יריעות איטום: היכרות לעומק עם סוגי היריעות

יריעות איטום נמצאות בשימוש בענף הבנייה, בחקלאות, במפעלי מים, ואף בגינון אורגני. קיימים שלושה סוגים עיקריים של יריעות איטום, כאשר לכל סוג תכונות ייחודיות, יתרונות, חסרונות, ודרכי יישום שונות. במאמר הבא נביא לפניכם מידע מעמיק על יריעות האיטום.


סוגים נפוצים של יריעות איטום


כפי שצוין, קיימים  שלושה סוגים עיקריים, של יריעות איטום, הנפוצים בשימושים שונים, והם: יריעות פוליפרופילן, יריעות פוליאתילן, ויריעות בד גיאוטכני.


יריעות פוליפרופילן – הפוליפרופילן הוא חומר תרמופלסטי עמיד לאורך זמן, ויחד עם זאת ניתן למחזור, מה שהופך אותו לאטרקטיבי ככל שהמודעות האקולוגית גוברת. יריעות פוליפרופילן הן קלות, חזקות, אטומות ועמידות. הפוליפרופילן מתאפיין בחוזק מירבי ובמשקל מינימאלי, ובשל כך הוא מהווה אמצעי מצוין לאיטום גגות, ולכיסוי מאגרי מים. בשימושן ככיסויים צפים, מגינות יריעות הפוליפרופילן על מאגרי המים מהתאדות, ומהיווצרות בקטריות, והן תורמות תרומה ניכרת לניקיון המיים. תכונה נוספת של יריעות הפוליפרופילן, הוא שניתן לייצרן בצורה קשיחה או גמישה, אטומה או שקופה.

יריעות פוליאתילן – את יריעות הפוליאתילן ניתן לייצר בצפיפות גבוהה או נמוכה. בצפיפות נמוכה היריעה תהיה עמידה למתיחה, חסינה בפני חיידקים ופטריות, עמידה יחסית בפני מים ושקופה, אך החוזק המכאני שלה יהיה בינוני. בצפיפות גבוהה יריעות פוליאתילן הן חזקות מאוד, אך אינן שקופות, ואינן עמידות בפני מתיחה. יריעות פוליאתילן משמשות לפינוי אסבסט, להגנה על מערכות ניקוז ותשתיות, לכיסוי משטחים, לבידוד תרמי או אקוסטי, לאיטום, ועוד. 

יריעות בד גיאוטכני – בד גיאוטכני הוא בד סינטטי לא ארוג, המשמש למטרות שונות, וניתן ליישום ישירות על פני הקרקע, בעבודה עם האדמה עצמה, ומשום כך הוא מכונה בד גיאו טכני (גיאו = אדמה).ביישום על קרקע הוא משמש לניקוז, להפרדה בין שכבות קרקע שונות, ולמניעת שחיקה וסחף. בבנייה משתמשים ביריעות בד גיאוטכני  לחיזוק שכבות בידוד בגג, להגנה על איטום, לניקוז ולסינון. הבד הגיאוטכני בעל כושר סינון מצוין, ונמצא בשימוש גם בחקלאות, בשל יכולתו להגן על צמחים מפני מזיקים, למנוע צמיחת עשבים שוטים, ולשמור על טמפרטורה מתונה.


ניתן למצוא מידע נוסף ושימושי בנושא יריעות איטום באתר של חברת קומשוב מישורים בע״מ


יתרונות וחסרונותאיטום 


יריעות בד גיאוטכני טובות לשימוש כהגנה על מערכות איטום, וכן במקרים בהם נדרשת הגנה המאפשרת מעבר מים, כמו פתחי מרזבים בגגות, וגגות המבודדים בשיטת "גג הפוך", אולם אינן אטומות בפני מים.  יריעות פוליפרופילן מצוינות לאיטום, משמשות גם כחיפוי צף במאגרי מים, וגם בתחתית המאגר, על פני הקרקע, כמונעות בריחת מים אל האדמה. הן אטומות למים, חזקות, קלות ועמידות בפני לחות וכן בפני טמפרטורת גבוהות במיוחד. יריעות פוליאתילן משמשות להגנה על מערכות איטום הממוקמות על פני הקרקע, או מתחת לפני הקרקע, אולם אינן מתפקדות כחומר אטימה בפני עצמן.
 

ניקוז


יריעות בד גיאוטכני הן בעלות כושר ניקוז מעולה, מכיוון שהן מאפשרות מעבר מיים, אך מסננות חלקיקי חול ואדמה.בבנייה ניתן לנצל את יכולת הסינון והניקוז שלהן, לצורך הגנה על מערכות איטום. בנוסף, שימוש ביריעות בד גיאוטכני נותן מענה מצוין למקרים בהם יש צורך במניעה של סחף ושחיקת קרקע. כמו כן, יריעות בד גיאוטכני מיושמות בחקלאות, למניעת עשבייה ולשמירה על טמפרטורת הקרקע, ויכולת הניקוז שלהן מאפשרת מעבר מי השקיה אל האדמה. יריעות פוליפרופילן אינן מאפשרות מעבר מים, ולכן אינן מיושמות לצורכי ניקוז. יריעות פוליאתילן הן בעלות כושר ניקוז מצויריעות איטום: היכרות לעומק עם סוגי היריעותין, ונמצאות בשימוש רחב לצרכי ניקוז והגנה על מערכות איטום בבניה.
 

עמידות


ליריעות בד גיאוטכני עמידות גבוהה לתנאי מזג אויר קיצוניים, לשחיקה ולסחף. ליריעות פוליפרופילן עמידות גבוהה ללחות, לטמפרטורות גבוהות, ולחומרים כימיים,  לעומת זאת, הפוליפרופילן לא עמיד בתנאי מתיחה. תכונותיו של הפוליפרופילן משתנות בהתאם לסוגו, שלושת הסוגים העיקריים הם פוליפרופילן סנדיוטקטי, פוליפרופילן איזוטקטי, ופוליפרופילן אטקטי.  יריעות פוליאתילן הן חזקות וקשיחות, אך בעלות עמידות נמוכה בפני קריעה.
 

יישום בשטח כיצד מתבצעת פרישת היריעות


תהליך הפרישה של יריעות הבד הגיאוטכני הוא הפשוט מבין השלושה, פורשים את היריעות בשטח, ואז תופרים, או מדביקים אותן זו לזו. יריעות פוליפרופילן ויריעות פוליאתילן פורשים, בודקים שהחפיפה טובה, ומלחימים אותן אחת לשנייה על ידי רובוט מיוחד. על מנת שהתקנת היריעות תתבצע כראוי, ובכדי שלא להיתקל בבעיות בדיעבד, כאשר כבר יהיה מסובך לתקן את הנזקים, מומלץ לפנות לחברה מקצועית ומנוסה, בעלת ניסיון בתחום.כבר אמרו חכמים כי אין חכם כבעל ניסיון, ופיקח הוא זה שיודע לפנות לבעל הניסיון בשעת הצורך.


עולם ומלואו


תחום יריעות האיטום רחב, ומכיל עולם שלם של מוצרים, מונחים, שימושים ויישומים. לכל אחת משלושת היריעות שהזכרנו יתרונות וחסרונות, וכל סוג מתאים לצרכי איטום שונים. על מנת להתאים ולבחור את היריעה המושלמת לצרכיכם, אל תהססו לפנות לאנשי המקצוע, להתייעץ, לשאול, ולברר, על מנת שתקבלו את פתרונות האיטום הטובים והמתקדמים ביותר.


תגובות