בחירת ידיות לבית

התכשיט של הרהיט

שלב בחירת הפירזול לבית מגיע ממש לקראת סוף הפרויקט, בין אם בניתם את ביתכם או החלטתם על שיפוץ ושינוי אווירה, הידיות הם ללא ספק התכשיט של הריהוט והחלטה מושכלת יכולה לחסוך זמן ומשאבים יקרים ולהביא אתכם לבחירה נכונה ויעילה של הידיות בתחום העמוס והקצת מבלבל.

 

חריגות תקציביות, בזבוז זמן יקר וסטטיסטיקה-

חשוב לציין- כמעט כל לקוח שלישי יגיע עוד פעמיים(!!) לחנות הידיות בה רכש על מנת לשנות בחירתו, 80 אחוז מתוכם יגדילו את התקציב הראשוני שהוקצה לבחירה ו20 אחוז הנותרים ישארו עם זיכוי שספק אם יממשו.

 

סיעור מוחות בענף הידיות-

קיבצנו עדת מומחים של מעצבי רהיטים, לקוחות בעלי ניסיון ומוכרים מנוסים מענף הידיות  וגיבשנו עבורכם מספר עצות מכווינות לסיוע בבחירה, המסקנות המובאות הן בגדר המלצה בלבד שהעיקרון היחידי המנחה באמת הוא הנאה מהתהליך.

 

אישרתם לנגר/ חברת הרהיטים או למעצב את הרהיט? פתחו דף חדש בקלסר או בשולחן העבודה ורשמו לפניכם:

א. שם הרהיט- לדוגמא "ארון אמבטיה ילדים" או "ארון בגדים הורים" , 

ב. צבע הרהיט- מומלץ מאוד לאור מגוון הצבעים והאפשרויות לבקש את דוגמת הגוון.

ג. זמן הגעת הרהיט- בבחינת כל המקדים לביצוע העניין אחרי קבלת האינפורמציה ודוגמא מוכחת לגוון הצבע הרי זה משובח.              

ד. כמות הידיות הנדרשת לרהיט- נתון הכרחי יחד עם ציון מספר המגירות והדלתות של הרהיט. האבחנה בין המגירות לדלתות  נובעת מההבדל באורך הבורג- במגירות עדיין משתמשים נגרים רבים בדופן כפולה של עץ- בסיס + חזית ובשל כך השוני בהברגה- 22 – 25 מ"מ לידית דלת, 40 מ"מ אורך לבורג המיועד לידית למגירה, ברגים בעובי 4 ממ יסופקו ע"י החנות בה תרכשו את הפריטים ככלל ברזל בענף.

אם לא תציינו את המידות (נגרים רבים מקדימים תרופה למכה ומציינים בפני הלקוח מעצב את מידות הברגים הדרושות) תקבלו בורג של 22-25 מ"מ- גם זה כלל לא כתוב בענף ונובע מהעובדה הפשוטה של 75  אחוז מהפריטים זאת מידת הבורג המתאימה.

כ25% מהלקוחות ציינו כי הברגים המסופקים כסטנדרט (25 מ"מ) לא התאימו למרכיב, נושא שעיכב את ההרכבה וחייב אותם לצאת ולתור אחרי הבורג המתאים- זמן יקר וכסף שנמנעים בקלות כאמור.            

ה. תקציב משוער- בקרו קצת ברשת באתרים הדי חדשים ומעודכנים בענף הידיות וקבלו סדרי גודל של מחירים לידיות שמצאו חן בעיניכם,  סדר גודל של 10 אחוז משווי הרהיט לעלות כל הידיות לרהיט יכול להוות עבורכם את נק' ההתחלה. רון ודנית, שזה עתה נכנסו לדירתם החדשה דיווחו כי מצאו את מבוקשם לאחר חיפוש דווקא בידיות משלימות לריהוט בעלות נמוכה מנק' ה10% , לעומתם רונן מעצב הפנים סבר כי פעמים רבות הצליח להעשיר ולרגש עם בחירת ידיות שהיו מתומחרות מעל לממוצע אך הקנו לרהיט ניחוח יוקרתי ומקורי.  

אנו מעדיפים להשאיר עמודה זו להחלטתכם כשההתמקדות בהמשך המאמר תהיה בדגשים לפי הריהוט ויעודו.                                                            

ו. דגשים-

כלל ברזל הוא להימנע מבחירת ידיות עם גימור חד או "קשות" לתפעול, המטבח הוא הרהיט הפעיל בבית ועלותו בהתאם, עשו לעצמכם חיים קלים כבר מההתחלה ומנעו פציעות מיותרות ועצבים, קל וחומר עם ילדים מתרוצצים בבית.

ידיות ופרזול בחדרים שונים בבית

 מטבח- אם ברצונכם להקנות למטבח מראה כפרי, מקובל היה בעבר לבחור בידיות הברזל שכיום החליפו אותם ידיות באורך 10-20 ס"מ בגווני נחושת/ ברונזה ולעיתים קרובות גם עם שילובי פרוצלן.                

אם במראה מודרני עסקינן קיימים דגמים רבים מאלומיניום, נירוסטה או צבעי פסטל (המלצות אנשי המקצוע מתמקדות בהתאמת הגוון והחומר לגוון השולט במטבח- פרופילי אלומיניום, מוצרי נירוסטה, צבעוניות מקורית) אותם ניתן להתאים לפי מידת המגירה/דלת. מומלץ לא לפזר מידות רבות ולהתמקד ב3-4 מידות עיקריות כשהידיות יותקנו במאוזן עם פער של 10-15 ס"מ מכל צד.

 לדוגמא, למגירות של 70-80 ס"מ נבחר בידית באורך כולל של 50 ס"מ, לדלתות ברוחב 40 ס"מ יתאימו ידיות באורך 20 ס"מ וכדומה.

את ידיות הדלתות מומלץ להתקין במאוזן גם כן וכך ליצור מראה אחיד לעין במבט חטוף על המטבח.

 

חדרי ילדים- לא נדרש תו תקן לידיות והשוק מוצף ידיות של מעצבים צעירים ויבואנים מהמזרח שבהם לא הושם דגש מינימלי על הנדסת אנוש, בדיוק כמו שבחרתם לילדכם את כלל המוצרים לחדר, גם בבחירת ידיות עדיף לא להתפתות לידיות יפות אך לא פרקטיות ואף מסוכנות לילדכם.

ידיות חדות הן כמובן הראשונות להימחק מהרשימה, גם ידיות קריסטל או דמוי קריסטל לא תמיד נעימות לזאטוטים הגם שמקנות מראה חדר "נסיכה" ומתאימות למראה הפרובאנס שמנת הפופלרי מאוד בימים אלו.

ידיות מצוירות מעץ מובילות את הענף בשנים האחרונות וחביבות ביותר, יחד עם זאת יש לתת דגש על איכותן וחוזק החיבור לרהיט.

ידיות גומי, ידיות עור, ידיות צמודות לרהיט, ידיות קשתיות, כפתורים צבעונים כולן מתאימות ומצויות בשפע בענף.

 

חדר  אמבטיה- תשובה לשאלה מה צבע הברזים בחלל האמבטיה נותנת לכם את נקודת הפתיחה לגוון אותו מומלץ להתאים לידיות הארון ולאביזרי האמבטיה - 75 אחוז מהברזים הנמכרים היום מגיעים בגימור ניקל מבריק וישנם ידיות רבות כיום בגוון זה, ידיות באיכות נמוכה לא ישרדו בחדר הלח ולעיתים ידיות עור או בציפוי צבע מקורי ישרדו בבטחה שנים ארוכות.

 

 

לסיכובחירת ידיות לביתם:

רכזו קניותכם לחנות אחת או שתים, יתכן שתצטרכו להחליף מידה או גוון  ומיותר להתפזר על פני מספר חנויות מה גם שרבות החנויות בענף שמחזיקות את תוצרתן של מספר רב של ספקים.                            

כמו בכל החלטה עדיף ללכת על חנות בעל שם מוכר ואמין, המלצות מחברים, יחס ללקוח לאחר המכירה ואפשרויות החלפה.

 

ובעיקר, תבלו

 

המאמר באדיבות

תגובות