מספר צעדים פשוטים להנגיש את העסק שלך

עסקים גדולים הפנימו כבר לפני שנים רבות את הערך המוסף בתרומה לקהילה. אירגונים וחברות עיסקיות מבצעים פרוייקטים ומיזמים חברתיים כאשר על אחת ממטרותיה הינה לטפח מעורבות, שיתוף, ופיתוח קשרים עם הקהילה. אולם עסקים קטנים המשמשים פעילות יומיומית של הציבור בתחומי החיים אינם נגישים לאנשים עם מוגבלויות. מדובר בעשרים אחוז מהאוכלוסיה המבוגרת בישראל הינם אנשים עם מוגבלות, ומשמעות הדבר היא שמאות אלפי אזרחים אינם יכולים לצרוך שירותים באופן שוויוני יחד עם כלל הלקוחות, ועסקים קטנים מחטיאות את המטרה. 
תקנות מקום ציבורי שהוא בניין קיים קובעות שורה ארוכה של התאמות נגישות, שצריכות להתבצע בעסקים קטנים שבהם ניתנים שירות לציבור.  אמנם לא קל למפות את המקומות הציבוריים שבהם מחזיק הסקטור הפרטי, אך ניתן להגדיר למה התכוון המחוקק. התקנות מפרטות מגוון גדול של שימושים ובהם: בנקים, בתי דואר, בתי מרקחת, מכבסות, מכוני יופי ומספרות, מרכזי אינטרנט, משרד או בניין משרדים, סוכנויות ביטוח, סוכנויות תיווך, תחנות דלק, מסעדות, בתי קפה, ברים, בתי קולנוע, תיאטרון, אולמי מופעים, דיסקוטקים, איצדטיונים או כל מקום המשמש למופעים ולבידור, מרכזי קניות, סופרמרקט, מרכולים, קיוסקים, מקומות למכירת מזון, שוק או כל מקום המשמש לקניות או להשכרת ציוד, מרכזי פנאי, מרכזי תעסוקה, וכל מקום המספק שירותי רווחה או שירות טיפולי. 

לאור המסגרת שקבע חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, קובעות התקנות מסגרת זמנים הדרגתית להשלמת הנגישות במבנים שונים. כך למשל, הסקטור הפרטי יידרש להשלים את הנגשת הבניינים עד לסוף 2015, לעומת הסקטור הציבורי ובהם רשויות מקומיות ומשרדי הממשלה אמורים להשלים עד סוף 2018. 
יחד עם זאת, המחוקק קבע רשימה של פטורים מביצוע התאמות נגישות במקרים מסויימים. קיימים פטורים ספיציפיים מהתאמות נגישות מסויימות של שירותים נגישים ומעלית למקומות ספיציפיים, כמו מקומות ששטחם עד 100 מ"ר פטורים מהקמת בית שימוש נגיש. 
התקנות מחייבות שכל מקום ציבורי, יערוך עוד לפני ביצוע התאמות הנגישות סקירת נגישות, שתבחן את המצב הקיים אל מול מצב נדרש לביצוע מקצה השיפורים. חשוב להדגיש כי התקנות אינן מחייבות כי איש מקצוע יבצע את סקירת הנגישות, אך עם זאת לגבי הביצוע תידרש חובת היוועצות עם מורשה הנגישות, למשל במידה ונדרש חידוש רישיון עסק או בקשה לרשיון עסק חדש. 

להלן 7 צעדים פשוטים שייסעו לכם לבדוק אם העסק שלכם נגיש ולהמספר צעדים פשוטים להנגיש את העסק שלךבין מה נדרש כדי להנגיש אותו: 

1. האם אפשר להגיע לעסק? האם לפני הכניסה לבית העסק יש רחבה פנויה במימדים 150X150 ס"מ לפחות?לפנות את הרחבה מחפצים כגון פחי אשפה, מעמדים, ארגזים, עציצים ורהיטים. אם יש מכשולים קבועים שאינם בשליטתכם, יש לפנות לגורם האחראי ולבקש לפנות את המכשול. דאגו שהרצפה יהיה מחומר קשיח ושאין בה בליטות ושקיעות. 

2. האם אפשר לפתוח את הדלת בקלות? האם ניתן לזהות את הדלת? לוודא שאין מכשול המקשה על פתיחת הדלת.יש להתקין סימני אזהרה בקירות שקופים / חלון ראווה / דלת שקופה.

3. אפשר להיכנס עם כיסא גלגלים? אם נמצא הפרש גובה בין מדרכה לכניסה לבית העסק (עד 20 ס"מ) - יש להתקין רמפה בפתח החנות.רמפה בשיפוע שלא יעלה על 12%.ניתן להתקין רכיב משופע, פריק או קבוע. בכל מקרה עליכם לפנות לאגף רישוי עסקים ברשות המקומית המטפלת במדרכות כדי לקבל הנחיות מקצועיות. 

4. האם פתח בית העסק מספיק רחב?  לוודא שרוחב מעבר פתח כניסה יהיה לפחות 90 ס"מ. 

5. האם אפשר להגיע מפתח עד עמדת השירות? להרחיב מעברים ישרים לרוחב 90 ס"מ. להסיר מהדרך כל מה שעלול להפריע לתנועה. מומלץ לשנות ימקום הדלפק כך שיהיה פשר להגיע אליו בנוחות. 

6. האם דלפק השירות נגיש? לפנות את הדלפק מסחרוהאם הדלפק גבוה מדי, להנמיך לפחות קטע ברוחב 90 ס"מ. לפנות חפצים המסתירים את הפנים של נותן השירות.דאגו לתאורה מספיקה ולא מסנוורת שתאיר את נותן השירות. 

7. האם מופיע שילוט לזיהוי והכוונה? דאגו שהשלטים בבית העסק יהיו מנוסחים באופן פשוט וברור, כתובים באותיות ברורות. להתקין את השילוט בגובה העיניים. דאגו לתאורה טובה בכל מרחב בית העסק כדי שלקוחות לא ייתקלו בחפצים. 

נגישות משמעותה אפשרות להגיע ממקום למקום, באופן שוויוני, מכובד ועצמאי. היו קשובים לבקשת סיוע של אדם עם מוגבלות. עסק נגיש מגדיל את מעגל הלקוחות ותתרום לשילוב של אנשים עם מוגבלות בחברה. 

אין במידע במאמר להוות תחליף לתקנות, ואין לראות במאמר המלצה לביצוע או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. התקנות הן המחייבות. 

המאמר באדיבות

תגובות