איך לבחור את סוג הפרקט לבית ומה כדאי להכיר לפני

רוצים להרגיש מגע חמים וטבעי תחת רגליכם, ולהתהלך בבית יחפים בכיף גם בחורף וליהנות מסטייל יוקרתי? – פרקט הוא הפתרון האידאלי עבורכם. כל הטיפים והמידע שכדאי שתקבלו לפני שאתם בוחרים פרקט. 


פרקטים – סוגים שונים

ראשית חשוב שתדעו, שיש לכם אפשרות לבחור בין פרקט למינציה סינטטי, שמחירו זול יותר, אך הוא יאנו מכיל עץ אמתי, לבין פרקט רב שכבתי טבעי. אז במה כדאי לבחור: האם פרקט עץ טבעי אכן שווה את ההשקעה, ובאילו עלויות מדובר? בשורות הבאות נפרט את ההבדלים בין סוגי הפרקט, ומהם היתרונות והחסרונות של כל סוג. 

פרקט למינציה

פרקט הלמינציה, בנוי מחומרים סינטטיים המדמים את העץ הטבעי, והוא מהווה אפשרות פופולארית, שהביקוש אליה בישראל הולך ועולה, הודות לפשטות התקנתו, מחירו הנמוך יחסית ועמידותו בפני לחות, רטיבות ושאר פגעי מזג האוויר. פרקט הלמינציה בנוי מ HDF, תערובת סיבי עץ דחוסים ומודבקים, שמעליהם מודבקת שכבה עליה מודבק הדפס דמוי עץ, המזוגג בחומר המגן בפני שחיקה. לוחות פרקט הלמינציה מתחברים בקצוותיהם אחד לשני בקלות, ומותקנים על גבי משטח ספוגי, ביעילות ובמהירות. חסרונו העיקרי של פרקט הלמינציה טמון בכך שהוא לא עץ אמתי, ויש המבחינים בהבדלים בינו לבין המקור אותו הוא בא לדמות, ברמת המגע והמראה. מחירי פרקט הלמינציה נעים בטווח שבין 80 ל- 190  שקלים למ"ר, כשהמחיר כולל גם התקנה. יש לציין שבמרבית המקרים תקבלו מחיר שכולל התקנה, אולם רצוי לוודא זאת לפני הרכישה, על מנת שלא תיאלצו לשלם עלויות נוספות שלא לקחתם בחשבון. מובן, שאם יש לכם ידע וחוש טכני ואתם דווקא מעוניינים לחסוך בעלויות, תוכלו לברר את האפשרות של ניכוי מחיר ההתקנה, וללכת על התקנה עצמית.  

פרקט רב שכבתי

פרקט מסוג זה עשוי מעץ טבעי לחלוטין, ובכך יתרונו. פרקט העץ הטבעי מעניק מראה מקורי ויפיפה, וכמובן מגע ותחושה של החומר האמתי.

פרקט רב שכבתי

עשוי מבסיס של משטח לביד עץ טבעי, המגיע לרוב בעובי 12-14 מ"מ. מעל שכבת הבסיס יש שכבת עץ טבעי נוספת, בעובי של 10-12 מ"מ. גם הפרקט הרב שכבתי, כמו הלמינציה, מגיע בלוחות ארוכים, המוכנים להרכבה פשוטה בשטח. מאחר ומדובר בעץ טבעי, הנתון לשחיקה, המהווה את החיסרון העיקרי שלו, רצוי שנבחר בעץ מסוג חזק כמו אלון. מובן שלאחר עיבוד, שיוף וצביעה, מתקבלים גימורים שונים, אותם ניתן לבחור מתוך קטלוג צבעים ודגמי פרקטים. מחירי הפרקט מושפעים מסוג העץ הרצוי (ישנם סוגים זולים ויקרים יותר) וכן מרמת גימור, ונעים  בטווח שבין 300 ל-500 ש"ח למ"ר, כשגם במקרה זה המחיר כולל התקנה. אם אתם רוצים מאוד פרקט עץ טבעי, רב שכבתי, והמחירים האלה יקרים לכם, תוכלו להתאזר בסבלנות ולחכות למבצע עודפים שיאפשר לכם לרכוש אותו במחיר אטרקטיבי יותר.

לסיכום

אין ספק שפרקט מוסיף חמימות לאווירה הביתית וממש עושה את עיצוב של הבית – אבל אל תשכחו לבדוק היטב לפני שאתם קונים מהו סוג הפרקט המתאים לצרכים ולהעדפות שלכם, ולהקדיש זמן לצפייה בקטלוג על מנת להגיע להתאמה טובה של הפרקט לשפה העיצובאיך לבחור את סוג הפרקט לבית ומה כדאי להכיר לפניית בחלל.


המאמר נכתב בשיתוף פעולה עם בוטוין - המומחים לעבודות עץ מלא וקנה קש - המתמחים בפרקט במבוק טבעי תגובות