תכנון בית עם עמוד באמצע הסלון? תקשרות בין יועצים..

סלון הבית אמור להיות המקום בו מתאספת המשפחה, המקום בו מארחים חברים ובאופן כללי מקום חמים ונעים ו... עם חלל פתוח ורציף. בתכנון בית פרטי, קיים שלב בו מעביר האדריכל את התוכנית המפורטת שלו למהנדס הבניין

לצורך מיקום העמודים. המהנדס שואף להשלים את התפיסה האדריכלית ולשלב את העמודים בקירות. המהנדס ינסה לנצל את קירות הממ"ד כעמודים וע"י תכנון קורותחכם, להימנע עד כמה שניתן מתכנון עמודים באמצע חללים.

מה קורה בפרויקטים מורכבים, בהם מבקש האדריכל ליצור חלל גדול במיוחד ללא עמודים?במקרים אלו, חייב המהנדס להיות יצירתי, בעל ניסיון ואמונה ביכולתו. שיטות הבנייה במקרים אלו יכולות לכלול בנייה בעזרת פרופילי פלדה, תלייה ע"י כבלים, תכנון קורות מיוחדות במפתח גדול במיוחד, שימוש באלמנטים של בטון דרוך ועוד. חשוב לזכור, שמבחינת תכנון קונסטרוקציה, ניתן לתכנן ולבצע חזון אדריכלי מרחיק לכת, אך לתכנון יוצא דופן שכזה יש משמעויות הקשורות לתקציב. האדריכל והמהנדס, צריכים להשכיל לשתף את הלקוח, בהחלטות הקשורות בעלות - תועלת (תקציב).

עבודה נכונה של אדריכל מול מהנדס

הביסוס: פעמים רבות, אדריכלים ממליצים ללקוח לשכור את שירותיו של יועץ קרקע (מהנדס אזרחי)ע"מ לקבוע את סוג הקרקע ולקבל החלטה האם דרוש ביסוס בצורת פלטות, כלונסאות או רפסודה. כאשר הרשות אינה דורשת עבור היתר, חוות דעת של מהנדס קרקע, מהנדס בניין, קונסטרוקטור מנוסה, יכול לקבל את ההחלטה על הביסוס בעצמו (גם כאשר הרשות דורשת דו"ח ממהנדס קרקע, עדיין האחריות על הביסוס היא על מהנדס הבניין - הקונסטרוקטור של המבנה). 

הרצפה: חשוב מאוד שהרצפה תהיה מונוליטית עם החלק החיצוני של הבית. האדריכל צריך לסמןמראש את כל נושא רצפת הבטון מחוץ לבית ולקבוע את הגובה יחסית ל 0.00 של הבית. מידע זה חשוב מאוד לקונסטרוקטורתכנון בית עם עמוד באמצע הסלון? תקשרות בין יועצים.. בקביעת הבטון ובמיקום הברזל.

ממ"ד: אדריכל צריך לקבל מפיקוד העורף היתר זמני על תוכנית ממ"ד אדריכלית 1:50 ואז להפנות את
החומר למהנדס לביצוע תכנון קונסטרוקציה של הממ"ד.

מרזבים: צמ"ג: אם אדריכל ממקם מעט מידי צמגים, המשמעות היא שהמהנדס נותן הנחיות לגביי תוספת ב-קלבביצוע, מכיוון שחסרים צמגים. ב-קל יקר בהרבה מתוספת הצמגים.

גבהים של הגדרות: כדאי שאדריכל יסמן את הגבהים המדויקים של הגדרות המקיפות את החצר ע"מ שאפשר יהיה לבצע את קידוח הכלונסאות של הבית ושל הגדר בפעם אחת.

שקעי תאורה: בסימון שקעים של תאורה בתקרה, יש לתאם את המיקום המדויק עם המהנדס עוד בשלב התכנון. תקרת צלעות אותה מתכנן המהנדס, צריכה להתאים לשקעי תאורה.

בפרויקטים של שיפוץ מסיבי, של מבנה קיים, מומלץ להזמין בדיקת מהנדס בניין ראשוניתלצורך מתן חוות דעת. פעמים רבות, הטיפול במבנה שכזה יהיה יקר יותר מהריסתו ובנייהחדשה. הורדת אלמנטים קונסטרוקטיביים במבנה ישן, גם אם היא נעשית בצורה מקצועית ביותר, נושאת סיכון מסויים.
לסיכום, אדריכלים משפיעים על הקונסטרוקציה ומושפעים ממנה ולכן תקשורת בין יועצים היא כה חשובה ע"מ לקבל בית מתוכנן היטב, שיעמוד בתקנים הישראלים ובתקציב של הלקוח.

המאמר באדיבות

 • צבי אילון - מהנדס בניין
 • קליק לחיוג: 077-3210345
 • טלפון:
  077-3210345הצג
 • כתובת:
  מצדה 9, בני ברק - ב.ס.ר 3
 • אתר:
  הצג

תגובות