לפני שמתחילים לעצב כדי לבצע בדק בית

בדק בית כידוע הינו הליך בו בוחנים את הבית ומאתרים בו ליקויים, חלק מהליקויים אלו ליקויי בניה שנוצרו על ידי הקבלן וחלקן הם ליקויי בלאי ( במידה ומדובר על בית ישן ) כיום הפך בדק בית להיות מרכיב עקרוני בתהליך רכישה של בית חדש או ישן. התהליך הוא חלק בלתי נפרד ממסגרת ההליכים הבסיסיים של רכישת נכס. יחד עם זאת יש לא אחת ליקויי בניה שאינם מהווים מכשול לכניסה לבית, לעיתים אלו ליקויים בעייתיים כגון בעיות ריצוץ, אינסטלציה או חשמל שהם כן מונעים את הכניסה, למעשה כל ליקוי נבחן לגופו. ישנם ליקויים שמוגדרים חמורים ויש אחרים בעלי הבלגה או פיצוי ויש כאלו שאין אפשרות לעבור לסדר היום בגללם. הדעה הרווחת היא שביצוע בדק בית הוא לבעלי בתים יוקרתיים או בעלי אמצעים, לא כך הדברים!, בדק בית הוא לכולם גם לבתים חדשים, גם לבתי יד שנייה, גם ליקר וגם לזול. התועלת המיידית של בדק בית היא לחסוך לכם הרוכשים הוצאות ועלויות רבות.

מה כלול בביקורת בדק בית?

ראשית נבהיר כי בדק בית הינו תהליך שבו בודקים את הבית על פי קריטריונים מסוימים, הבדיקות באות למעשה לתת לכם הרוכשים את תמונת המצב האמיתית, המדויקת והמעודכנת של הבית, הבדיקות מתחילות בהתאמה של הבנוי בפועל מול תוכניות הבית, לא אחת התגלו ליקויים חמורים שדיירים קיבלו מחסן קטן יותר ממה שהובטח להם, אולי פער של 1 - 2 מטר רבוע אינם משמעותיים אך כאשר הם ירצו להציע את הבית למכירה הפער יבוא לידי ביטוי בתוכניות. ומבחינת הקבלת בבניין של 10 קומות, 2 מטר הם כבר 20 וזה הבדל משמעותי בכסף. דבר נוסף שנבדק בבדק בית הוא נושא האיטום, איטום לקוי הינו בעייתי ביותר מכיוון שמעבר לחדירת מים לחלל הבית נוצרות פיטריות ורילפני שמתחילים לעצב כדי לבצע בדק ביתקבון בקיר שאי טיפול בזמן בהם הם הופכים לבעיה רצינית בצורה של טיח מתקלף וכדומה. גם הריצוף, האינסטלציה והחשמל נבדקים בקפידה על מנת למנוע ליקויים כגון עומסי חשמל, שיפועי ריצוף לקויים או בעיות צנרת מים. מעבר לבדיקות הקשורות לבית באופן ישיר גם בדיקות שאינן קשורות באופן ישיר למבנה אלא לסביבתו, שכנים, מבני ציבור, פארקים וכדומה כל אלו גם משפיעים על מצב הבית ואיכות המגורים בו.

מי בודק את הבית

את ביקורת בדק בית מבצעת חברה לביקורת מבנים, אותה חברה מעסיקה או באופן ישיר או באופן עקיף בעלי מקצוע כגון מהנדסי בניין, חשמלאים, אינסטלאטורים ועוד. כל אחד מבעלי המקצוע מומחה בתחומו והוא מבצע את הביקורת שלו, יחד מאחדים את כל התוצאות לדוח אחד שלם. לא אחת משלבים גם שמאי מקרקעין על מנת לתמחר את עלויות הליקויים. יש ליקויים שניתן לקבל מהקבלן פיצוי בגינם ויש ליקויים שפשוט צריך לתקן. בדק בית מפרט את כל הנושאים לפי סדר החשיבות והעדיפות.


המאמר באדיבות

תגובות