עצי פרי סובטרופיים לגינה הביתית

לגינה הביתית מגוון רחב של תפקידים: מקום מוצל לאירוח בימות הקיץ, אזור בו ילדים יכולים לרוץ ולשחק, הצללה על חלונות הבית והפרדה מהשכנים ומהמולת הרחוב. אחד התפקידים של הגן הביתי שבעבר היו הסיבה העיקרית להקמתו ואילו כיום נשכח קצת הוא הספקת פרי מאכל טרי למשפחה, אורגני ונקי מחומרי דישון כימיים.


ניתן לחלק את עצי הפרי בישראל למספר משפחות כאשר אחת החשובות שבהן היא העצים הסובטרופיים. עצים אלו, מקורם אינו בישראל אך הם הובאו לארץ במהלך השנים ואוקלמו בה בהצלחה. בדרך כלל אנו רגילים לפגוש פירות סובטרופיים בסופר ופחות בגינה הביתית אולם ודאי ישמח את הקורא לדעת כי קיימים מספר לא מבוטל של עצים סובטרופיים המתאימים מאוד לגידול בגינה הביתית ויניבו פרי מאכל משובח ללא מאמץ יוצא דופן. עץ פרי אחד עשוי לספק תצרוכת של משפחה שלמה ללא קושי ואף להשאיר פרי אותו ניתן לחלק לחברים. לגידול עצי פרי בגינה הביתית מספר רב של יתרונות, ביניהם קבלת פרי אורגני ונקי מחומרי הדברה ודשנים, האפשרות להעניק לשכנים ולקהילה, חיסכון בכסף ברכישת פירות אלו וההנאה שבקטיף ואכילת פרי שגדל אצלכם בגינה.


נסקור בקצרה שלושה נציגים בולטים של משפחת הסוב טרופיים ונתיחס למאפיניהם השונים בקשר עם התאמתם לגינה הביתית:

עץ המנגו

מנגו – אחד המינים מהירי הצימוח בקבוצת הפירות הסוב טרופיים. המנגו אינו נשיר, מתאים למרבית איזורי הארץ ויניב פרי איכותי בתנאי שבשטח הגידול אין תנאי קרה, רוחות עזות או קרקע גרועה במיוחד. בארץ קיימים מספר זנים כשהפופולארי מביניהם הוא מנגו מיה. זנים נוספים הם איה, טלי, קיט, האדן ושלי. מלבד השלי, כל יתר הזנים מפתחים נוף רחב וגדלים לגובה של 4.5 מטר ללא קושי. מנגו אינו מתאים לגינות קטנות שכן הוא עלול להצל על צמחים אחרים ו"לסתום" את הגינה. פיתרון מקובל הוא שתילת העץ בפינת החצר כך שחלק מהנוף נמצא מחוץ לשטח הגינה. יש לציין כי מנגו שלי מפתח נוף קטן יותר ומאפשר שתילה בגינה הביתית.


טיפ: חובה לוודא כי העץ שאתם רוכשים מורכב. עץ מנגו לא מורכב יניב (אם בכלל) פרי סיבי, קטן ולא טעים במיוחד.

עץ הליצ'י

עצי פרי סובטרופיים לגינה הביתיתלה.com/lychee.htm" target="_blank">ליצ'י – עץ ליצ'י נחשב לחצי אקזוטי ואינו נפוץ במיוחד בישראל אם כי בשנים האחרונות תפוצתו בגינה הביתית עלתה פלאים. הליצ'י ירוק עד ויוצר נוף גדול בצבע ירוק כהה "בריא" ונעים לעין. העץ מחליף עלים כל הזמן ואם אינכם חובבים של מרבדי עלים יבשים יש לגרף תחתיו מידי פעם. עץ ליצ'י מתאים אף הוא לנטיעה ברוב איזורי הארץ למעט כאלה בהם תנאי קרה ורוחות. פרי ליצ'י בגינה הביתית הוא אטרקציה ועם הבשלת הפרי האדום והיפה על העץ תהנו מהתענינות גוברת מצד שכנים וחברים.


טיפ: קיימים שלושה זנים עיקריים – מאוריציוס הוא הזן הטוב ביותר . קשה מאוד להבדיל בין הזנים בלי לראות את הפרי ועל כן חשוב לרכוש את העץ במשתלה אמינה ומקצועית בלבד.

עץ אבוקדו

אבוקדו – למרות שהעץ אינו אסטתי במיוחד, משיר כמויות גדולות של עלים ועלוותו נצרבת בקלות כתוצאה ממי ההשקיה בארץ, הפרי המשובח הוא סיבה בפני עצמה לשתול את העץ בגינה. בארץ מספר זנים: האס (פרי משובח), אטינגר (מהיר צימוח), פינקרטון (אבוקדו ננסי), ריד, נבל, פטארטה ועוד. האבודקו גדל לגובה של כ 6 מטר ללא קושי ולרוחב של מספר מטרים  ועשוי לתפוס נפח משמעותי בגינה. מומלץ לפיכך שתול את הזנים הגדולים בגינות בהן יש מספיק מקום ובגינות קטנות יש לשתול את הפינקרטון.


לסיכום: בעת תכנון הגינה הביתית מומלץ לשקול לשתול גם עצי פרי שתועלתם רבה. סקרנו במאמר  בקצרה שלושה נציגים של משפחת העצים הסוב טרופיים המתאימים לגידול ולניבה בארץ ואת התאמתם לגינה הביתית. למידע נוסף אודות עצים ניתן לבקר באתר המשתלה, בדף אודות סוגי עצים לשתילה.

המאמר באדיבות

תגובות