טרנדים עכשוויים בבניה אקולוגית

טרנדים עכשוויים בבניה אקולוגית / אלעד שי

 

בניה אקולוגית, או בניה ירוקה, היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבניה ולתיפעול של בניינים במטרה לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד לשימוש בבניין. מטרת הבניה הירוקה ליצור סביבה (למגורים או עבודה) בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה. בבניה ירוקה נעשה שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובחומרים ממוחזרים, ובתכנון שיאפשר חיסכון מקסימלי באנרגיה. כל הצדדים יוצאים נשכרים: הלקוח (שגם חוסך בתשלומי חשבונות וגם מעלה את ערכו של הנכס), הקבלן (שכתוצאה מהסטנדרטים הגבוהים שהוא עומד בהם, גובר הביקוש לשירותיו) והסביבה, שאיכותה נשמרת.

הבניה הירוקה פופולרית מאד בקליפורניה, ובשנים האחרונות אף תופסת יותר תאוצה, כאשר הממשלה מתגמלת את אלה שמיישמים את עקרונותיה. אנו מכירים את הפאנלים הסולאריים, אך הנה שני מושגים נוספים מעולם הבניה הירוקה, שאולי יעניינו אתכם.

בוסתנאות היא תפיסה של בית ובוסתן שהולכים יחד: הבית מוקף בבוסתן אורגני המספק מזון, צל, וחומרי גלם למשפחה. אני רואה את היהודים כסוג של שבט אבוד מבחינה של חיבור לאדמה היות והם לא חיו על האדמה שלהם, ובאירופה לא נתנו להם לעבד את האדמה, וזה יטרנדים עכשוויים בבניה אקולוגיתצר ניתוק. ואני כישראלי-ממוצע קנדי, עשיתי מסע חזרה לארץ ישראל, ובסופו למעשה המצאתי בית שהוא גם אקולוגי וגם תנכ"י, והוא מאפשר לבעלים שלו לחוות קצת חיבור ליהדות, ולטבע, למים חיים, לבוסתן שאוכלים ממנו (למעשה כיהודי ממש אפשר להרגיש את עונות השנה ולאכול את שבעת המינים, ואת עץ הרימון כאשר הפירות מוכנים בדיוק בראש השנה).

לאחרונה ביצעתי גם בית האקולוגי בהרצליה פיתוח בגימור יוקרתי תוך שימוש בחומרים יותר טבעיים, כלומר, אין צורך להתפשר על איכות כנגד חזות, וניתן בהחלט לבנות בתים אקולוגיים בעיצובים מיוחדים ויוקרה ובאותם סטנדרטים גבוהים של עיצוב פנים וחוץ. כמובן שישנם סיגנונות שונים המותאמים ללקוחות שונים ולצרכיהם. לדוגמא, בבית שבו הכיוון הוא חיבור תנכ"י-אקולוגי, נשתלו מספר דקלים למאכל המוכנים בתקופת סוכות, וכמות זיתים המאפשרת להכין שמן זית לכל השנה למשפחה. הבית כולל מערכת מחזור מים אפורים (מי המקלחת), בוסתן אורגני, תכנון אדריכלי ירוק, תיכנון אקלימי, חימום וקירור פסיבי, הצללות, מערכות חשמל ממוחשב ותאורת LED ובריכה אקולוגית.

 

בריכה אקולוגית יכולה להיות בכל גודל, החל מבריכת שחיה פרטית או ציבורית, וכלה בבריכת נוי קטנה שמיועדת לצמחייה או לדגים. בבריכה אקולוגית לא נעשה שימוש בכלור, שהוא חומר מזיק, אלא נקיון המים וטיהורם נשמר ומתבצע דרך תהליכים ביולוגיים טבעיים ואקולוגיים לחלוטין בעזרת  צמחי מים ומערכת נורות uv. כל תהליך ניקוי הבריכה האקולוגית מתבצע באופן טבעי, על ידי שילוב טכנולוגיית סינון וטיהור טבעית מתקדמת,. המים בבריכה האקולוגית הנם טהורים ביותר וקרובים בצורה אופטימאלית למים של מקווי מים בטבע. בריכת שחיה אקולוגית מספקת חווית שחיה מדהימה.

 

הכותב הוא מנהל פרויקטים בבניה ומתכנן ירוק (הכשרה מהטכניון), בעל חברת בוסתנאות לפתרונות אקולוגיים שונים, יעוץ בניה אקולוגית, בניית בתים אקולוגים, עבודות טיח מיוחדות מחיימר, הקמת מערכות מים אפורים, הקמת בריכות שחיה אקולוגיות וטכנולוגיות סביבתיות נוספות מתגורר בימיים אלו בוונקובר קנדה.

המאמר באדיבות

תגובות