מדוע כדאי לזהות ליקויי בניה עם מסירת המפתחות

מהי תקופת בדק ומדוע כדאי לזהות ליקויי בניה עם מסירת המפתחות.

כאשר דייר עומד לקבל את מפתחות הדירה החדשה מידי הקבלן הדירה נכנסת למה שנקרא "תקופת בדק". בתקופה זו יש לקבלן אחריות לתקן כל ליקויי המתגלה בדירה על פי חוק המכר. רגע לפני שהדירה נמסרת לכם מהקבלן או לקראת סיום הבניה הם התקופות הכי טובות להגיע מלווים במהנדס בדק בית מטעמכם ולחפש ליקויי בניה (אם ישנם).


להיות חכם לא רק צודק

אמנם הקבלן מחויב לתקן לכם כל ליקויי בכל תקופת הבדק ועומדת לרשותכם גם תקופת אחריות . אך אם ברצונכם להישאר לא רק עם הצדק אלא גם להגביר את הסיכוי שתזכו לתיקון ואף במהירות דווחו על התיקונים כשצוות הבניה טרם עזב.


איתור והתרעה על לקויי בניה בשלבים כשצוות הבניה ובעלי המקצוע עדין זמינים מאוד עבור הקבלן ולעיתים אף נמצאים בשטח יגבירו את הסיכוי שתקבלו תיקון בזריזות. גם לקבלן קל להגיב כשהצוות שלו לא התחיל פרויקט אחר. בשלב מאוחר של גילוי הליקוי יש חשש שתועלה טענה שכנגד על כך שהפגיעה לא הייתה קיימת בעת מסירת הדירה או שהליקוי נובע משימושכם, חברת ההובלות אשמה וכו'.


המגבלה היחידה שעשויה להיות בהזמנת מהנדס ביקורת מבנים בשלב מוקדם יחסית או בסמוך למסירת המפתחות היא שבשלבים אלו בד"כ אין בדירות החדשות עדין חשמל וגם הצנרת טרם קבלה צאנס מספיק לפעול ולהראות בעיות ולעיתים יידרש ביקור נוסף להשלמה.


מצד שני בשלב מסירת המפתחות לקבלן יש עניין להחתים אתכם על טופס שבו אתם מצהירים שהדירה נבדקה ונמצאה תקינה שכן מסמך זה מהווה עבורו את "חובת ההוכחה". אם אתם תתלוננו בהמשך כי גיליתם ליקויי בניה יוכל הקבלן להציג את המסמך ולהגיד שבמועד מסירת המפתחות בדקתם ומצאתם רכיב X תקין. מהנדס בדק בית שיתלווה אתכם לבדיקה יעבור על הדירה ביסודיות ועם עין מקצועית.


בתום תקופת הבדק יש לדייר גם תקופת אחריות שבה הקבלן אמור לתקן ליקויי בניה שאתם מגלים אך בזמן זה חובת ההוכחה שהנזק או הליקוי לא נגרם כתוצאה משימוש לקוי של הדייר היא על הדייר.


להלן תקופת האחריות לאחר תקופת הבדק על רכיבים ספציפיים:

בעיה בדלתות ובחלונות – שנתיים מסיום תקופת בדק.
ריצוף וחיפויי פנים – לשנתיים.
דודי שמש ודודים אחרים - 3 שנים.
צנרת ,מרזבים ומערכת הסקה – 4 שנים מתקופת הבדק.
מרתפים, גגות וקירות כולל איטום – שלוש שנות אחריות.
בידוד תרמי – שלוש שנים מתקופת בדק
ליקוי בניה של החצר ,מרצפות ,חניה, שבילים ושאר שטחי הבניין - 3 שנים
סדקים – עד חמש שנים תלוי בסוג.
התנתקות והתפוררות של חיפוי חוץ – שבע שנים מתקופת הבדק.
כל אי-התאמה שלא מוגדרת "יסודית" - שנה.מדוע כדאי לזהות ליקויי בניה עם מסירת המפתחות

המאמר באדיבות

  • ארד בדק בית
  • קליק לחיוג: 1-800-222-55
  • טלפון:
    1-800-222-55הצג
  • אתר:
    הצג

תגובות