מדריך לעבודות גבס

עבודות גבס מהוות נתח מרכזי בענף השיפוצים והבנייה בישראל. כיום, כמעט ולא תמצאו בית (בעיקר בבתים החדשים) שאין בו עבודת גבס מסוג כלשהו, החל מקירות, דרך תקרה וכלה בעיצובים מרהיבים בסלון. במקרה של עבודות הגבס, לא ניתן להתווכח עם העובדה שעם ישראל יודע להעריך דברים טובים.

מהירות הרכבה, עלויות זולות באופן יחסי ואפשרויות עיצוביות שנראה כאילו אף פעם לא יגמרו, מקנים לגבס מקום של כבוד. נשאלת השאלה: מה אנו באמת יודעים על עבודות גבס?

לוחות הגבס

לוחות הגבס שאנו מכירים נוצרים על ידי חציבת פוספטים ממעמקי האדמה, גריסתם עד לכדי אבקה, חימומם בטמפרטורה של 400 מעלות ולאחר ערבובם בחומרים נוספים שמקנים להם תכונות מיוחדות, נוצקים לתוך תבניות נייר שמקנות להם את הצורה המוכרת לנו מהמרכזים לממכר חומרי בניין.

מי מאתנו שביקר באחד מהמרכזים הללו, בוודאי שם לב לעובדה שלוחות גבס באים בשלל צבעים. מטרת הצבעים הללו היא להבדיל בין התכונות השונות של כל לוח גבס, מאחר וקיימים לוחות שונים למטרות שונות. לפניכם, סקירה של הצבעים המרכזיים לשימוש ביתי, תכונותיהם וכיצד לבחור את הסוג המתאים בעבודת גבס בביתכם.

גבס לבן

זהו הגבס הנפוץ ביותר לשימוש ביתי. הוא הזול מכולם ואינו מאופיין בתכונות מיוחדות פרט להיותו נוח לעבודה ולבניית עיצובים מורכבים בגבס. בעלי מקצוע אוהבים את הגבס הלבן מאחר והוא חומר גלם זול ונוח לעבודה. אנו מחזיקים בדעה, שבהשקעה מינימלית ניתן לקבל תוצאות טובות יותר – על כך בהמשך.

גבס ירוק

הגבס הירוק דחוס וכבד יותר מהגבס הלבן ומאופיין ביכולתו להתמודד בהצלחה עם סביבה לחה. לכן סוג זה של גבס, משמש אותנו בחדרי אמבטיה או כל חדר עם לחות גבוהה. בנקודה זו, אנו מוצאים לנכון לציין שאנשים רבים מתבלבלים וחושבים שהגבס הירוק, חסין למים. זה המקום לומר בצורה ברורה – אין לוח גבס שחסין למים. עבודות גבס מיועדות לשימוש פנימי בלבד. ישנם פתרונות אחרים בדמות לוחות צמנטבורד וכדומה אך אלו בהחלט לא לוחות גבס.

גבס אדום

הגבס האדום, או הוורוד, מאופיין בעמידותו בפני אש. הוא דומה מאוד בתכונותיו לגבס הלבן, פרט לעובדה שהוא מעניק ערך מוסף. במקומות ציבוריים הוא משמש כסטנדרט בטיחותי אך לצערנו בשימוש הביתי, אין סטנדרט כזה. זוכרים את מה שכתבנו על הגבס הלבן? זה המקום לציין שאנו ממליצים להשתמש בגבס האדום היכן שרק ניתן ולהימנע משימוש בגבס הלבן היכן שניתן. בהשקעה מינימלית, אתם מקבלים מוצר שהוא בטיחותי בהרבה ואני בטוח שבטיחות בני ביתכם קודמת לכל – בטח כאשר מדובר בכמה שקלים...

לוחות גבס שאינם נפוצים לשימוש תעשייתי

לצד הלוחות שהזכרנו, קיים מגוון רחב של לוחות גבס שלא תמצאו במרכזי הבנייה הרגילים. אלו בדרך כלל לוחות בעלי תכונות מורכבות יותר. להלן מקבץ קצר שאספנו:

גבס כחול

הלוחות הכחולים, ידועים בחוזקם המשופר ביחס ללוחות הרגילים ומשמשים בדרך כלל לעבודות נקודתיות באזורים שדורשים התייחסות מיוחדת לחוזק הקיר. אם חוזק הקיר חשוב לכם במיוחד, תמיד תוכלו להשתמש בלוחות גבס רגילים אך במבנה כפול – דהיינו, שני לוחות מכל צד של הקונסטרוקציה.

גבס מבודד מפני קרינת רנטגן

ברור מדוע סוג זה אינו נפוץ בשימוש הביתי. יחד עם זאת, הוא נפוץ במכוני מחקר ובמוסדות רפואיים, אני מניח שכולנו מבינים מדוע...

בידוד רעשים מוגבר

חשבתם לבנות אולפן ביתי? הילד מרעיש עם התופים שקניתם לו? בדיוק בשבילכם נוצרו הלוחות המבודדים שמכילים בין היתר חומר מוקצף שמבודד רעשים בצורה יוצאת דופן.

עקרונות העבודה עם גבס

לאחר שסקרנו את סוגי הלוחות השונים, חשוב לזכור שלא משנה כמה איכותי יהיה חומר הגלם, בעבודות שיפוצים בכלל ובגבס בפרט, ליכולת ולמיומנות של בעל המקצוע ישנה חשיבות עלינה. הדבר בא לידי ביטוי בכמה אופנים:

בטיחות

ראשית, עלינו לזכור שמדובר במבנה הנדסי שנבנה בביתנו. כמו כל מבנה הנדסי, לחוזק ולצורת הבנייה (מבנה השלד, מספר ברגים וכו') יש חשיבות עליונה לבטיחות בסביבת המגורים שלכם – בטח כאשר מדובר בעבודות גבס בתקרה או קירות.

גימור ותוצאות

לדעתנו, עבודות גבס במקרים רבים, הפכו ליצירות. על מנת שהיצירה תהיה ברמה גבוהה, עליכם לשכור יוצר מיומן או נכון יותר לומר, קבלן גבס עם ניסיון. שימוש בתכנת תלת ממד ותיק עבודות מרשים, יכולים ללמד אתכם רבות על בעל המקצוע שעומד מולכם.

הקפדה על עבודה לפי הנהלים

כמה פעמים שמעתם שקיר גבס אינו מבודד רעשים כמו קיר רגיל? האמת שונה תמונה

לחלוטין. אם מקפידים על נהלי עבודה ומשתמשים בחומרים הנכונים – לרבות חומרי בידוד, התוצאה שתקבלו תפתיע אפילו את הספקנים שבנינו.

לסיכום, לעבודות גבס יתרונות רבים, הרבה מעבר למחיר ולמהירות הביצוע של העבודה. הסוד לקבלת תוצאה מרשימה, טמון בבחירה נבונה של אנשי מקצוע והבנה בסיסית של סוגי החומרים ותהליך העבודה. אם תקפידו על העקרונות הללו, אנו בטוחים שתקבלו את התוצאה היפה והאיכותית ביותר שניתן.

המאמר באדיבות

 • המרכז לעבודות גבס
 • קליק לחיוג: 050-809-2000
 • טלפון:
  050-809-2000הצג
 • כתובת:
  יוסף חיים 13 אור יהודה
 • אתר:
  הצג

תגובות