השחקנית החדשה בעולם האינסטלציה: צנרת גבריט

עולם האינסטלציה עבר מהפך כאשר מערכת גבריט הוצגה לראשונה.

מדובר במערכת שמתוכננת מראשיתה ועד סופה להבטיח בטיחות, נוחות ואריכות חיים לתשתית האינסטלציה.

הדבר מתבטא בחומרי הגלם אשר משומשים עבור הצנרת, האופן בו חלקי הצנרת מיוצרים והדרך בה הצנרת מורכבת לבסוף.

אם החלטתם להחליף את הצנרת בבית, או אם אתם בונים בית חדש והגעתם לנקודה בה עליכם לבחור את תשתית האינסטלציה העתידית שלכם – קראו את הכתבה הבאה, וגלו למה כדאי לכם לבחור גבריט.

 צנרת גבריט, נעים להכיר

 צנרת גבריט היא אחת מן הצנרות הנפוצות ביותר כיום, והיא כמעט תמיד נבחרת לשמש כתשתית האינסטלציה עבור בתים חדשים ועבור בתים בהם יש צורך להחליף את המערכת הישנה.

הצנרת נקראת על שם החברה השוויצרית אשר מייצרת אותה, והיא עשויה מיציקת פוליאתילן קשיח ובעלת צפיפות גבוהה אשר מעניקה לה שלל יתרונות, כאשר העיקריים שבהם הם קשיחות גבוהה יותר מסוגי צינורות מקבילים לצד גמישות גבוהה יותר, עמידות ללחצים, לטמפרטורות, בידוד והגנה מקרינה.

התחכום והטכנולוגיה של צנרת גבריט אינם מתבטאים רק ברמת חומר הגלם של הצינורות, אלא גם בשיטת החיבור שלהם, כאשר הם מבוססים על ריתוך אלקטרודות ייעודיות אשר מצויות בקצוות החלקים כדי להבטיח אטימות מלאה וחיכוך פנימי מינימאלי.

לצד היתרונות הרבים של צנרת גבריט קיים גם הצד הפחות ידידותי – מכיוון שהצנרת מבוססת על טכנולוגיה חדשנית ומנגנונים מתוחכמים, נדרשת לאיש האינסטלציה הכשרה ספציפית כדי לדעת לעבוד עם הצינורות כך שיוכל לבצע עבודה נכונה ויעילה.

 היתרונות של מערכת גבריט

 היתרונות של תשתיות אינסטלציה המבוססים על טכנולוגיית גבריט הם רבים, והם נובעים מכל הטכנולוגיות אשר מצויות ברבדים השונים של הצנרת.

שני האלמנטים העיקריים של המערכת אשר מעניקים לה את יתרונותיה השונים הם חומר הגלם ממנה היא החלקים בה עשויים, ואופן החיבור של החלקים אלו אל אלו. מבחינת חומר הגלם, מדובר בחומר מלאכותי אשר תוכנן במיוחד כדי להעניק את כל היתרונות הנדרשים עבור תפקוד נכון ויעיל של תשתית אינסטלציה.

מבחינת צורת ההרכבה, חלקי המערכת מצוידים באלקטרודות שהופכות את תהליך החיבור של החלקים לתהליך של חיתוך, וכך נמנע הצורך בשימוש בחלקי חיבור הנדסיים.

השחקנית החדשה בעולם האינסטלציה: צנרת גבריטng>
כך מתקבלים היתרונות הבאים:

קשיחות:  חומר הגלם של חלקי הצנרת של גבריט הם קשיחים יותר באופן משמעותי ממיני צינורות אחרים, וכך סכנת השחיקה שלהם ממוזערת.
גמישות:  הקשיחות האיתנה לא באה על חשבון הגמישות, וחלקי הצנרת הם גמישים יותר מן המוצרים המקבילים בשוק, כך שנוצרת עמידות ללחצי מים גבוהים.
חסינות תרמית:  לחומר הגלם של חלקי הצנרת יש רגישות תרמית מזערית בלבד, וכך, בניגוד לסוגי צנרות אחרים, הצנרת מסוגלת להוביל נוזלים אף בטמפרטורה של 100 מעלות ללא פגיעה ושחיקה של גוף הצינור.
חסינות לקרניים על סגולות: הצבע השחור של החומר הוא כעדות לחסינות שלו מפני קרניים על סגולות – קרני השמש שפוגעות ברוב סוגי הפלסטיק המשומש עבור סוגי מערכות צנרת אחרות.
בידוד אקוסטי:  צנרת גבריט היא בעלת שיעור גבוה של בידוד אקוסטי באופן טבעי, וכך אין צורך ליישם מעטפת בידודית על גבי הצנרת כדי למזער את רעשי זרימת המים בה.
חיבור והרכבה מהירה:  שיטת חיבור חלקי הצנרת אלה לאלה היא מהירה הרבה יותר מן השיטה המסורתית, אשר כוללת הברגה רבה של שלל חלקים – צנרת גבריט דורשת ריתוך והלחמה פשוטים ומהירים.
אטימות:  כתוצאה משיטת החיבור החדשנית של המערכת, האטימות המתקבלת בין החלקים השונים היא מלאה, וכך לא נותרות נקודות רגישות כמו בסוגי מערכות צנרת מקבילים אשר עשויים לגרום לנזילות.
רמת חיכוך נמוכה:  שיטת החיבור מונעת גם שימוש בחיבורים חיצוניים, וכך גורמת לפנים הצינורות של הצנרת להיות חלקים ובעלי רמת חיכוך נמוכה – הדבר עוזר למנוע הצטברות של לכלוך ושל גורמים זרים בין חיבורי הצינורות, אשר עלול לגרום לסתימות בצנרות המסורתיות.
אטימות לגורמים זרים: נקודות החיבור בין חלקי הצנרת במערכות המסורתיות מהווה גם נקודת פריצה לגורמים זרים – ובעיקר לשורשי צמחים – אשר ממלאים את הצינור וגורמים לסתימה - לא כך הדבר עם גבריט, אשר שיטת חיבור החלקים מונעת את החדירה הזו ומבטיחה חלק פנימי נקי לצינור.

דרישות התקן עבור צינור גבריט

 לצנרת גבריט ישנו סעיף אשר מפרט את כל הדרישות להתקנה נכונה ואיכותית שלה (סעיף 394) במכון התקנים.

בין הדרישות השונות, המרכזיות שבהן הן הבאות:

ההתקנה של צנרת גבריט צריכה להיעשות על ידי אינסטלטור אמין ומנוסה המוסמך לבצע עבודות שכאלה ומבצע אותן על פי עבודת היצרן. הוראות היצרן חייבות לכלול פירוט של ייעוד הצנרת, אופן ההתנהגות שלה בשינויי טמפרטורה, תיאור חיבור הצינורות שלה וכיצד יש להניח אותה במצבים שונים. היצרן מחויב להדרכות מקצועיות ולסיוע טכני עבור מזמין המוצר. ההתקנה תיבדק על ידי מעבדה מאושרת. הוראות למתקני תברואה באתר משרד הפנים - לחצו לאתר


 הדגשים שאתם צריכים לדעת בנוגע להתקנה

בעוד שהדרישות המצוינות על ידי מכון התקנים מיועדות בעיקר עבור המתקין של המערכת, ישנן כמה נקודות שאתם יכולים לשים אליהם ולוודא אותן בזמן התקנת המערכת:

מקוריות החלקים: וודאו שהמחברים בין קטעי הצינורות יהיו מקוריים וכך ישמרו על רמת האיכות הרצויה של הצנרת, וימזערו תקלות עתידיות הנובעות מחוסר ההתאמה בין החלקים.
ווידוא האיטום: יש לוודא איטום עבור סביבת הצנרת, בעיקר באזורים שעשויים להיות רטובים – כך, בחדרי הרחצה והשירותים כאשר מדובר באיטום עבור הריצוף, וכן עבור הגג שדרכו צריכים לעבור מעברי הצנרת.
הסכם ההתקנה: וודאו שהסכם ההתקנה כולל את כל עלויות החומרים והמרכיבים המיועדים עבור התקנת הצנרת, וכן שהוא כולל אחריות עבור עבודת ההתקנה.
ווידוא להיעדר נזילות: בסיום ההתקנה, יש לבחון את המערכת ולוודא שהיא הותקנה כהלכה ושאין בה שום נזילות. אישור ממבצע ההתקנה: יש לקבל אישור בכתב ממבצע ההתקנה שהיא הותקנה בהתאם לדרישות המצוינות בסעיף הרלוונטי במכון התקנים.

תגובות