מתכננים את הגג הירוק מול תקציב

הלקוח אישר את הרעיון העקרוני לגג ירוק? חדשה נהדרת! כל מה שנותר הוא לתכנן... אך לצד המרכיבים היצירתיים וההנדסאים בתכנון, ישנו נושא התקציב. איך לתכנן גג ירוק – עם מערכת תשתיות איכותית – בלי לחרוג מהתקציב?


להלן מספר גורמים שיקבעו את עלות הגג הירוק וחשוב להתייחס אליהם בשלב התכנון. הגורמים קשורים בתנאים המוקדמים של הגג, בייעוד שלו (פנאי או טבע עירוני?) ובעיצוב הגינה. בנוסף, חשוב לזכור שהגג הירוק יותקן מעל איטום ושיפועים תקניים, שאמנם נדרשים בלאו הכי למבנה, אך תיקונם משמעותו הוצאות נוספות.

 

1. מהו תוואי הגינה? ככל שהערוגות צרות וארוכות, כך ישנם טיפול רב יותר בהיקפים והרבה יותר פחת בחומר. רוצים זול? על שטח הגינון להיות גדול ורבוע ולא סדרה של ערוגות. רוצים עוד יותר זול? ניתן לשלב גן יבש בתוך הגג הירוק.
 
2. מה עומק הערוגות? ככל שהערוגות עמוקות יותר, יש צורך ביותר מצע גידול (מרכיב מהותי בעלויות) ואיתו צורך בהערכות לעומס רב יותר. אם מדובר ב"גג ירוק" מעל חניון, משמעות נוספת לתוספת העומק היא העמקת החפירה.  יתרה מכך, מכיוון שהתשתיות צריכות להתרומם בהיקפים עד לקצה הערוגה, יש צורך בחומר רב יותר. רוצים זול? עבור צמחיה משתרעת תכננו 7 ס"מ של מצע פרלייט ועבור צמחיה בגובה 2-3 מטר תכננו 15 ס"מ עומק מצע. מתכננים עצים? צרו רק עבורם ערוגה מוגבהת. יש הבדלי גבהים בערוגה? כדאי לשקול הגבהת חלק מהערוגה בקלקר.

3. מה סוג הצמחיה? ישנם שורשים אלימים במיוחד, שמחייבים תוספת של חוסמי שורשים יחודיים, שהם יקרים יותר. למשל, חוסמי השורשים הסטנדרטיים של ZinCo אינם מונעים חדירה של שורשי הבמבוק. במקביל, כמו בגינות הקרקע, סוג הצמחיה ישפיע על כמויות המים והתחזוקה של הגינה ומכאן על ההוצאות השוטפות של הפרויקט בהמשך. גידול ירקות, לדוגמה, נדרש לכ-1.5 קוב מים למ"ר בשנה. לחילופין, צמחיה טבעית בגג חי, שנסמכת רק על חסדי שמיים, מצריכה עובי מצע גדול. 

4. האם מבקרים יעלו אל הגג? בטיחות הוא נושא קריטי.  גג ירוק לשימוש מצריך מעקות לפי תקן, הגנה למזגנים וכד' ואילו גג ירוק שאינו לשימוש נדרש למערכת כבלים לבטיחות אנשי התחזוקה. כמו כן, שימוש בגג דורש מהמתכנן מחשבה על שבילים, פינות צל, פינות ישיבה וכו'.

5. האם הגג משופע? גגות ירוקים עם שיפוע גדול מ-15 מעלות מצריכים טיפול שונה שימנע את גלישת המצע, לכן עלויותיו של גג משופע גבוהות יותר.

6. האם ישולבו בגג הירוק פאנלים סולאריים? הפאנלים מחייבים אלמנט ניקוז מעט יותר יקר, בו ייעשה שימוש באזור הנדרש להתקנת הפאנלים, וכן סטנדים לחיבור הפאנל.

7. מה גודל הגג הירוק? כמובן, ככל שהשטח המגונן גדול יותר, המחיר למ"ר נמוך יותר.
 __img__

לסיכום, הגג הירוק הזול ביותר בהקמה ובאחזקה (למ"ר) הנו גג שאינו מיועד לעליית מבקרים, בשיפוע של עד 15 מעלות, בעומק 10 ס"מ וכיסוי בצמחיה יובשנית.  גג ירוק לשימוש מבקרים הזול ביותר (למ"ר) הנו גג מפולס בעומק 10 ס"מ, ובשילוב של גן יבש.

ECOTOWER תל אביב. אדריכלות נוף: ליאור לוינגר

המאמר באדיבות

תגובות