כיצד הפך מפקח בניה לדמות נדרשת

כיצד הפך מפקח בניה לדמות נדרשת?

בשנים האחרונות, תחום פיקוח הבניה צובר תאוצה, והופך למבוקש וכמעט ברור מאליו. מספר סיבות לדבר, כאשר הן מצטלבות בסופו של עניין לשילוש הקדוש איכות-כסף-זמן.

היבט האיכות – ההבנה שבתחום הבניה ישנו מספר רב של קבלנים, הנלחמים על כל לקוח, ובמסגרת כך נאלצים גם להגיע לרמת מחירים שהינה על גבול הרווחיות, גורמת לעתים לכך שבסופו של דבר הקבלן ינסה "לגלגל" את חוסר הרווחיות, לרמת הביצוע, משמע האיכות עלולה להיפגע.

היבט הכסף – פרויקט הבניה הינו לרוב הפרויקט הגדול והמרכזי בחיי משפחה, ועל כן מובן ואף מחויב, הרצון להוזיל עלויות בתהליך הבניה, או באופן מדויק יותר – להתאים את הביצוע לתקציב. זה כולל חסכון הוצאות מיותרות הנובעות מחוסר מקצועיות, והוצאות הנובעות מניהול תקציבי לקוי, נפרט על כך בהמשך.

היבט הזמן – תהליך הבניה הינו תהליך רצוף ומתמשך, משמע שהבניה באתר מתבצעת כמעט בכל יום במשך כ-10 חודשים בממוצע. אם הלקוח רוצה לשלוט על הפרויקט הוא צריך להיות נוכח באתר מרבית הזמן, משימה בלתי אפשרית למי שצריך לעבוד על מנת לממן את הפרויקט.

הסיבות להגברת הצורך והביקוש לפיקוח

היבטים תעסוקתיים – מרבית הבונים הינם בגילאי הביניים – 25-45, ועל כן נמצאים בשלבי בניית הקריירה או בשלבים מתקדמים, ואינם יכולים להעדר מהעבודה לעתים תכופות, ולהפסיד ימי עבודה רבים על מנת לשהות באתר.

היבטים גיאוגרפים – חלק מהאוכלוסייה הבונה בית פרטי, מעתיקה את מקום המגורים מרחק רב, דוגמא לכך היא העוברים מערים במרכז ליישובים קהילתיים או מושבים, בפריפריה בצפון ובדרום הארץ. מרחקים אלה אינם מאפשרים להגיע אל אתר הבניה לעתים תכופות.

 היבטים חברתיים – אם בעבר כל מי שבנה את ביתו לבד, או נעזר בדוד או בגיס ש"בנה לעצמו כבר כמה בתים", נחשב למוצלח ולמתוחכם שבחבורה, כיום המגמה היא להימנע מהעזרות באותו המכר, וזאת מהבנה שכוונות טובות לא מחליפות מקצועיות. בטח ובטח שהכוונות הטובות לא מגובות באחריות.

 

מפקח בניה מקצועי מבטיח שהעבודה תעשה באופן מקצועי, איכותי ובסנכרון מלא בין בעלי המקצוע. עלותו של מפקח בניה הינה עלות אינטגראלית מהפרויקט עצמו, וזאת היות והמפקח מייצר חסכון בעלות הפרויקט, העולה בהרבה על עלות העסקתו.

 

דוגמאות להמחשת הצורך בפיקוח

מכרזי קבלנים – בהנחה שמעורבים בהליך התכנון והביצוע של הפרויקט בממוצע 15-20 בעלי מקצוע וספקים מתחומים שונים, אם הלקוח ינסה לקבל הצעת מחיר, מ-3 בעלי מקצוע שונים בכל תחום, הוא יאלץ לתקשר עם כ-60 בעלי מקצוע. היכולת והידע המקצועי של הלקוח הממוצע מוגבלים ולכן יתקשה לנהל מו"מ מול הקבלן על היבטים מקצועיים ועל תמחור העבודה.

עלות העבודה – המפקח מבצע התמחרות מול הקבלנים, כאשר המפקח מעורה בתחום הבניה ומכיר את המחירים בשוק, על כן יפסול מראש הצעות יקרות. בנוסף, מפקח המעורה בתחום הבניה יכול להשיג מחירים טובים גם מספקים, וחברות אליהן הוא מקושר.

איכות העבודה – כל בעל מקצוע יציג עצמו כמקצוען בתחומו, ובעתות קשות טייח יהפוך לרצף ואף לקבלן גבס. על כן צריך להיות מעורב מפקח בניה מקצועי שידע לתת את הדגשים המקצועיים לעבודה, כולל שיטת העבודה, בדיקת החומרים, ובדיקת טיב העבודה.

 

"בתים" ייזום וניהול פרויקטים

www.batim-pro.co.il

המאמר באדיבות

תגובות