ביקורת גגות רעפים

בעונת החורף, מרבית הבעיות קורות בבתים פרטיים בעלי גגות רעפים. כהכנה לחורף בבתים בהם ישנו גג רעפים יש לבצע מספר פעולות מניעה לפני כניסת החורף ותחילת הגשמים. הפעולות הן פשוטות ובדרך כלל יכולות להתבצע ע"י אדם בלתי מקצועי.

 

תחילה יש להיכנס לתוך חלל הגג בשעות היום לאיתור רעפים שבורים ורעפים שזזו ממקומם. ההבחנה תיעשה ע"י כניסת קרני אור אל תוך החלל החשוך. הפתרון בדרך כלל פשוט- במקרה והרעף שבור, ניתן לקנות רעף מאותו סוג ולהחליפו, במקרה של רעף שזז ממקומו הקבוע, יש להחזירו למקומו. יש להיות מוכנים למקרה של רוחות חזקות בעיקר במקומות גבוהים והכוונה לקשירת הרעפים לשלד הגג - בד"כ רפפות עץ המכונות בשפת הגגנים "לטות".. התקן במדינת ישראל מחייב קשירת רעפים בהיקף הגג וקשירת כל רעף רביעי בשאר הגג.

 

ישנן שתי שיטות קשירה מקובלות:

תקיעת מסמר ברעף דרך חור המיועד לכך אל תוך שלד הגג.

מתיחת חוט ברזל המחובר לרעף ולמסמר התקוע ב"לטות" של שלד הגג.

 

יש לבצע בדיקה וביקורת עיגון וקשירה של עמודי אנטנות, צלחות לווין, דודי וקולטי שמש- הבדיקה היא קלה ומבוצעת באופן חזותי (נכון לגבי גגות רעפים).

 

במרזבים אנכיים ואופקיים יש לבצע ניקוי ידני בעזרת סולם ולאחר מכן להזרים מים דרך המרזבים ולבדוק כי הם אכן פתוחים. אחת הבעיות השכיחות יותר בבתים פרטיים הינה העובדה שבקומה העליביקורת גגות רעפיםונה קר יותר מהקומות התחתונות, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבקומה השנייה יש חוסר בבידוד תרמי מעל תקרת הגבס. כדי לפתור את הבעיה יש להניח שתי שכבות של יריעות צמר זכוכית מצופה בעובי של 6-5 ס"מ על תקרת הגבס.

המאמר באדיבות

תגובות