תכנון נכון של חדר אשפה

בכל בניין רב קומות ניתן למצוא את חדר האשפה, שאין צורך להכביר מילים על חשיבותו. לא כולם נותנים על כך את הדעת, אבל על מנת שחדר האשפה יבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר, צריך להשקיע מאמצים לא מבוטלים בתכנון נכון ואידיאלי שלו. הנה מספר דרכים מרכזיות לעשות זאת:


הפריטים שבלעדיהם חדר אשפה אינו מלא

כל חדר אשפה צריך לכלול בתוכו פתרונות מגוונים לאחסון האשפה. כאן, ניתן לשים לב ששדה המשחק אליו נכנסים רחב בכל קנה מידה. זאת מכיוון שיש כיום לא מעט סוגים של מכולות אשפה, כל אחת מהן מבוססת על אופן פעילות שונה. ישנן מכולות "רגילות", ולעומתן כאלה הפועלות בשיטת ההיפוך לדחס, למשל, או היפוך עצמי. בנוסף על כך, בשנים האחרונות גבר בישראל השימוש בסוגים שונים של דחסן אשפה, המאפשר לצמצם במידה ניכרת את נפח הפריטים המאוחסנים. כמות מכולות ומיכלי האשפה, כמו גם סידורם בחדר, צריכים להילקח בחשבון אף הם.


מיקום וגודל חדר האשפה

בעת תכנון חדר אשפה בבניין, חייבים להתייחס לגודל שלו: ברור שככל שמדובר בבניין ובו מתגוררים יותר דיירים, כך חדר האשפה צריך להיות גדול יותר, או אפילו ייתכן שיהיה מספר חדרי אשפה שונים. אין לשכוח שכאשר שטח החדר מצומצם, גדלים הסיכויים שחדר האשפה יעלה על גדותיו, מה שמגדיל את הסבירות לריחות לא נעימים ולהצטברות מזיקים מסוגים שונים.

גם מיקומו הספציפי של חדר האשפה בתוך הבניין צריך להילקח בחשבון. השאיפה הברורה היא למקם אותו באזור שיהיה הנגיש ביותר לדיירים מצד אחד, אך גם כזה שלא יפריע להם מהצד האחר. מיקום חדר אשפה מתחת לחלונות הבניין, למשל, עלול להביא לריח לא טוב שיגיע לחדרים, וישפיע לרעה על איכות החיים של אלה שמתגוררים בהם. מסיבה זו, נהוג גם כיום לתחום את חדר האשפה בגג ובקירות חיצוניים, שימנעו מהריחות להגיע לדיירים, או לחילופין למקם אותם באזורים נייטרליים יחסית (למשל, סמוך לחצר).

סוגיה מרכזית נוספת ביחס למיקום חדר האשפה נוגעת למרחק שבינו לבין המקום הסמוך ביותר בו יכולים לחנות כלי רכב לאיסוף האשפה. מרחק זה, על פי התקנות בישראל, אסור שיעלה על עשרים מטרים.

__img__

אשפה, מיחזור ומה שביניהם

בעת הנוכחית, כאשר מדברים על התמודדות עם אשפה, לא ניתן שלא להכניס לתמונה את המיחזור, על רבדיו. ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בכל הנוגע למיחזור, כשנגישות מיכלי או פחי המיחזור בוודאי תורמת לכך. אז, נכון, ברוב חדרי האשפה בישראל לא ניתן עדיין למצוא מיכלים עצומים למיחזור בקבוקים, הממוקמים באזורים נגישים יותר. ועדיין, מיכלים לאיסוף פלסטיק או ניירות נכללים כבר בתוכנית של יותר ויותר חדרי אשפה, ובצדק גמור. הנגישות שלהם מגדילה את הסבירות לכך שהמיחזור ייעשה על ידי הדיירים בפועל, מה שתורם באופן ישיר לסביבה כולה.

 

לסיכום:

חשוב מאד למחזר, את זה כולנו מבינים, בכדי שיהיה לנו נוח קל ונעים לעשות זאת, חשוב לתכנן את חדר האשפה בצורה נכונה וחכמה. לקחת בחשבון שזהו חדר שירות לכל דבר בבניין.

 

תכנון נכון של חדר אשפה

המאמר באדיבות

תגובות