פתרונות שהציע לי אדריכל למדרגות אלכסוניות

פורום אדריכלות נועד לדיוני אדריכלים, ארכיטקטים וסטודנטים בתחום. אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים בנושאי אדריכלות ותכנון, גם גם להתייעצות עם אדריכלים לאנשים בתהליכי תכנון ובנייה.

מעוניינים לנהל פורום זה? לחצו כאן כעת! bit.ly/2kyZDLL
תנאי השימוש בפורום

פתרונות שהציע לי אדריכל למדרגות אלכסוניות

בני 14.04 (09:05)
בגלל צמצום במקום עשתה לי מעצבת מדרגות אלכסוניות (בתמונה תחת "תכנון ישן"). העירו לי שזה לא בטיחותי, והלכתי לכן לאדריכל. הוא דוקא המליץ לי להשארת בתוכנית של המעצבת, שדבריו כך עושים כולם ואין עם זה שום בעיה, ושחבל לי סתם לשלם לו. אך אני בקשתי בכל זאת תכנית בטיחותית טובה. הוא נתן לי כמה פתרונות (בתמונה 1-3).
מכיון שראיתי שהוא לא מקפיד כל כך על התקנים, אבקש את חוות דעתכם על פתרונותיו. אודה על הוספת נימוקים.
העיקרון בכל הפתרונות, שיהיה מדרך מספק בפינת האלכסון. הוא אמר לי שהתקן כיום במדרגות אלכסוניות, שהמקום הצר ביותר יהיה לפחות 15 (ולא 17.5 כבעבר).פתרונות שהציע לי אדריכל למדרגות אלכסוניות
הוסף תגובה קישור ישיר

מדרגות

זיוה מעצבת פנים 15.04 (10:45)
בני שלום,

אני אנסה לסכם בשני משפטים.
לבית שלי כן עשיתי מדרגות אלכסוניות, כי זה פתר בעיה של מקום.
לאחרים אני אף פעם לא אמליץ על זה מכיוון שזה לא תיקני ואני לא מוכנה לקחת סיכון.

זיוה זילבר
הוסף תגובה

מדרגות אלכסוניות

לילך 15.04 (20:43)
לא מדוייקת האמירה כי מדרגות אלכסוניות אינן תקניות.
התקן מגדיר מינימום 17.5 ס"מ בצד הצר של המדרגה.
אלה המשורטטות אינן תקניות משום שלא קיימת המידה הנ"ל.
הוסף תגובה

תודה לכן! מדוע פתרון 3 לא תקני? התקן עודכן ל15.

הרי יש בו מרווח 15 ס"מ במקום הצר ביותר, גם במדרגה 6 וגם במדרגה 7?
בקשר לדברי לילך שהתקן דורש 17.5 - מחוץ לאדריכל שאמר לי שהתקן עודכן ל15 ס"מ במקום הצר, שמעתי זאת מעוד כמה מקורות. אמנם אין בידי הדרך לבדוק זאת. אודה לכן גם על זאת.
הוסף תגובה

תודה לכן! מדוע פתרון 3 לא תקני? התקן עודכן ל15.

הרי יש בו מרווח 15 ס"מ במקום הצר ביותר, גם במדרגה 6 וגם במדרגה 7?
בקשר לדברי לילך שהתקן דורש 17.5 - מחוץ לאדריכל שאמר לי שהתקן עודכן ל15 ס"מ במקום הצר, שמעתי זאת מעוד כמה מקורות. אמנם אין בידי הדרך לבדוק זאת. אודה לכן גם על זאת.
הוסף תגובה

לא ברור לי מאיפה ה 15?

עדו 15.04 (21:46)
עד כמה שאני יודע החוק למדרגות טרפזיות קובע 17.5 ס"מ. לא ידוע לי על תיקון כלשהו וזה תיקון שצריך לבוא בחקיקה ולא בתקן. הפתרון העקרוני שהציג לך האדריכל נראה לי נכון בתנאי שישמור על המרווח של 17.5 ס"מ.
הוסף תגובה

החוק לגבי מדרגות טרפזיות

עדו 15.04 (21:14)
הוסף תגובה

התקן שונה, ונכון לתקן החדש של ...

אורח 15.04 (23:54)
התקן שונה, ונכון לתקן החדש של 2009 אין בעיה לעשות מדרגות אלכסוניות כמו בתכנון המקורי. מבחינה תיקנית, זה לא בעיה אבל הבעיה הבטיחותית נשארת.
הוסף תגובה

מדהים! האם תוכל לתת קישור לעידכון החדש?

האם אתה באמת מתכוין שגם התכנית שב"התכנון הישן" חוקית כיום?
אני לא מתכונן לעשותה, מכיון שהיא איננה בטיחותית, אבל בכל זאת מענין ומרתק לדעת את הדברים.
נודה לך מאוד על קישור לאינטרנט או מקור בכתב.
בתודה ובכבוד
בני
הוסף תגובה

התקנות החדשות למדרגות בדירת מגורים

עדו 18.04 (09:56)
קובץ התקנות - תיקון 6713, תיקון 22 ספטמבר 2008
תקנה 3.2.2.21

)א( מותר להתקין מדרגות לולייניות ומדרגות שלח מתחלף
בבניין ולהשתמש בהן כחלק מדרך מוצא אם נתמלא לגביהן
אחד התנאים האלה:
)1( המדרגות מותקנות בתוך דירה בבניין מגורים;
)2( המדרגות מותקנות בבניין או חלק מבניין המשמש
למסחר, לעסקים, לתעשיה או לאחסנה, בתנאי שחלק
הבניין אינו מיועד לשמש יותר מ–5 אנשים;
)3( המדרגות מותקנות בחלק מבניין, המשמש לשטחים
טכניים, בתנאי שחלק הבניין אינו מיועד לשמש יותר מ–5התקן החדש למדרגות בדירת מגורים
הוסף תגובה

ולגבי מדרגות טרפזיות

עדו 18.04 (08:21)
)א( מותר להתקין בבניין מדרגות בעלות שלחים בצורת טרפז
)להלן - מדרגות טרפזיות(, לשינוי כיוון מהלך מדרגות בלבד
ולהשתמש בהן כחלק מדרך מוצא אם נתמלא לגביהן אחד
התנאים אלה:
)1( המדרגות מותקנות בתוך דירה בבניין מגורים;
)2( המדרגות מותקנות בבניין או חלק מבניין המשמש
למסחר, לעסקים, לתעשיה או לאחסנה, בתנאי שחלק
הבניין אינו מיועד לשמש יותר מ–5 אנשים;
)3( המדרגות מותקנות בחלק מבניין, המשמש לשטחים
טכניים, בתנאי שחלק הבניין אינו מיועד לשמש יותר מ–5
אנשים.
)ב( עומק מינימלי של שלח מדרגה טרפזית יהיה 15 סנטימטרים
לפחות.
)ג( עומק שלח המדרגה יימדד במרחק 30 סנטימטרים מהקצה
הצר ביותר של המדרגה; עומק השלח יהיה אחיד ולא פחות
מעומק שלח המדרגות האחרות במהלך המדרגות; מדידת
המרחק מהקצה הצר תתבצע לאורך אפי המדרגות כמתוארולגבי מדרגות טרפזיות
הוסף תגובה

והתנצלות

עדו 18.04 (08:22)
לא הייתי מעודכן, מצטער על ההטעיה.
הוסף תגובה

אני שמחה שעזרתי בהכרת התקן החד...

אורח 18.04 (22:49)
אני שמחה שעזרתי בהכרת התקן החדש. גם אני הופתעתי כשנודע לי
הוסף תגובה

בני

אורחת 16.09 (20:04)
לא מיצית את הנושא כבר בארכיג'וב???
כבר חודשיים את מתבחבש בנושא.
בשביל מה יש לך אדריכל????
כל הזמן לנסות לקבל גיבויים בפורומים זה פשוט נראה כאילו אין לך אמון באדריכל עימו אתה עובד ולדעתי כבר בתחילת הדרך היה זה המצב, במקרה כזה מכוון שגם כשיש חוזה מול אדריכל זה עדיין לא אומר שזאת חתונה קתולית - ניתן להחליף אדריכל ולעבוד עם משהו שיש לך אמון ביכולות שלו.
לא חבל? והאם זה לא יוצר מצב של בילבול כל פעם שאתה פונה לפורום וחוזר לאדריכל שלך עם פיתרונות והלצות מאנשי מקצוע שונים שאינך למעשה מכיר אותם???
אז תסלח לי אם אני תוהה...אולי כל זה פרויקט שלך? ואתה בעצם זה שחסר הביטחון לגבי מה שהינך מתכנן???
נושא המדרגות פשוט ייגע אותי כבר.
הוסף תגובה

לאורחת

מניסוח דברייך התרשמתי שכוונתך לטובה. על כן אסביר את הענין. מעצבת נתנה לי תכנית. אני בתמימות הבאתי אותה לפורום ארכיג'וב לגבי שאלה אחרת (גובה הריצוף). ואז העירו לי שהמדרגות לא תקניות. בקשתי בפורום הסבר לבעיה, ולאחר הדיון תפסתי את העקרונות, ובפרט הבנתי שאין מנוס מפניה לאדריכל. הפנו אותי לאדריכל חביב, והוא דוקא טען שאין כל בעיה בתוכנית המעצבת (הוא הפנה אותי אפילו לחדרי מדרגות בבנינים משותפים), ושחבל על כספי. אך מכיון שראיתי בפורום את כל הדעות החלוקות עליו, בקשתי שיתן לי משהו בטיחותי חלק - "גלאט". וזה מה שהוא נתן. מכיון שראיתי שהוא יחסית לא מחמיר, העדפתי לשמוע את הדעות הנוספות. ובפרט שראיתי שבמפורש הפורום מקדם את הבנתי, ובלעדיו הייתי מפספס דברים רבים (גם מחוץ לנושא המדרגות).
אין כלל מה להשוות את ידיעותי בין לפני הפורום לאחריו.

אינני מפסיד זמן מברורים אלו - אני בשלבי עבודה מוקדמים.
הוסף תגובה

לבני

אד' אפרת מאירי 10.10 (08:41)
בני שלום
המדרגות כפי שהן מצויינות בשרטוטים שלך הן לא תקניות
נכון שיש אדריכלים ומעצבי פנים(אלא שלא חותמים על התוכניות לרישוי) שמתכננים מבנים עם מדרגות מסוג זה ואפילו מעבירים אותם כך, אבל חשוב שתבין, מדרגות אלכסוניות אינן תקניות.
הפתרון הוא לבדוק האם ניתן להגביה את רום המדרגות (הגובה של המדרגות) עד לגובה מסויים שהוא עדיין בגבולות התקני, או להנמיך את קובה הקומה מעל (במידה ועדיין אינה נבנתה בשטח)
אני אישית לא ממליצה לך להכניס בבית שלך אלמנטים שאינם תקניים, יהיו אשר יהיו, וחבל לי מאוד שהאדריכל שאתה בקשר איתו מוכן 'להחליק' דברים, ועוד יותר חבל לי שהמעצבת פנים שלך לא יודעת את התקנים לגבי מדרגות
הוסף תגובה