דגשי תכנון בית פרטי

דגשים בתכנון ובניית בית פרטי

מזל טוב! אתם עומדים להגשים את החלום שלכם ולבנות את הבית הפרטי שכ"כ רציתם. אז איך ניגשים להגשים את החלום? במה מתחילים ומה הדברים החשובים עליהם יש לשים לב כאשר מתכננים בית פרטי? אנסה לתת את הדגשים החשובים באמת לתכנון מוצלח של בית פרטי.

בחירת מגרש

עוד לפני שמתחילים את הליך התכנון כדאי לבצע כמה בדיקות אודות המגרש שרכשתם (אם עדיין לא בוצעו). 
בירור קצר ברשות המקומית ייתן לכם אינדיקציה מלאה לגבי המגרש, השכונה בה קיים המגרש והתכנון העתידי של האזור (תב"ע).  תוכלו להבין היכן ימוקמו מוסדות ציבור, כבישים, שטחים ירוקים ולהבין מה הולך לקרות בסביבתכם - הרי לא נעים להתעורר בוקר אחד ולגלות שסוללים מאחוריכם כביש עוקף.
למיקום המגרש גם קיימת חשיבות רבה: הביקוש לבתים הפונים לנוף פתוח הוא אדיר ומאוד חשוב לבחור מגרש גבוה או אחד כזה שלא מתוכננת מולו בנייה עתידית

חשוב מאוד גם לשים לב לפרופורציות של המגרש. מגרש בעל פרופורציות מרובעות יאפשר תכנון קל והרבה יותר פונקציונלי למשל ממגרש צר וארוך.

מעבר  והבנת תכניות העבודה

ניתן לומר כי תכנית עבודה מפורטת היא התנ"ך של הבית החדש שלכם.  תכנית העבודה שתגיע לידי הקבלן מפרטת כל אלמנט בבית קטן כגדול. חלונות, שקעים, תאורה, מתגים - ועל פיה הוא יצטרך לעבוד. אל תחסכו זמן בהבנת התכניות ואם צריך לשבת עם האדריכל (או האדריכלית) זמן נוסף על מנת להבין את התכניות לעומק, עשו זאת. 

דגשים תכנון בית פרטי ומרחבי מחייה

מפלסים

דגשי תכנון בית פרטי

שאלת המפלסים בבית קשורה באופן ישיר לגודל המגרש ואין ספק שבית הבנוי במפלס אחד נוח ונעים יותר. אך אם לוקחים בחשבון שגודל מגרש באזורי הביקוש בישראל עומד על ממוצע של 300 מ"ר, המסקנה היא, בית במפלס אחד מותיר גינה מאוד קטנה לאחר שמקזזים את שטח החנייה. 

לובי כניסה לבית

בתכנון של בית פרטי, לובי רחב ידיים שעושה WOW בכניסה יבדל את הבית שלכם מבתים אחרים הבנויים באותו הגודל ועל אותו מגרש. שבו עם האדריכל שלכם וקבלו החלטה האם כדאי לוותר על מטרים בודדים מהבית לטובת לובי כניסה מזמין (רמז: כדאי).

חללים גבוהים

גם בבתים עם מפלס אחד, אך בעיקר בכאלה הבנויים במספר מפלסים ומאופיינים בשטח רצפה קטן יותר, שילוב של תקרות גבוהות וחללים פתוחים יוסיפו לתחושת המרחב של הבית ויאפשרו לייצר פתחים חיצוניים המכניסים אור הביתה. אל תוותרו על חללים פתוחים לפחות בקומת הכניסה (סלון ומטבח).

תכנון פונקציונאלי

מה זה בעצם תכנון פונקציונלי ואיך הוא בא לידי ביטוי בעבודתה של האדריכלית?

לתכנון הפונקציונלי ישנם רבדים רבים הבאים לידי ביטוי בנוחות של בני הבית ובנגישות למתקנים.
דוגמא טובה היא נושא הפרדת החללים בבית ויצירת חיץ בין האזור הציבורי בו יושבת המשפחה יחד ומארחת ובין החלל הפרטי הכולל את חדרי השינה והאמבטיה.
כאשר מדובר בבתים הבנויים במפלסים, הדבר פחות קריטי אך בבית הבנוי במפלס אחד, מצב שבו חבר משפחה יוצא מהשירותים ישר לחבר'ה בסלון, יכול להיות לא נעים.
דוגמא נוספת, היא הפרופורציה בין התכנון הפנימי של הבית לבין האזור החיצוני.
תסכימו איתי שישיבה בסלון הפונה לחצר ירוקה היא נעימה יותר ונותנת תחושה של מרחב ואם החיבור בין הפנים לחוץ יעשה באמצעות ויטרינות גדולות המכניסות את החוץ לבית החוויה תהיה נעימה כפליים.

רויטל רייך, אדריכלית בתים פרטיים

ניסיתי לגעת בדברים החשובים ביותר בהם כדאי לגעת כאשר מתכננים ובונים בית פרטי וכמובן שיש הרבה מאוד פרמטרים שצריך לקחת בחשבון. בסופו של דבר התכנון הוא סובייקטיבי לחלוטין ומאפשר לכל אחד לצקת את הטעם האישי שלו ואת החלומות שלו בתכנון מפעל החיים הזה שנקרא בית פרטי.

המאמר באדיבות

תגובות