיזוק המרכז.

נראה לכם מוזר? נראה לכם חדש? בואו ונזכר רגע בתמ"א 38. מתן זכויות בנייה בתמורה לחיזוק המבנים. גם כאן כביכול לא מדובר בכסף אמיתי... זה רק כסף מונופול. אבל לא לוקח יותר מחמש שניות להבין. הזכויות האלה שוות מימוש רק במרכז. כלומר אנחנו לוקחים אוכלוסיה חזקה בערים חזקות ונותנים להם מתנה. מרחיבים להם את הבית ומחזקים אותו.  והפריפריה? מה עם הבתים בפריפריה? שיחרבו, למי אכפת.  

שני מיליארד שקל זה הסכום שהמדינה תרוויח מהעסקה כשהיא מוכרת אדמה באזור יוקרתי. שני מיליארד שקל הוא הסכום של הסרת קו הרכבת שחונק את חיפה והעברתו אל מתחת לכרמל. אני לא אומר שתל אביב לא זקוקה לרכבת קלה, היא זקוקה. היא גם צריכה לקבל את הכסף הזה מקופת האוצר ולא רק מתושביה. אבל התרגיל הזה שבו מעבירים את הכסף הציבורי של כלל אזרחי ישראל "מתחת לשולחן", בלי לדון בעדיפויות או חלוקה, התרגיל הזה מסריח.

המאמר באדיבות

תגובות