כיצד נבחר מגרש לבניה ?

כיצד נבחר מגרש לבניה ?

 

אתם עומדים בפני אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר בחייכם, בחירת מגרש לבניה פרטית או אולי רכישת מגרש בפרויקט קבלני חדש.

כיצד תדעו איזה מגרש מהמבחר המוצג לפניכם מתאים לכם, מהם היתרונות והחסרונות של מגרשים שונים וכיצד למשתמש בהם באופן היעיל ביותר ?

בין אם ביתם יהיה בבניה פרטית ובין אם דגם לבחירה בפרויקט קבלני, המגרש שלכם הוא חלק בלתי נפרד מהבית שתבנו, מהשכונה בה תגורו, ויש לו השפעה ישירה על אורח החיים שתנהלו.
בחירת המגרש היא הצעד הראשון לתכנון, ויש לעשות זאת בקפידה ובחיוך.

 

ברגע שהחלטתם איכן תגורו למשל בישוב כפרי בפריפריה, בהרחבה קהילתית, שכונה בעיר באזור המרכז, גם קבעתם האם ביתם יבנה  בסגנון 'בנה ביתך' או שאתם מעדיפים לקנות בית שכבר תוכן וניתן לראותו על נייר.
כאן  מגיע השלב הקשה של בחירת המגרש.

בשלב זה יש לכלול 3 שיקולי יסוד:

1. מהו גודל המגרש ומהו גודל הבית הניתן לבנות עליו ?

2. מהם כיווני המגרש ואיכן הכניסה הראשית למגרש ?

3. מהם כיווני הרוח באזור וכיצד הם משפיעים על המגרש ?

 

משיקולי יסוד אלו ניתן להרכיב את פרוגראמת הפונקציות הדרושות לנו, חשוב להתאים את המגרש להערכת תקציב הבניה, לגודל הבית הדרוש ולדרישות הרוחניות והפונקציונאליות המתאימות לנו.

 

לאחר מכן, יש לערב פרמטרים נוספים במערך ההחלטות לבחירת מגרש

א.      שיקולים הנובעים מאורח החיים של המשפחה כדוגמת : גודל המשפחה כיום ובעתיד, סגנון החיים של המשפחה, רגישות לרעשים, מידת הפרטיות והחשיפה לשכנים, בעלי חיים וכד'.

ב.       שיקולים הנובעים למיקום המגרש בשכונה כדוגמת : היחס של המגרש למכיצד נבחר מגרש לבניה ?

גרשים שכנים וגובלים, האם המגרש פינתי או במרכז הרחוב, הקרבה לגן ציבורי או לאזור פעילות פנאי שכונתית, כיצד מתוכננת התנועה ברחוב ובשכונה וכד'.

ג.        שיקולים הנובעים מהסביבה הקיימת כדוגמת :  אופי הישוב בו נבנה הבית, סוג האוכלוסייה בשכונה, קרבה לשירותים עירוניים ובתי ספר, קרבה לאזור מסחרי, קרבה למקורות זיהום אוויר, נגישות לכבישים ראשיים ולמקום העבודה, מיקום אנטנות סלולאריות, קרבה לאזור טבעי וכד'.

 

איך לבחור את המגרש ?

 

בשלב הראשון, בחרו היבט אחד משיקולי היסוד.

לאחר שהגדרתם אותו כקריטריון הראשון, בדקו מי מהמגרשים המוצעים לכם עונה עליו. לאחר מכן, פעלו בשיטת האלימינציה, ועברו סעיף אחר סעיף.
חשוב לזכור: אין מגרש העונה על כל הסעיפים וכל הצרכים שלכם, אבל ישנם מגרשים העונים על חלק גדול מהם – אלו המגרשים המועדפים לבחירה.


במידה והנכס מיועד להיות נכס מניב, יש לבדוק גם את הצפי הכלכלי לאזור בעתיד הקרוב והרחוק.
כיצד ניתן למדוד זאת ?  בעזרת בחינת גורמים שונים הקיימים בשטח כדוגמת :

מידת הצפיפות בין המגרשים וגודל הבתים הנבנים בהם.

האם קיימות תוכניות פיתוח ובניה נוספות באזור או בקרבתו.

בפרויקט קבלני חשוב לבדוק את איכות הבניה וטיב חומרי הבניה.


מומלץ מאוד להתייעץ באדריכלית לבחינת התוכנית המפורטת החלה על המגרש (תב"ע). פירוש הדבר לבחון מה מותר ומה אסור לבנות על מגרש ספציפי והאם הוא יתאים לצרכים שלנו באופן מעשי.

כמו כן חובה להתייעץ עם עורך דין לבדיקת המגרש באופן חוקי: האם רשום על שם המוכר, באם יש עליו חובות וכלשהם או עיקולים וכדומה.

כל שנותר לי הוא לאחל לכם בהצלחה בדרכם להגשמת החלום המשפחתי שלכם.


-

© אפרת מאירי

המאמר באדיבות

תגובות