ניהול פרויקטים בבניה ברזולוציה גבוהה – BIM

BIM

BIM - Building Information Modeling, ובעברית: מידול מידע בבניין, פירושו המחשה תלת ממדית של פרוייקט נדל"ני או סביבה בפיתוח - בביצוע על ציר הזמן. BIM הוא כלי רב עוצמה עבור כל מי שעוסק בניהול פרויקטים בבניה; הוא מאפשר סקירה דיגיטאלית של היבטים פונקציונאליים כמו גם היבטים פיזיים של פרויקט בטרם מתחילים במלאכת הבניה הלכה למעשה. חשוב לציין כי לא רק מהנדסים, קבלנים ומנהלי פרויקטים יכולים ליהנות ממנו, כי אם גם לקוחות ומשקיעים. ה-BIM יכול לתמוך או להחליף את השרטוטים וליצור תצוגה תלת ממדית ההופכת את הנתונים "היבשים" למודל ויזואלי מוחשי ומרשים הרבה יותר.

יתרונות

איך שלא נסתכל על זה ניהול פרויקטים בבניה הוא עניין מורכב. אולם כיום עומד לרשותנו אמצעי מתקדם שמציג מספר רב של יתרונות בולטים, נעמוד על העיקריים שבהם בשורות הבאות:

תכנון טוב יותר

BIM יכול לעזור בבחירת אתר הבניה המתאים ביותר, בתכנון הפרויקט ואפילו בעיצוב המבנים וסביבתם, וזאת תודות ליכולתה של התוכנה לפשט וליצור אינטגרציה בין מספר רב של נתונים לצד היכולת שלה לנתח ולהציג נתונים אלו.

המחשה טובה ומהירה יותר

הכלים ב - BIM מעניקים הזדמנות לערוך דימוי תלת ממדי ראלי של הפרויקט מבפנים ומבחוץ, אפשר לסקור את המיקום של המבנה,  את הצורה החיצונית שלו ואת סידור החללים הפנימיים, עוד לפני תחילת הבניה וכך ליצור מודל אופטימאלי שיעמוד בצרכים, בציפיות ובאילוצים הקיימים.

ניהול טוב יותר

BIM מהווה גם מערכת לניהול פרויקטים בבניה ובעזרתו ניתן לוודא שפרויקט עומד בעלויות ובלוחות הזמנים הצפויים. 

בקרת לוחות זמנים

בעזרת ה-BIM ניתן להעריך את משך העבודה, קצב וזרימת הביצוע, להגדיר משאבים וכוח אדם, לסנכרן בין כלל הנתונים, לקחת בחשבון סטיות, לאתר בעיות וכשלים פוטנציאליים למצוא עבורם פתרונות חלופיים וכך למנוע אותם עוד לפני שהם קורים.

עלויות

שכלול נתוני עלות של כוח אדם, חומרים, מכונות כמו גם עדכון מועדי תשלום, הכנסות, הוצאות, מאזן ותזרים יוצרים תמונה שלמה לאורך כל חיי הפרויקט. כושר האינטגרציה של ה-BIM הוא אדיר והוא יכול ליצור חיזוי מרשים ונאמן מאוד למציאות של העלויות בכל נקודת זמן.השימוש ב-BIM אינו מוגבל רק לשלב התכנון והעיצוב, הוא ממשיך לשרת אותנו גם בעת תהליך הבניה ולאחריו, ובעצם  - לאורך כל מחזור חייו של הפרויקט. ה-BIM מאפשר לנו לעבור בקלות בין רזולוציות שונות, לראות את התמונה הכוללת ובלחיצת כפתור לרדת לפרטים הקטנים ביותר, וזה נכון ויפה לכל ההיבטים של ניהול פרויקטים בבניה.

המאמר באדיבות

תגובות