הנדסה אזרחית - מה היא?

הנדסה אזרחית - מה היא?כאמור הנדסה אזרחית היא שם כולל לתחומים רבים המגיעים במטרה לייעל את המרחב הציבורי בעיקר, בין אם באמצעות:
בניית מבנים הנדסיים או בנייני רבי קומות בניית דרכי הגישה תכנון מבנים הידרולוגיים כגון תשתיות ביוב, סכרים, גשרים. תכנון ערים ועוד
בין התחומים הנכללים בענף ההנדסה האזרחית כלולים בין היתר:

הנדסת מבנים
כל הקשור לקונסטרוקציה של מבנים, אולמות, מבני תעשייה, מחסנים, מגדלי מים ועוד. תפקיד המהנדס האזרחי להביא בחשבון מכלול שלם של גורמים אשר ישפיעו על המבנה כגון עמידות בפני גורמי טבע, יציבות, חוזק, חיסכון במשקל, השתלבות בנוף הסביבתי ועוד.

הנדסת תחבורה
הנדסת תחבורה היא כל הקשור לתכנון כבישים ומחלפים, מסילות רכבת וכדומה

הנדסה גיאוטכנית
הנדסה גיאוטכנית היא כל הקשור להנדסת הקרקע. כגון – בחינת סוג הקרקע, טיפול במים תת קרקעיים וכל תשתית נוספת עליה מוקם לאחר מכן המבנה.

הנדסת משאבי מים וסביבה
בהמשך ישיר לפסקה שלעיל, קיים תת תחום בהנדסה האזרחית המטפל בכל הנוגע לתשתית מבנים ומתקנים הקשורים למים כגון צנרת, שוברי גלים, מתקני התפלה, נמלים, מתקני טיהור שפכים וכדומה.

הנדסת סביבה
גם כאן יש עיסוק רב במים ודרכי ההובלה שלהם. בין אם ב:
תכנון מערכות הידרולוגיות, תכנון מערכות שפכים, טיפול בפסולת תעשייתית, בקרת איכות הקרקע ואיכות המים, ועוד
ניהול ופיקוח בניייה

תכנון וניהול לוחות זמנים באתר בנייה, תיאום בין כל המחלקות הנמצאות באתר הבנייה כגון אינסטלציה, שיפוצניקים, חשמלאים וכדומה.
התפקיד הניהולי צריך להביא בחשבון לא רק שיקולים הנדסיים גרידא אלא גם שיקולים תקציביים ויכולת להוציא לפועל את הפרויקט הלכה למעשה דרך קבלת כל אישורי הבנייה הנדרשים לפי חוק.

המאמר באדיבות

תגובות