הנחת מרצפות קרמיקה ותחזוקתן


 אריחים מקרמיקה הן תוספת יפהפה ופרקטית לכל בית.  אם יש לכם ידיים טובות, תוכלו להתקין אותם בעצמכם, בכך תוכלו גם לחסוך כסף רב וגם לחוות סיפוק שבעבודה עצמית. אולי תרצו לאתגר את עצמכם תחילה באזורים קטנים יחסית בבית, קירות האמבטיה והמטבח למשל, וכאשר תצברו נסיון תוכלו לרענן את מראה הריצוף כל כמה שנים: אפילו אם לא תחליפו את כל הריצוף שבסלון, תוכלו להחליף מקטעים בבית שיעניקו מראה מעודכן, טרנדי ומרשים לכולו.

הנה מה שאתם צריכים לדעת, לפני שאתם מתחילים:

עקירת ריצוף ישן

קחו בחשבון, זוהי עבודה פיסית הכרוכה במאמץ.  כדאי מאוד לרכוש מגרד רצפה ייעודי בחנות לכלי עבודה (או השתמשו בשפכטל לריצוף). תזדקקו גם לפטיש רציני (קילו וחצי מומלץ), מפסלת, כפפות עבודה ומשקפי מגן.  אם אתם ברי מזל, תוכלו לעקור ראשונות מרצפות רופפות כלשהן, אבל אם לא, תאלצו להתחיל בלשבור.  הכו בפטיש במרכזה של מרצפת ושברו אותה, זהירות! השברים עלולים להיות חדים.  החדירו מפסלת לחריצים שבשולי המרצפת והכו בה, על מנת לשחרר חלקי מרצפת. חזרו על התהליך ושברו עוד שתים שלוש מרצפות.  בשלב הבא,  תוכלו להעזר במגרד על מנת להרים את המרצפות בשלמותן. ייתכן שהמרצפות הונחו על דבק לריצוף ויהיה יחסית קל להסיר אותן ואולי הן הונחו על מלט והמלאכה תהיה קשה יותר.  כאשר תסיימו לעקור את כל המרצפות, העזרו במהלומות הפטיש ובמגרד הרצפה על מנת להסיר עודפי מלט ודבק ישנים, ככל הניתן.

הכנת המשטח קודם להדבקה

הדבר החשוב ביותר שיש לוודא הוא שהמשטח שטוח ומאוזן לגמרי, הדבר נכון גם לגבי קירות

וגם לגבי רצפה. השתמשו בפלס על מנת לוודא שהמשטח חלק והשתמשו בחומרי מילוי, כגון מלט

מוכן, על מנת ליישר את המשטח. לפני הנחת המרצפות, וודאו שהשטח יבש ונקי לגמרי.

הנחת המרצפות

קודם להדבקה, מומלץ להניח את המרצפות ״על יבש״ לשם תכנון, במיוחד אם ישנה דוגמה שאתם

מתכוונים ליצור. התחילו במריחת דבק הקרמיקה, מרחו מטר מרובע בכל פעם, לא יותר, על מנת

שהחומר ישאר טרי.  למניעת עודפי חומר, הקפידו לחרוץ חריצים בדבק, תוכלו לקנות כף בנאים

משוננת שתקל על המלאכה. התחילו בפינה והניחו מרצפת אחת בכל פעם. השתמשו בספייסרים

(מעין צלבים קטנים מפלסטיק) על מנת לשמור על רווחים מדוייקים בין המרצפות; תוכלו

להוציא אותם תוך כדי התקדמות, או לאחר הייבוש, בעזרת מכה קטנה עם פטיש. לחצו את

האריחים היטב, פטיש גומי יוכל לעזור במלאכה,  בדקו את עצמכם עם פלס וודאו שההנחה ישרה.

כאשר לא תוכלו להניח מרצהנחת מרצפות קרמיקה ותחזוקתןפות שלמות בשולי המשטח, השתמשו בסרגל וחותך מרצפות כדי להשלים

את ההנחה.  אל תחששו, מדובר במכשיר ידידותי לתפעול.

מריחת רובה

המתינו 24 שעות ואחריהן מלאו את החריצים שבין המרצפות ברובה. הקפידו לבצע תנועות של מריחה ודחיסה כלפי מטה, אל תוך החריצים. הקפידו לנגב את המרצפות מעודפי הרובה תוך כדי עבודה. בסיום העבודה, נגבו את המרצפות בעזרת ספוג או מטלית נקיים וודאו שלא נותרו שאריות חומר על המרצפות ושהרובה מפולסת בגובה המרצפות. חזרו על התהליך בשנית אחרי מחצית השעה. כאשר הרובה תתייבש לחלוטין, דבר היכול לקחת עד 72 שעות, תוכלו למרוח באופן דומה סיליקון לאיטום משופר ומומלץ.

תחזוקה

מרצפות קרמיקה הן חזקות ועמידות למדי.  יחד עם זאת, חשוב להקפיד על מספר כללים על מנת

להנות מהן לאורך שנים. למניעת שריטות, הרחיקו רסיסים ושבבים חדים מהרצפה שבביתכם: הקפידו לנקות את הנעליים בכניסה לבית והקפידו לטאטא את הבית, לפחות פעם בשבוע. השתמשו ברפידות מיוחדות בתחתית ריהוט כבד. הניחו שטיחונים באזורים בהם תנועה רבה: בכניסה לבית ובמטבח.  רכשו משטחים מיוחדים לעמדת מחשב והגנו על מרצפות הקרמיקה מפני גלגלי הכסא הנייד.

אל תשטפו את הריצוף בחומרי ניקוי, במיוחד לא החזקים שבהם כדוגמת אקונומיקה. השימוש בחומרים חזקים אומנם יעניק מראה בוהק ויפה לטווח הקצר, אולם יפגע בשכבת האיטום של המרצפת והרובה והן יהרסו. במקום זאת השתמשו בחומרי ניקוי ייעודים בעלי חומציות מתאימה (עדיף חסרי צבע), תוכלו

להשתמש גם בחומץ מדולל. הקפידו  לשטוף שטיפה שניה בכמות נאה של מים נקיים והמנעו מהשארת שלוליות: מים עומדים יעכירו את צבע הרובה במהירות ואף יכתימו את המרצפות עצמן אם יעמדו זמן רב.  נגבו את המרצפות בתום השטיפה.

המנעו ממריחת חומרים על בסיס שעווה או חומר שומני, הם לא מיועדים לריצוף קרמי. כאמור, המנעו

ממריחת רובה וסיליקון על המרצפות עצמן אלא רק בחריצים שבניהם. את הרובה שבין החריצים ניתן לנקות במברשת שיניים ישנה או ברזלית עדינה באמצעות חומץ מדולל, או אבקת כביסה מומסת במים חמים. מכיוון שמדובר בפעולה מתישה, אפשר פשוט לחדש אותה, מדי פעם בפעם, כעת אתם יודעים כמה הדבר קל.

זכרו, מרצפות לא מייצרות כתמים, אלא פשוט מתלכלכות. לכן, חשוב לנקות את המרצפות מיד כאשר אתם מבחינים בלכלוך ובלהשקיע מאמץ מסוים בהגנה עליהן.  כאשר אתם מסיידים את הבית, פרשו ניילונים להגן על הרצפה אל תחכו לתום הסיוד מפני שהכתמים עלולים להעמיק בקרמיקה וכאמור, חומרי ניקוי חזקים יפגעו בה. אם כבר מצאתם כתמים יבשים, נסו להסירם בחומרים קלים תחילה ורק אם אין ברירה, התקדמו לחומרים חזקים.  לדוגמה, נסו להסיר את הכתם בעזרת אבקת כביסה מדוללת במים חמים לפני שאתם מנסים אקונומיקה, השתמשו במעט אצטון לפני שאתם מנסים טינר וכולי.  לפני כל ניקוי נמרץ שכזה, בדקו את עמידות המרצפות בפינה נסתרת.

אם מראה המרצפות רע ואתם חושבים שהן זקוקות לניקוי מקיף ויסודי, תוכלו להעזר בשירותי ניקוי מקצועי, אך אנא נהגו במשנה זהירות.  ישנם רבים המחזיקים בבעלותם מכונות לניקוי, קירצוף, וואקס ומה לא.  הם אולי יציעו מבצע כגון ״פוליש+וואקס״ או לבצע הדגמה קטנה על אחת המרצפות; גם אם התוצאה נראית מרשימה זכרו: יש להמנע מניקוי אגרסיבי, יש להזהר מוואקס מוגזם ומחליק ובמיוחד להמנע מליטוש והסרת שכבה עליונה, זוהי פעולה שאינה מתאימה למרצפות קרמיקה והנזק בה רב. העזרו באתרי דירוג שונים על מנת לוודא שבעל המקצוע שמגיע לביתכם יועיל ולא ישחית חלילה את פרי עמלכם. בהצלחה.

המאמר באדיבות

 • טורקיז האוס
 • קליק לחיוג: 077-5100371
 • טלפון:
  077-5100371הצג
 • כתובת:
  רחוב התאנה פינת החרוב, מושב בני דרור הכניסה למושב
 • אתר:
  הצג

תגובות