ליקויי בניה במדרגות

כאשר אתם קונים דירה חדשה מקבלן או בונים בית פרטי עומדת לרשותכם תקופת אחריות של 7 שנים שכדאי לנצלה. אמנם באופן טבעי יש נטייה לפעול בעיקר בשיטת "כיבוי שרפות" כלומר רק כאשר צצה לעין  בעיה וגם זו בעיקר מה "מוכרות" ( רטיבות, סדקים או חיפוי שנושר בבניין) אך כדאי דווקא להזמין מהנדס בדק בית במועד מסירת הדירה על ידי הקבלן . בשלב זה ובשנים הראשונות לאחר מכן יש לכם תקופת האחריות מתוקף החוק כלומר מי שנושא בהוצאות תיקונים הוא הקבלן  וניתן לדרוש פיצוי על ליקויים המורידים את ערך הנכס.


קחו למשל את אזור המדרגות שנראות מבריקות וחדשות במועד הכניסה לבית אך צריכות לשמש שנים רבות ולהישאר נאות ולא שחוקות האם יש דרך לבדוק מדרגות באיכות נמוכה? מהי בכלל איכות נמוכה?

ומעבר למחיר, האם המדרגות בטיחותיות? הידעתם שבניה לקויה של מדרגות תגביר את סיכוי המשתמשים בהם לפציעות ומעידות ותחשוף את ועד הבית לתביעות?

 

במאמר זה אסקור מספר פרמטרים שהחוק מגדיר באשר לתקן מדרגות בבניינים רבי קומות. 

ליקויי בניה שעשויים להיות במדרגות

גובה בין מדרגה למדרגה  -  רווח "נסבל" בין מדרגה למדרגה יכול להיות עד 3 מ"מ .במצב זה לא תיווצר בד"כ הפרעה ממשית למשתמש וטרם מדובר בליקויי בניה. כאשר המדרגות אינן צמודות זו לזו אז ניתן לקבל גם הבדל של עד 1 ס"מ אך מעבר לכך מדובר בליקוי בניה והמשמעות - סכנה ממשית למשתמש. המח שלנו שולח פקודות לשרירים השונים, מכוון את גובה פסיעת הרגל ועוצמתה בהתאם לגובה המדרגה אותה הוא מצפה לפגוש. אם גובה המדרגה ישתנה פתאום, תיווצר הפרה של התנועה הרציפה של הרגל שיכולה לגרום לאיבוד שווי המשקל ולנפילה.


את ליקוי הבניה הזה קל לזהות על ידי סרגל או סרט מדידה. אך מצד שני קשה לתקן ליקוי זה והדבר גורר ירידת עליקויי בניה במדרגותרך הנכס. כאמור בנייה לקויה היא באחריות הקבלן ועליו לספק לכם בנייה תקנית כחלק מהמוצר שעליו שילמתם.

 

שחיקה של המדרגות  - ליקוי בניה זה ניתן לבדוק במעבדה מוסמכת. שחיקת מדרגות מואצת נגרמת מאיכות החומרים מהם עשויים המדרגות. המשמעות של ליקוי בניה זה הוא סכנה ממשית להחלקה בעת העלייה או הירידה.

 

החוק קובע שמדרגות בניין משותף צריכות להיות עם 'עמידות בינונית' שרמתה היא 2.2 מ"מ כשחיקה מקסימלית (לצורך השוואה – בפנים דירה התקן מחייב רמת שחיקה גבוהה יותר -  2.6 מ"מ). המחוקק מחייב את הקבלנים להשתמש לחיפוי במוצרים תקניים בלבד ניתן לתקן ליקוי בניה זה על ידי החלפת חיפוי המדרגות.


מספר המדרגות - גרם מדרגות בין קומה אחת לשנייה צריך להיות עם 3 - 16 מדרגות.  גרם מדרגות הקטן משלושה מדרגות עלול  לחמוק מעינינו  וכשיש יותר מ 16 מדרגות ללא אפשרות מנוחה הדבר מהווה אף הוא סכנה ומטרד.

 

לסיכום, מדרגות בתוך בנין הן עוד אלמנט שבו נדרשת בניה תקנית . ביקורת מבנים של מהנדס בדק בית תאפשר לכם לוודא שאכן קבלתם את סטנדרט הבניה התקין שלו אתם זכאים כצרכנים

המאמר באדיבות

  • ארד בדק בית
  • קליק לחיוג: 1-800-222-55
  • טלפון:
    1-800-222-55הצג
  • אתר:
    הצג

תגובות