ידידותיים לסביבה: 10 צעדים פשוטים לשמירה על כדה״א

כל אחד יכול לחיות חיים ידידותיים לסביבה ולעזור במאבק לשמירה על כדור הארץ. כדיירים של הפלנטה הזו, זו האחריות שלנו לשמור על סביבה נקייה למען הפלנטה, בעלי החיים, הצמחים ועצמנו. כל שצריך כדי לעשות זאת הוא לפתח מודעות כלפי המוצרים שאנו צורכים, האופן בו אנו צורכים אותם ומה אנו עושים כאשר אנו מסיימים להשתמש בהם.

פנינו למר צח פלצקי מנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת פורטל ייעוץ ותכנון אקולוגי ובקשנו מספר טיפים לשמירה על הפלנטה. באמצעות עשרת הצעדים הבסיסיים הבאים לשמירה על כדור הארץ תוכלו להפוך לאנשים אחראיים שמבינים את החשיבות האדירה לשמירה על כדור הארץ.


שלושת הלמ"דים
פגיעה סביבתית קשה שיש להילחם בה כדי לשמור על כדור הארץ היא ייצור היתר. זבל שאינו מתכלה פוגע בכדור הארץ בעשרות דרכים וכדי להימנע ממנו כדאי לאמץ את שיטת שלושת הלמ"דים: לצמצם, להשתמש שוב, למחזר (באנגלית: The three R’s: reduce, reuse, recycle). הלמ"ד הראשון מבקש לצמצם את הייצור והקנייה של חומרים שאינם מתכלים ושעשויים לפגוע בסביבה. הלמ"ד השני מבקש להשתמש שוב בכל דבר שניתן וכך לחסוך בזבוז יתר. הלמ"ד השלישי מבקש למחזר כל חומר שניתן למחזר – פלסטיק, זכוכית, מתכת ועוד.

חיסכון במים ובחשמל
ייצור חשמל ומים נקיים הם מלאכה שדורשת אנרגיה רבה. הדרכים המסורתיות לייצור חשמל ומים עשויות להסב נזק רב לסביבה וניתן למזער את הנזק הזה באמצעות חיסכון מושכל בהם. חיסכון חשמל הוא המומלץ ביותר, ובאמצעות הסבת תשומת הלב לנושא הוא אפילו פשוט: ניתן פשוט לכבות את האור כאשר יוצאים מהחדר, לעשות שימוש מרבי באור טבעי, לבחור במוצרים אלקטרוניים בעלי צריכת חשמל נמוכה ועוד. כל פעולה שכזו מצמצמת משמעותית את צריכת החשמל וכך שומרת על כדור הארץ באופן מושכל יותר.

לשתול עצים
עצים הם ידידים טובים לאדם ולפלנטה כולה והם אחראיים על חלקים נרחבים בחיינו. מלבד השימוש שלנו בתוצרי העצים בתחום המזון, הכולל פירות, אגוזים, שמנים ואינספור מוצרים נוספים, עצים הם מן הגורמים העיקריים לאספקת החמצן שלנו. החמצן שאנו נושמים באוויר וששומר עלינו בחיים נובע מן העצים הפזורים על הפלנטה, וכך שימור היערות והרחבת כמות העצים שקולה לשמירה על חיינו. שתילת עצים היא המעשה ההגון ביותר שאנו יכולים לעשות, גם עבורנו וגם עבור הממלכה האצילה שמלווה אותנו משחר ההיסטוריה.

להגן על מקורות מים מקומיים
אם דרושה אנרגיה רבה כדי לטהר מים לשתייה, היא כלום וכאפס לעומת האנרגיה הדרושה כאשר המים מזוהמים. שלל כימיקלים רעילים מושלכים מידי יום כפסולת תעשייתית והם מוצאים את דרכם אל נחלים, נהרות ומי התהום. המים הללו מיועדים להיות מי השתייה שלנו, וגם בתרחיש האופטימי ביותר יהיה צורך בעמל רב כדי לטהר אותם כך שיהיו ראויים לשתייה. עזרו במאבק נגד זיהום מקורות המים המקומיים ושמרו עליהם מן הפסולת התעשייתית המלאה בכימיקלים רעילים.

לבחור בהליכה על פני נהיגה
הליכה היא פעילות מצוינת לגוף האדם והיא תמיד עדיפה על פני נסיעה בכלי רכב. אפילו החלפה של נסיעות קצרות בהליכה נינוחה מועילה לבריאות וכך היא כדאית לכל אדם. אך מעבר לתרומה המשמעותית שלה לגוף שלנו כפעילות גופנית, יש לה ערך גבוה בשמירה על הסביבה. באמצעות החלפת הנסיעה בהליכה, ניתן לצמצם משמעותית את צריכת הדלק הכוללת וכך למנוע זיהום אוויר רב. כמובן שאין מחויבות ללכת, וגם חלופות ירוקות אחרות, כנסיעה על אופניים, יכולות להיות אלטרנטיבה נעימה בעלת ערך גבוה לבריאות הסביבה ובריאות הגוף שלנו.

קנו מוצרים בעלי תועלת סביבתית
מוצרים בעלי תועלת סביבתית הם מוצרים שמיוצרים תוך הסבת מקל רב למודעות סביבתית ושיש בהם פתרונות לחיסכון באנרגיה. דוגמאות למוצרים שכאלה ניתן למצוא בכל ענפי הייצור ובפרט בין מוצרי האלקטרוניקה. ההבדלים שיש ביניהם לבין המקבילות המסורתיות מבחינת אופני הייצור וצריכת האנרגיה אדירים. לדוגמא, נורה פלואורסצנטית קומפקטית היא בעלת צריכת חשמל של כ-40% פחות מצריכת החשמל של נורה רגילה, והיא מחזיקה זמן ארוך מנורה רגילה פי עשרה.

קנו מוצרים מתוצרת מקומית
העדפה של מוצרים מתוצרת מקומית היא בעלת ערך רב עבור הכלכלה המקומית. כאשר אנו נמנעים מתוצרת חוץ ובוחרים במוצרים מקומיים – ובמיוחד מוצרי מזון כמו פירות וירקות – אנו תורמים לכלכלה של הקהילה אשר משפיעה באופן ישיר גם עלינו. אך תוצרת מקומית אינה עניין של כלכלה בלבד ויש לך חשיבות רבה לסביבה. ייבוא של תוצרת חוץ כרוך בשימוש בחומרים בזבזניים רבים ומיותרים. כדי לייבא מוצרים, יש צורך באריזות רבות, בצריכה רבה של דלק עבור השינוע ועוד. בחירה בתוצרת מקומית מונעת את כל אלה וכך מצמצמת את הפגיעה בסביבה.

שמרו על סביבה נקייה
כל פסולת צריכה למצוא את דרכה לפח האשפה. לכלוך הסביבה בפסולת הוא מזיק לסביבה ופוגע באופן ישיר בבעלי החיים ובאדם. אך אין מדובר בהשלכת פסולת בשטחים טבעיים בלבד, ויש לנקוט במידת האחריות גם בתוך תחומי העיר. הראשונים שיסבלו מעיר מלוכלכת הם תושביה שנאלצים לחיות בפסולת, אך נוסף להם משפיעה האשפה באופן ישיר על התיירות וכך גם על הכלכלה המקומית. השלכת הפסולת לפח האשפה היא האחריות של כל אדם כלפי הסביבה וכלפי הקהילה.

קנו מוצרים ממוחזרים
מחזור הוא היבט חשוב בשמירה על הסביבה, אך הוא חסר ערך אם אין שימוש במוצרים הממוחזרים. כדי לחזק את התודעה הקולקטיבית לסביבה ולהגביר את הכדאיות שבמחזור מוצרים, יש להעדיף מוצרים ממוחזרים. כמו כן, תמיד כדאי להעדיף מוצרים שעולים בקנה אחד עם מודעות סביבתית, כך שאם אין מדובר במוצרים ממוחזרים, אז יש לבחור במוצרים הניתנים למחזור או מוצרים מתכלים.

הצטרפו למאבק למען שמירה על הסביבה
כדור הארץ הוא הבית של כולנו ושמירה עליו הוא אינטרס של כל אדם. כך, על כל אחד מאתנו מוטלת האחריות לתרום ולהיאבק למען סביבה נקייה ובריאה יותר. הצעד המשמעותי ביותר שניתן לעשות כדי לשמור על הסביבה הוא להצטרף לאחת מין הקבוצות הרבות העוסקות בנושא ולתרום ככל הניתן.

חיים, עסקים, קהילה


מודעות סביבתית אפשרית בכל תחום ויתרה מכך – היא נדרשת בכל תחום. כל תרומה לסביבה ולו הקטנה ביותר עוזרת לשמור על כדור הארץ. את המודעות הסביבתית ניתן ליישם כפרטיים, בחיי היומיום שלנו, תוך הסבת תשומת לב כלפי מזעור הזיהום הסביבתי וקנייה מושכלת של מוצרים. ניתן ליישם אותה גם בעסק בדרכים דומות ואף כקהילה, תוך השמת דגש על חינוך למודעות סביבתית לשמירה על כדור הארץ.

ידידותיים לסביבה: 10 צעדים פשוטים לשמירה על כדה״א

תגובות