סקצ'אפ ואוטוקאד: סיפור אהבה? או שלא

אחת השאלות הנפוצות ביותר בפורומי סקצ'אפ בעת האחרונה, דנה בסוגיית הייבוא והייצוא של קבצי אוטוקאד או במילים אחרות - איך מממשקים את את סקטצ'אפ עם אוטוקאד וההיפך?


אכן, זו אחת השאלות הכי מענייניות והכי לא ברורות למשתמש הקצה בסקאצ'אפ. חלק ניכר מאוד ממשתמשי סקטצ'אפ, או ליתר דיוק, סקצ'אפ החינמית (לא גרסת ה-PRO), עושים שימוש בתוכנת השרטוט הטכני הנפוצה ביותר בישראל - AutoDesk AutoCAD על גרסותיה השונות.


אוטוקד היא אכן התוכנה השולטת במשק מבחינת סטנדרט ההגשה של שרטוטים דו מימדיים ברמה המקצועית. מתוקף היותה ה-תוכנה שאיתה משתמשים אנשי מקצועות הבנייה: אדריכלים, מעצבי פנים, מהנדסים ועוד, רצוי שתממשק טוב עם סקצ'אפ. כמה טוב? זה תלוי.סיפור אהבה?


סיפור האהבה בין סקצ'אפ לאוטוקאד החל עוד בשלב מוקדם של סקצ'אפ. עוד מימי סקטשאפ 6, התכונה הנהדרת הגיעה באופן מובנה וחינם לכל דורש: לייבא לתוכנה קבצי אוטוקאד מסוג DWG/DXF דו ותלת-ממדיים. ואז בגרסת סקצ'אפ 7.1, אופציית הייבוא הושמטה ומאוחר יותר במקומה הוצע להורדה פלאג חינמי מטעם גוגל סקצ'אפ לייבוא קבצי DWG/DXF.ספק אם הכוונה לא-לאפשר בגרסה 7.1 את ייבוא קבצי ה AutoCAD היתה מתוכננת. אפשר לומר שההשמטה של התכונה בגרסה 7.1 ואיפשורה על-ידי הפלאג הייעודי הרשמי היתה למעין "הכנה" לכך שהולכת להגיע גרסה חדשה שבאמת מחדשת משהו ומציעה סט כלים חדש, חוסמת תכונות שהיו פעם חופשיות, והכי חשוב - לא מתממשקת עם אוטוקאד בכלל.


רבים מאתנו מחזיקים בדרך-כלל בגרסה האחרונה של המוצר התוכנה (במיוחד אם היא חינמית). נכון ליום כתיבת שורות אלו הגרסה האחרונה של גוגל סקצ'אפ הינה - 8. גרסה זו המוצעת חינם (לא גרסת ה-PRO), לא מאפשרת שום קשר לאוטוקאד. ויותר מזה: אם בכל זאת תרצו לראות קבצי אוטוקאד בסקטצ'אפ תוכלו אך ורק לראות אותם כתמונה מושתלת בסקצ'אפ, אבל כולם מסכימים - זה לא זה.

סקצ\'אפ ואוטוקאד: סיפור אהבה? או שלא


מיום יציאתה של גרסה 6 לאויר העולם ועד היום, תכונת ייצוא קבצי אוטוקאד ממודל תלת ממדי בסקטצ'אפ לא אופשרה כליל. המניע: כלכלי. רוב מי שהוציא שרטוטים מסקצ'אפ החוצה לאוטוקאד, עשה זאת למחייתו. יש בזה משהו מאוד הגיוני, סקצ'אפ היא אחרי הכל תוכנה חינמית, וכזו שמיועדת לכל אדם באשר הוא. אבל עדיין עומדים שורה נכבדת של מפתחים, אנשי מקצוע, מתכנתים, מהנדסים ואדריכלים שכולם עמלים על הגרסה הבאה של סקצ'אפ, והם צריכים להתפרנס ממשהו. המשהו הזה היא גרסת הסקטצ'אפ המקצועית או באנגלית: Google SketchUp PRO שמחירה הוא כמה מאות דולרים (כ-500$, תלוי מתי שאלתם). גרסת ה-PRO מציעה את מלוא הפיצ'רים השווים של סקצ'אפ, כולל אופציית הייבוא והייצוא של קבצי האוטוקאד, כלים מתקדמים נוספים כמו קביעת הצפון וכלי ה-SOLID החדשים.


כל אדם שעוסק בתחום ענפי הבנייה ועושה שימוש בסקטצ'אפ, מבין מיד שיש הרבה כוח במידול תלת-ממדי מדויק בסקצ'אפ. מודל תלת-ממדי בסקצ'אפ שווה ערך לאינסוף שרטוטים דו ממדיים: תכניות, חתכים וכמה חזיתות מופקים בלחיצת כפתור ומסונכרנים בדיוק מדעי. הטכנולוגיה הווקטורית של סקצ'אפ זהה לחלוטין לזו של תוכנות תלת-הממד המקצועיות ביותר בשוק כמו 3DMAX ואחרות. קו בסקטצ'אפ הוא ווקטור בדיוק כמו שהוא ב-3DsMAX וב- Cinema4D!אז מה עושים?


קודם כל: להיות אופטימיים. זה תמיד חשוב. אבל לעניינינו, להלן רשימת הפתרונות שיעזרו לכם לזווג בין שרטוט האוטוקאד שברשותכם ל-SketchUp:


לרכוש את גרסת ה-PRO מסדר אתכם טוטאלית. אם בחרתם לרכוש תאלצו להפרד מכ-500$ שזה כ-1750 ש"ח.
להשתמש בסקצ'אפ החינמית ולרכוש את הפלאג הזה. הנזק הכספי או התועלת בעבודה: 95$.
להוריד את גרסה 7.1 והפלאג המיועד ולהנות רק מייבוא לסקטצ'אפ.
להוריד את Google SketchUp PRO ולהשתמש למשך 8 שעות הניסיון. לאחר 8 השעות תהפוך התוכנה לגרסה החינמית.
להשאר ולעבוד עם סקצ'אפ 6, 7, 8, הגרסאות החינמיות ולמדל בצורה אורגנית מ-0 בסקצ'אפ!

המאמר באדיבות

 • ISRAEL3D משה שמש
 • קליק לחיוג: 1599-500-180
 • טלפון:
  1599-500-180הצג
 • כתובת:
  תל אביב
 • אתר:
  הצג

תגובות