בנייה ירוקה- כדאיות כלכלית

בנייה ירוקה הינה בנייה המתבססת על תפיסה כוללת לכל שלבי התכנון, הבנייה והמגורים. מטרת תפיסה זו, הינה חסכון עתידי בכל הקשור למשאבים השונים כגון: מים, חשמל, חומרי מחצבה ועוד. אנשים רבים, נמנעים מלבנות את ביתם בשיטת בנייה ירוקה, עקב החשש מההוצאה הכספית הגבוהה יחסית, לעומת בנייה רגילה. נכון הדבר, כי בנייה ירוקה היא שיטת בנייה יקרה יותר בהשקעה הראשונית אך במחשבה קדימה- היא מחזירה את ההשקעה ואף חוסכת הוצאות רבות. 

מה כוללת בנייה ירוקה ?

בנייה ירוקה מתייחסת, בין השאר, לגורמים הבאים:

תשתית- שימוש בחומרים ממוחזרים בתכנון ובניית התשתית. ניתן לבנות את הכבישים והשבילים באמצעות חומרי בניה ממוחזרים ובכך לחסוך שימוש בחומרי מחצבה. כמו כן, השקעה בנטיעת עצים למטרת ניצול אור וצל טבעיים. מומלץ להשקיע בפיתוח שטחים ציבוריים ושבילי אופניים ובכך לחסוך בעתיד שימוש בכלי רכב מזהמים ויקרים.

אנרגיה- שימוש באנרגיות מתחדשות כגון מערכת סולארית ביתית, אשר מחליפה את השימוש באנרגיית החשמל המזהמת. כמו כן, מומלץ לתכנן את הדירות באופן המנצל את מזג האוויר הטבעי בצורה הטובה ביותר.

מים- מחזור שימוש במים במערכות השקיה חדשניות, התקנת אביזרים חוסכי מים ועוד.

עלויות בנייה ירוקה

חלקים מסוימים בשלבי הבנייה הירוקה, עולים כסף רב. ביניהם: התקנת מערכות מחזור מים אפורים ו/או שימוש בפנלים סולאריים להפקת אנרגיה. כמו כן, שימוש בחומרי איטום איכותיים, אשר אינם פולטים קרינה עשויים לייקר את עלויות הבנייה. אולם כאן נכונה לכם הפתעהבנייה ירוקה- כדאיות כלכלית. בנייה ירוקה הינה בעלת כדאיות כלכלית גבוהה ואף תחסוך לכם כסף רב.

כיצד מתבטאת הכדאיות הכלכלית בבנייה ירוקה  

אחד העקרונות הבולטים בבנייה ירוקה, הנו בנייה בראייה כלכלית לעתיד. על אף שנדמה לעיתים, כי תהליך הבנייה הירוקה יקר יותר מאשר בנייה רגילה אין הדבר נכון. זאת בעיקר לאור חישוב החיסכון העתידי בהוצאות המים והחשמל.

תשתית- כאשר התשתית בסביבת הבניין מותאמת לרכיבת אופניים והליכה ברגל, ניתן לחסוך בנסיעות במכונית וכך לחסוך בדלק יקר.

אנרגיה- שימוש במערכות סולאריות ביתיות, חוסכות שימוש באנרגיית החשמל המזהמת אשר מחיריה עולים באופן קבוע. כמו כן, תכנון נכון וירוק של ניצול מזג האוויר בצורה נכונה יחסוך לכם שימוש במיזוג וחימום הבית.

מים- התקנת מתקנים חוסכי מים בגינות, במכלי ההדחה ובברזים אכן עולים סכום מסוים, אולם כמעט באופן מידי, ניתן לראות את ההבדל בחשבונות המים הנמוכים באופן משמעותי.

באחד המחקרים אשר נערך בשנת 2003, נמצא כי העלות הנוספת של בניה ירוקה אינו עולה על 2%. החיסכון לטווח הארוך הינו גדול הרבה יותר. רק בתחום האנרגיה, בנין ירוק חסכוני יותר ב- 30%.

לסיכום, אין ספק כי ההשקעה המינימלית בבנייה ירוקה, הינה כדאית מבחינה כלכלית ומחזירה את עצמה במהירות. כמו כן, בראייה לטווח הרחוק, מדובר בחיסכון של ממש בעיקר בהוצאות האנרגיה והמים.

המאמר באדיבות

תגובות