איך לתכנן את התאורה במטבח

בבואנו לבחור את המטבח המתאים לנו, אנו חושבים בעיקר ממה הוא יהיה מורכב – כמה גדול יהיה השיש, איפה ימוקמו המקרר והכיריים ובאיזה צורה יעוצב הכיור. על תאורת המטבח אנחנו חושבים רק בסוף, אם בכלל, למרות שהתאורה מהווה חלק משמעותי מהחוויה במטבח. אז איך בכלל מתחילים לתכנן תאורה? ואיך עושים את זה בהתאמה למטבח שלנו? הפרמטרים המרכזיים שצריך לקחת בחשבון הם האווירה שהתאורה מקנה, השימושיות שהיא מאפשרת וכמובן החיסכון הכלכלי.

הפרד ומשול - תאורה שימושית

המטבח הוא מקום בו מבצעים מספר רב של פעולות בו זמנית, המתפזרות במוקדים שונים בהם נרצה תאורה חזקה  כמו השיש, הארונות, הכיריים והתנור. לכן, חשוב שנדע לפצל את התאורה ולאפשר לעצמנו את היכולת לשלוט על כל משטח בנפרד. פיצול התאורה הוא קל אך דורש תכנון, למשל, הכיריים והתנור לא תמיד יעבדו יחד ולכן עדיףאיך לתכנן את התאורה במטבח לשלוט על כל אחד בנפרד. מאידך, השיש כמעט תמיד יהווה משטח עבודה ולכן עדיף להאיר אותו יחד עם גוף התאורה המרכזי. ההפרדה יכולה להגיע כגופים השקועים בתקרה או בצורת "פס" תאורה מעל כל משטח. הדבר החשוב ביותר הוא להחליט מהו גוף תאורה עצמאי ומה "נדלק" יחד עם גופי תאורה נוספים. 

תאורת אווירה

האווירה שהתאורה תיצור במטבח היא לא פחות חשובה מהשימושיות שלה, כיוון שהמטבח הוא מקום שלא רק מבשלים בו, אלא גם אוכלים ומתכנסים בו. לכן, כחלק מתכנון המטבח יצירת האווירה תתמקד בגוף התאורה המרכזי ובאופן שבו המטבח שלכם בנוי, למשל, אם במרכז ממוקם שולחן אוכל - מקמו את גוף התאורה המרכזי מעליו.  חשוב להתאים את התאורה המרכזית לגופי התאורה המשניים ע"י פרמטרים של גוון האור (לבן, כתום, צהוב), מיקום ויכולת עמעום. עדיף לבחור גוף תאורה מרכזי שמגיע עם אופציית עמעום שמאפשרת לשלוט על כמות האור. כך תוכלו לסגל אווירה נוחה לארוחת ערב ובו זמנית גם אווירה נוחה לבישול.

תאורה חסכונית

תשלום החשמל מהווה הוצאה משמעותית וחשוב לבחור מראש מערך תאורה חסכוני. קיימים מגוון של גופי תאורה העונים על דרישה זו ומגיעים בשלל עיצובים לבחירתכם. תאורת הפלורוסנט היא החסכונית ביותר ולמרות שהיא מבהילה חלק מהאנשים, היא מציעה פתרונות יעילים שגם נראים טוב במטבח. בנוסף, פיצול גופי התאורה מאפשר להתאים נורות חסכוניות יותר למשטחי העבודה השונים. כך לדוגמא תוכלו להשקיע יותר בגוף התאורה המרכזי ולחסוך בגופים המשניים. 

המאמר באדיבות

 • מטבחי מיכאלו
 • קליק לחיוג: 09-9506703
 • טלפון:
  09-9506703הצג
 • כתובת:
  גלגלי הפלדה 16
 • אתר:
  הצג

תגובות