כל מה שרצית לדעת על פרקט למינציה

רצפת פרקט קנתה לה מקום מרכזי בין סוגי הריצוף האחרים לבית או לעסק לא פחות  מקרמיקה ושיש.  כשמדובר על פרקטים אפשר להבחין בפרקט עץ ובפרקט למינציה.

פרקט למינציה – מה זה בכלל?

פרקט למינציה הם לוחות דמוי עץ לריצוף תעשייתיים שאינם עץ ואינם עשויים מעץ כלל.  בפרקט למינציה הכוונה תמיד לפרקט סינטטי.

 

פרקט למינציה עשוי מחומר של  HDF (להבדיל מ MDF המשמש לריהוט). על גבי הלוח מודבקת תמונה של עץ בצבע ובגוון הרצוי (זאת גם הסיבה שיש גם הרבה צבעים של פרקטים למינציה ואינסוף דגמים של פרקטים למינציה, כי בסה"כ מדובר בצילום של עץ בלבד).

 

חזית הפרקט למינציה, החלק הקדמי שעל גבי התמונה מצופה בכיסוי שמעניק לפרקט למינציה את החוזק וההגנה, ציפוי הלמינציה.  מכאן גם השם פרקט למינציה בשל הציפוי למינציה שעל הפרקט הסינטטי.

 

הפרקט למינציה מגיע בלוחות בעובי החל מ 6mm ועד לפרקט למינציה בעובי 12 mm כאשר עובי פרקט למינציה שמתאים לריצוף ביתי רגיל יהיה 8 mm לפחות.  ככל שהפרקט למינציה איכותי יותר כך לוחות הפרקט יהיו עבים יותר ועמידים יותר לאורך זמן.

פרקט למינציה – דירוג

פרקט למינציה מגיע במספר רמות שחיקה ומדורג תמיד החל מ AC3 לפרקט למינציה הפשוט והנחות ביותר ועד ל AC6 לפרקט העמיד ביותר.  דירוג AC4 מקובל לפרקט למינציה סטנדרטי בשימוש ביתי רגיל.

 

דירוג מקביל לפרקט למינציה נרשם בקלאס. החל מקלאס 31 לפרקט למינציה הכי פשוט ועד לקלאס 33 לפרקט למינציה היוקרתי ביותר. גם כאן, לפרקט למינציה בשימוש ביתי רגיל יתאים דירוג קלאס 32.

פרקט למינציה – תקנים

אחד הדברים החשובים ברצפת פרקטים למינציה שיש לשים לב לכל נושא התקנים.

 

לפרקט למינציה איכותי חייב להיות תו תקן של מכון התקנים הישראלי תקו מס 1481. תקן זה חל על לוחות סיביים המיוצרים בתהליך יבש  ובכלל זה על לוחות פרקטים למינציה.

כל מה שרצית לדעת על פרקט למינציה

 

כמו כן חובה שיהיה לפרקט למינציה תו תקן עמידות כנגד אש  תקן 921.

 

בנוסף לכך נקבע תקן אירופי  לפרקט למינציה המסומן ב E1 ויש לשים לב גם לכך.

פרקט למינציה – ייעוד השטח

בניגוד לדקים, פרקט למינציה מיועד לריצוף פנים בלבד.  פרקט למינציה לא מתאים למרפסת פתוחה או לחצר.

 

אפשר לרצף בפרקט למינציה כל חלל פנימי בין אם זה רצפה ביתית או רצפה של משרד או חנות. כיום מקובל אפילו לבצע רצפת פרקט למינציה בשטחים ציבוריים כמו קניונים ומוסדות.

פרקט למינציה – התקנה והרכבה

שיטת ההרכבה של פרקט למינציה תמיד בהנחה צפה על ידי חיבור לוח אחד של פרקט למינציה ללוח מקביל לו כשהחריץ בשולי לוח הפרקט נכנס אחד בתוך השני. פרקט למינציה לא מדביקים לרצפה.  פרקט למינציה לא מרכיבים על ידי מסמור.

 

למרות שיש מספר שיטות חיבור לפרקט למינציה תלוי בסוג הפרקט, הרכבת הפרקט למינציה תמיד בהנחת פרקטים על ידי חיבורם זה לזה.

 

כדי לבצע הנחת פרקטים יש לבדוק את השטח לפני כן ולוודא כי הרצפה המיועדת לריצוף פרקט למינציה הינה ישרה ותקינה.

פרקט למינציה – עלויות

למי שרוצה לרצף בפרקט למינציה בבית או בעסק שלו יהיו מספר עלויות קבועות.

 

עלות הפרקט למינציה בהתאם לחברה היצרנית, לסוג ודגם הפרקט, ודירוגו (ככל שהדירוג גבוה כך היה מחיר הפרקט למינציה גבוה יותר, כך פרקט בדירוג  AC3  יהיה הכי זול בעוד פרקט AC6  יהיה הכי יקר).

 

בנוסף הוצאה נילוות הכרחית לפרקט למינציה כמעת תמיד הם פנלים תואמים לפרקט. כאן יש אפשרות לבחור בדר"כ בין פנלים בצבע הפרקט שנבחר לפי הדגם או פנל לבן.

 

הוצאות נוספות חשובות: עלות הובלה והרכבה של הפרקטים למינציה.

 

לעיתים יהיו הוצאות משניות כמו תוספת עבור קיצור דלתות ומשקופים והתאמתם לגובה הפרקט, תוספת עבור סבלות לקומה גבוהה, תוספת עבור ספי גימור, תוספת עבור הוצאת שטיח מקיר לקיר, תוספת עבור יישור ותיקון ריצוף והכנה לפני כן ועוד.

לסיכום

על גבי כל אריזת פרקט למינציה יצוין תמיד שם חברת הפרקטים, ארץ המוצא של הפרקט למינציה ומספר הדגם של הפרקט למינציה. בנוסף חשוב לבדוק על גבי האריזה את התקנים ודירוג הפרקט.

 

מרבית הצרכנים טורחים לברר איזה פרקט זה, מה שם החברה ומהו ארץ ממנה מיובא הפרקט לארץ, אולם במקביל יש לבדוק את כל נושא התקנים לשם בטחון ובטיחות וכן את דירוג הפרקט והעלויות הנוספות הכרוכות בביצוע פרקט למינציה לבית.

 

כתב:   יורם פרקט מכירה והתקנה טל: 050-9911998

 

http://www.webix.me/yoramparcet

 

© כל הזכויות שמורות ליורם פרקט

המאמר באדיבות

 • יורם פרקט מכירה והתקנה
 • קליק לחיוג: 050-9911998
 • טלפון:
  050-9911998הצג
 • כתובת:
  חנות פרקטים רח אהוד קינמון 29 (העבודה) בת-ים
 • אתר:
  הצג

תגובות