תוכנית המתאר תמ"א 38 והתיקונים שבוצעו בה

בניינים רבים נבנו בישראל טרם נכנס לתוקפו התקן המודרני להתגוננות מפני רעידות אדמה. כתוצאה מכך, עד היום מתגוררים אנשים רבים בבניינים שמידת יציבותם איננה אופטימאלית. על רקע זה, אישרה הממשלה תוכנית מיוחדת לחיזוק מבנים, אשר קיבלה את השם תמ"א 38. תוכנית מתאר ארצית זו נועדה להתמודד עם חוסר הרצון של דיירים רבים לשאת הכבד (מבחינה כספית) של חיזוק המבנה בו הם מתגוררים. 

זכויות בניה נוספות 

כדי להבין מהי בדיוק תמ"א 38, נסביר שמדובר למעשה בדרך לחזק מבנים ישנים, שאינם עומדים בתקן בניה מודרני, ללא צורך בהשקעה כספית של הדיירים עצמם. את ה"פלא" ההנדסי והפיננסי הזה מבצעים באמצעות הענקת זכויות בניה נוספות לדיירי הבניין המיועד לחיזוק. 
על פי זכויות בניה אלה, ניתן יהיה להוסיף לבניין המחוזק שטחים בנויים ותוספות נוספות שיעלו את ערכו. זהו, למעשה, התמריץ הכלכלי שנועד לקזז את עלות החיזוק של הבניין.

בין התוספות שניתן להוסיף במסגרת תמ"א 38 ניתן למצוא:• הגדלת שטח דירות קיימות. • הוספת מעלית. • הוספת ממ"ד.• הוספת דירות בקומת הקרקע (קומת העמודים) או על הגג. • הוספת קומה, דהיינו בניית קומה נוספת. • שיפוץ הלובי וחזית הבניין. 
ראוי לומר שבמרבית הפרויקטים לחיזוק מבנים מבוצעת תוספת בניה של דירות נוספות, באמצעות קבלן מבצע. התמורה ממכירת הדירות מממנת את עלות החיזוק והכנסת השיפורים הנוספים.

תיקונים לתוכנית המקורית 

למרות יתרונות התוכנית, לרבות השבחת מבנים ועלית ערכם, הרי שנמצא שהיא איננה מתנהלת בקצב הרצוי. בשל חסמים שונים, ביורוקרטים ואחרים, קצב הפרויקטים לא היה משביע רצון במיוחד באזורי הפריפריה. לכן בוצעו כמה תיקונים חשובים לתוכנית תמ"א 38, בכדי להעלות את האטרקטיביות שלה ולהפוך אותה לכדאית יותר גם מבחינת הקבלנים וגם מבחינת הדיירים. בין התיקונים העיקריים שהשפיעו על כל המעורבים, נמצאים תיקון 2 ותיקון 3. 
תיקון 2 -  תיקון זה עוסק בחלופה לחיזוק מבנה קיים. על פי התיקון, ישנה אפשרות לבצע הריסה של המבנה הישן ולבנות מבנה חדש במקומו. המבנה החדש יכיל את אותן תוספות בנייה שאושרו לבניין הישן. כיום בישראל יש כבר מגוון פרוייקטים של הריסה ובנייה.
תיקן 3 – תיקון זה מרחיב את האפשרות לבניית תוספות לעומת התוכנית המקורית. על פי התיקון, ישנה אפשרות לבנות לא רק קומה אחת, כי תוכנית המתאר תמ"א 38 והתיקונים שבוצעו בהאם עד שתיים וחצי קומות נוספות. תיקון זה משמעותי ביותר משום שתוספת בנייה גדולה יותר משמעותה הפיכת הפרויקט כולו למשתלם לביצוע עבור הקבלנים המבצעים, שהרי הללו אינם מקבלים תשלום מדיירי הבניין עבור עבודתם. 

המאמר באדיבות

תגובות