מדריך בחירת חומרי גלם לעבודות עיצוב

כמות וסוגי חומרי הגלם איתם ניתן לעבוד בטכנולוגיות ייצור ממוחשבות כגון חיתוך בלייזר ועיבוד שבבי CNC הוא גדול מאוד. באופן כללי ניתן לחלק אותם לשלוש קבוצות עיקריות- מתכת, עץ ופלסטיק. לכל חומר היתרונות שלו וההתאמה שלו לפונקציות הנדרשות ממנו, לתקציב, לטעמו האישי של המזמין ולמגבלות טכנולוגיות. ניתן ואף רצוי לשלב בין מספר חומרי גלם ובין מספר טכנולוגיות ייצור בהתאם לצרכים. במדריך זה ננסה לתאר בקצרה כל שימוש בחומרי הגלם השונים ולמנות את היתרונות והחסרונות של כל אחד. מעבר למתואר במדריך הכללי הזה ישנם חומרי גלם נוספים, אנחנו נמצאים כאן לשירותכם ולייעוץ על מנת להתאים בצורה הטובה ביותר את חומר הגלם לצרכים שלכם.


עץ

עץ יכול להגיע בסוגי גימור ועוביים שונים. כמו כן, פלטות העץ נבדלות זו מזו באיכותן במידה ניכרת. בהתאם לסוג העבודה ולסוג העץ ניתן לבצע בעץ חיתוך בלייזר (בעיקר בעץ לבוד)  או עיבוד שבבי (כרסום CNC בעיקר בעץ MDF) או שילוב בין השניים. שני סוגי העצים האפשריים העיקריים לעבודות חיתוך לייזר או עיבוד שבבי הם עץ מסוג MDF  או לבידים למיניהם. לכל אחד מן השניים יתרונות וחסרונות משלו. 


MDF

זהו עץ מעולה לשימוש בכרסומות עיבוד שבבי ויהיה המלצתנו הראשונה לעבודות מסוג זה. מגיע במגוון עוביים רחב מאוד של 4 מ"מ ועד 36 מ"מ. ניתן לקבל גם פלטות חסינות אש או חסינות מים. היתרון הבולט ביותר של MDF הוא שהפלטה היא בעלת עובי וצפיפות אחידים לכל השטח. הגימור לאחר עבודת הכרסום (שיוף) קל יחסית מאחר והחומר מוציא מעט מאוד סיבים.MDF  נצבע בקלות והוא בעל מראה דומה למראה של עץ טבעי אך זול ממנו בהרבה. חסרונו העיקרי של MDF הוא משקלו הגבוה. זהו עץ שמתאים פחות לחיתוך בלייזר.


לביד (נקרא גם סנדוויץ' או עץ לבוד)

לבידים נחשבים לחזקים מאוד והם בעלי עמידות גבוהה לעיוותים. עץ לבוד מגיע במגוון רחב של עוביים בין 4-21 מ"מ. כדאי לציין שלביד הוא שם כללי לסוג עיבוד זה של עץ אך הפלטה יכולה להיות עשויה מכמה סוגי עץ ומורכבת ממספר משתנה של שכבות  מה שישפיע על צבע הלביד, עמידותו ואיכותו. ככלל, לבידים הם חומר גלם מצויין לחיתוך בלייזר אבל פחות מומלץ לכרסום. במידה ורוצים לעשות עיבוד שבבי בעץ סנדוויץ' כדאי לקחת בחשבון שבתום העבודה נדרשת עבודת גימור רבה יחסית כגון שיוף.


שני סוגי הלבידים הנפוצים לשימוש בחיתוך בלייזר הם:


לביד צפצפה - עשוי מעץ צפצפה בעל גוון בהיר, קל משקל. הפלטה היא ברמת איכות ומחיר נמוכה עד בינונית. כדאי להשתמש בו לעבודות שלא צריכות לעמוד בלחץ רב ובתנאים קשים. מצויין למודלים או לחלקים משלימים או תומכים  או לחלקים שאינם דורשים נראות (גימור) ברמה גבוהה.

לביד ליבנה (מוכר גם בשם בירץ' Birch)  עשוי מעץ  ליבנה, פלטה חזקה מאוד. הפלטה מגיעה בצבע בהיר בגוון לבן צהוב. זוהי המלצת הבית לעבודתכם הבאה בעץ, זהו סוג העץ שנחתך בלייזר בצורה החלקה, היפה והנוחה ביותר והוא ההמלצה הראשונית שלנו לעבודות חיתוך עץ בלייזר. חסרונו העיקרי הוא שמחירו גבוה יחסית בהשוואה ללבידים אחרים אך איכותו הגבוהה והתוצאה הסופית מצדיקים את ההפרש במחיר. מומלץ מאוד לעבודות שדורשות ניקיון רב וסיום שישמור על מראה נקי של עץ בעל צבע עדין.


ישנם בשוק עוד כמה סוגי פלטות לבידים בעלות גוונים שונים, רמות מחיר ומידות איכות שונות שגם בהן ניתן יהיה לבצע עבודות חיתוך בלייזר. אנחנו נשמח לייעץ ולסייע בבחירת חומר הגלם המתאים בהתאם לצרכים שלכם.

מתכות

ישנם עשרות סוגי מתכות שונים ועשרות סגסוגות שונות. באופן כללי, שלושה סוגי מתכות הם הנפוצים ביותר לחיתוך בלייזר או לעיבוד שבבי; נירוסטה, אלומיניום ופלדה. שלוש מתכות אלו על סוגיהן השונים יתנו מענה לרוב הצרכים שלכם. ישנן מתכות נוספות רבות, שכיחות פחות אך ניתן לחתוך אותן בלייזר או לעבד במכונות כרסום וחריטה. כדאי להתייעץ איתנו.


ברזל

באופן כללי הברזל הוא חומר גלם זמין ונפוץ יתרונו הגדול ביותר הוא במחירו הזול, בהיותו חומר חזק שלו ובנוחות העיבוד שלו. הברזל נוח מאוד לחיתוך בלייזר, לעיבוד שבבי, לריתוך, לכיפוף ולצביעה. משקלו של הברזל  גבוה מאוד,וללא טיפולים משלימים כגון גילוון הוא נוטה להחליד. הברזל הוא הבחירה האידיאלית לעבודות שדורשות חוזק ועמידות גבוהה לשריטות, כיפופים או אפילו ונדליזם (פיסול או ריהוט חוץ למשל, סורגים ועוד). אם נדרשים ריתוכים רבים או עבודת כיפוף רבה כדאי להשתמש בברזל. 

שלוש סגסוגות ברזל שונות הן הנפוצות לעבודות עיבוד שבבי או חיתוך בלייזר

פח שחור - חומר הגלם הזול ביותר בברזל. כדאי להשתמש בחומר הגלם הזה כאשר לא חייבים לקבל מוצרים עם פני שטח מושלמים או כאשר לא נדרשת עמידות לחלודה. ניתן לבצע לחלקים גילוון (תהליך שמביא לעמידות בפני חלודה) לאחר ייצור החלקים.

פח דקופירט - תכונותיו דומות לתכונות הברזל השחור אבל פני השטח שלו חלקים ומעולים. מחירו יקר יותר מהברזל השחור אך עדיין הוא מתכת זולה. ללא טיפול מתאים של צבע או גילוון, נוטה להחליד במהירות. יתאים לעבודות שדורשות פני שטח וגימור מושלמים במחיר סביר.

פח מגוולן - תכונותיו דומות לתכונות הפח השחור אך הוא עובר תהליך הגנה בפני חלודה ולכן יתאים לעבודות הדורשות עמידות גבוהה בפני חלודה במחיר זול. מגיע במספר עוביים מצומצם, אם נדרשת עבודה בעובי גדול כדאי לעבוד עם ברזל שחור ולבצע גילוון לאחר ייצור החלק.


נירוסטה

יתרונה הגדול ביותר של נירוסטה הוא שהיא פלדה בלתי מתחלדת (פלב"ם) ולכן אינה צריכה לעבור כל טיפול או השלמה לאחר העיבוד כדי להיות עמידה בתנאים קשים. הנירוסטה תחזיק מעמד למשך שנים, היא אינה מחלידה, נשרטת או נשברת בקלות. מאחר והיא אינה צוברת חיידקים זוהי מתכת ברירת המחדל עבור מוצרים לתעשיית המזון והתרופות. נירוסטה נחשבת למתכת עם גימור איכותי ויוקרתי. זו תהיה בחירה טובה למוצרים שצריכים להיות עמידים לאורך זמן בתנאים קשים או למי שרוצה את המראה המתכתי הנקי ללא הצמדריך בחירת חומרי גלם לעבודות עיצוב

ורך לעשות למתכת טיפול משלים כגון צביעה או ליטוש. לאחר עיבוד ניתן לבצע תהליך אלקטרופוליש למוצרים על מנת לתת לנירוסטה עמידות אפילו גבוהה יותר ומראה מבריק יותר. הנירוסטה היא מתכת יקרה וכבדה, משקלה דומה למשקל הברזל.  כיפוף הנירוסטה וריתוך הם תהליכים קלים וזו מתכת טובה לעבודות הדורשות זאת.


אלומיניום

האלומיניום אף היא מתכת לא מתחלדת. זוהי מתכת רכה יחסית ולכן היא נהדרת לעבודות של עיבוד שבבי כגון כרסום וחריטה ממוחשבים. זוהי מתכת קלה מאוד (משקלה פחות מחצי ממשקל הברזל) אך עם זאת היא חזקה מאוד ונוחה לעיבוד. צבעה של האלומיניום לא דוהה עם השנים. בגלל משקלה הקל של המתכת ועמידותה הגבוהה היא משמשת היום לייצור מוצרים רבים שצריכים להיות עמידים בתנאי חוץ כגון פרגולות, ריהוט חוץ, פרופילים לחלונות ועוד. זוהי מתכת בעלות יכולות בידוד גבוהות מאוד ולכן היא מצויינת לחיפויי מבנים, פתרונות בידוד, גגות ועוד. זוהי בחירה מצויינת לאלמנטים דקורטיביים שצריכים להיות עמידים לאורך זמן אך עם זאת קלי משקל. לאחר העיבוד ניתן להעביר את האלומיניום תהליכי צביעה או ציפוי להשגת עמידות גבוהה אף יותר, בידוד מוגבר או גוונים שונים

 

מעבר לעץ ולמתכות ניתן לעבד ולחתוך סוגים רבים של פלסטיק, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע.

המאמר באדיבות

 • חיתוכים
 • קליק לחיוג: 050-3376670
 • טלפון:
  050-3376670הצג
 • כתובת:
  חיפה
 • אתר:
  הצג

תגובות