תיקון 9 לחוק מכר דירות - יכול להוזיל מחירי הדיור?

מאת: רו"ח גנדי גורביץ'

בשקט בשקט, מבלי לעורר תשומת לב פורסם ברשומות  ב-30/03/2017 תיקון 9 לחוק המכר דירות אשר מספק מספר שינויים מהותיים. חשוב מאוד כי ציבור הרוכשים יהיה מודע לשינוי וידרוש את ביצוע החוק מיזמים וקבלנים.  בסקירה הנ"ל אנו מספקים התייחסות לשינויים המהותיים שתוקנו הנוגעים לציבור הרחב.

 

חוק מכר דירות (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) משנת 1974 מוכר גם כחוק המכר ומהווה אבן יסוד מהותית בכל פרויקט בניה בארץ. החוק עבר מספר תיקונים ובין המהותיים זכור שינוי שחוקק בעקבות פרשת חברת חפציבה. בתיקון הזה הוטמעו אמצעים נוספים לסגירת מעגל כספים בפרויקט בניה באופן הרמטי.

 

הגדרת דירה

החוק יחול על כל מה שמוגדר "דירה" לכן יש חשיבות גדולה לכל מילה שמופיעה כאן. בתיקון הנוכחי התווספו מילים "...לרבות חלקים  מסוימים מהרכוש המשותף הצמודים...". בעבר, בכדי להקטין את סכום הערבות נהגו חלק מהיזמים להפריד את התמורה המשולמת עבור הדירה עצמה מהתשלומים עבור מחסן, חניה וכו'. השינוי אומר שכעת אין משמעות לאופן הרישום בהסכם ולסדר התשלום – כל עוד מדובר בשטח שצמוד לדירה חלה חובה להפעיל את מנגנון השוברים ולספק ערבות וכו'..

 

ליווי פיננסי

כבר הרבה שנים חלק מהבנקים מספקים לרוכשים פוליסת ביטוח במקום ערבות בנקאית. זו בטוחה חלופית שרשומה בחוק ואין עם זה שום בעיה. אבל, בשנים האחרונות חברות הביטוח רצו להתחרות בבנקים לא רק בהפקת פוליסות ביטוח אלא גם בליווי פיננסי כולו. החוק עד כה דיבר רק על הבנקים בכל הנוגע לליווי פיננסי והדבר היה בלתי אפשרי. התיקון הנוכחי מרחיב את השוק לתחרות גדולה בכך שהרחיב את כל ההגדרות של ליווי פיננסי והוסיף שם גם מבטח – למעשה מכשיר את חברת הביטוח כגוף לגיטימי במקביל לבנקים. הדבר אמור להזרים הרבה כסף לענף הבניה ויקטין תלות של יזמים במגבלות שונות של הבנקים שמדי פעם משפיעות לרעה ומהוות גורם אשר מאט את צמיחת הענף ככלל ומונע הגדלת היצע דירות בפרט. סביר להניח שכמו כל תחרות יגרום הדבר גם להוזלת עלויות ליווי פיננסי ליזמים.

 

 

רכיב מע"מ תיקון 9 לחוק מכר דירות  האם בכוחו להוזיל את מחיריבמחיר דירה

עד עכשיו יזמים היו מחויבים להפיק ערבות על כל תקבול שנתקבל עבור דירה לרבות רכיב מע"מ. בפועל מע"מ לא נותר ברשות היזם והוא מחויב להעביר אותו לרשות המיסים. יצא מצב אבסורדי שיזמים שילמו עמלות ערבות בגין כסף שבכלל לא נשאר אצלם. ברור שזה היה מגולם במחיר דירה והגדיל עלויות. התיקון הנוכחי מבטל את הפקת הערבות בגין רכיב מע"מ. כעת יזמים יפיקו ערבויות רק בגין סכומים שבאמת נשארים אצלם. אבל כאן אסור לעצור אלא צריך להבין מה ההשלכות המצופות מיזמים בעקבות התיקון הזה.

בואו נעשה חישוב פשוט. מרכיב עמלת חוק המכר נע בין 1% ל-2% מהכנסות פרויקט. ניקח 1.5% כממוצע. מרכיב מע"מ במחיר מלא שווה לכ-15% (0.17/1.17). מכפילים ומקבלים 0.225%. כלומר, ערבות חוק המכר הוסיפה מקודם לדירה בשווי 1,000,000 ש"ח כ-2 אש"ח.

כפי שבעבר הרכיב הזה ייקר מחירים סביר לצפות שעכשיו גם אותה התייקרות יחסית תתבטל באופן ישיר.

 

הרבה פעמים אנו עדים לכך שכאשר יש התייקרות בעלויות בניה, כוח אדם, מע"מ וכו' המחירונים של יזמים מיד מוגדלים באופן ישיר. חשוב שהציבור יהיה מודע גם למהלכים שמוזילים את עלויות היזמים וינצלו את הידע במשא ומתן בעת רכישת דירות.

 

הכותב הינו שותף באפיקים תמ"א 38 המתמחים בניהול מקצועי של פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי בינוי.

המאמר באדיבות

תגובות