סקירה מקיפה של מערכות חימום והסקה לבית

מערכות חימום והסקה הן מצרך חיוני ללילות החורף הקרים. עם השנים, הטכנולוגיה התפתחה ותנורי החימום המסורתיים פינו את מקומם למערכות חשמליות ולמזגנים. אך למרות השינוי, מאפיין אחד במערכות נשאר בעינו: האנרגיה הרבה שהמערכות צורכות. הנזק הסביבתי ועלויות הרכישה של שמני חימום או עצי הסקה רק הוחלפו בנזקים ועלויות דומות הנובעות מייצור החשמל. אך כיום אפשר לצמצם אותם באמצעות מערכות חימום חדשניות, אשר עושות שימוש מזערי בחשמל וכך שומרות על הסביבה גם יחד עם הכיס הפרטי שלנו.

 

משאבות חום

משאבות החום הם טכנולוגיה העושה שימוש מתוחכם במנגנונים של מערכות קירור כדי לקבל את התוצאה ההפוכה. את השם שלהן קיבלו משאבות החום מכך שניתן לתאר את אופן הפעולה שלהן כמשאבה - הן שואבות את החום מן הסביבה, מרכזות אותו, ומחילות אותו על הגוף שנועד לחימום. באופן זה נוצר וויסות של החום הקיים לשם החימום הרצוי במקום ניצול של הפקת חום באופן מלאכותי שגוזל כמויות גבוהות של אנרגיה.

 

חימום גופי מים

היישום הייעודי של משאבות החום הוא לחימום גופי מים, וכך ניתן לעשות שימוש במנגנון כדי לחמם מי צריכה (במיוחד עבור הרחצה), בריכות דגים ובריכות שחייה. עבור מטרות אלה, ההבדלים בין שימוש במשאבות חום למנגנוני חימום מקבילים הוא אדיר. תנורים מבוססים סולר, לדוגמא, יקרים פי שלושה ממשאבות החום ותפוקתן נמוכה פי ארבעה. לפיכך, לשם קבלת אותה רמת חימום, משאבת חום תהיה זולה פי 12 מתנורי הסולר. אך כדי ליהנות מהתוצאה באופן הטוב ביותר יש לרתום אותה לחימום החלל ולא רק גופי המים. למרבה המזל, גם לכך יש פתרון בצורת החימום התת-רצפתי.

 

חימום תת-רצפתי: פתרון ישן, יישום חדש

בעבר הרחוק, בני מעמדות האצולה שחיו בארצות הצפון הקרות היו בונים את משכנם על גבי מערכות מי תהום חמים. על אף הטמפרטורות הנמוכות ששוררות בצפון אירופה, פעילות געשית גורמת לשפע של נחלים תת-קרקעיים בעל טמפרטורה גבוהה. עד היום, בתים וערים שלמות בארצות אלה בנויות על גבי מאגרי המים האלה וכך יוצרות חימום טבעי לבתיהם. מנגנון החימום התת-רצפתי עושה שימוש בטכניקה זו ממש והופך אותה נגישה לכל אדם בפשטות. כך ניתן פתרון יעיל לחימום הבית בעל שפע יתרונות.

 

שלל היתרונות של חימום תת-רצפתי

החימום התת-רצפתי עושה שימוש בצינורות הפזורים בתוך הרצפה לשם חימום הבית. כאשר הצינורות מחוממים, החלל כולו מחומם, ממש כפי שנרתמו מי התהום הרותחים לחימום הבתים בארצות קרות בעבר. היתרונות של השיטה על פני מערכות חימום מקבילות רבות מספור, וניתן למנות את העיקריים שבהם:

· חיסכון במקום: החימום התת-רצפתי מובנה בתוך הרצפה וכך אין לו נוכחות פיזית בחלל החדר. הדבר גורר חיסכון יקר במקום שאינו בה על חשבון יעילות החימום.

· מראה אסתטימתחממים בלי לפגוע בסביבה: מערכות החימום היעילות בי: היעדרו של גוף פיזי בחלל החדר אשר דואג לחימום מביא ליתרון אסתטי חסר-תחליף, לפיו אין צורך לשלב גוף חימום בעיצוב החדר. המגע העיצובי זוכה בגמישות שאינה ניתנת במערכות מקבילות.

· חימום אחיד: גופי חימום מותקנים באזור מסוים בחדר וכך, על אף המאמצים לפזר את החום שהם מפיקים בצורה אחידה, תמיד תיווצר הדרגתיות בטמפרטורה בחלקיו השונים של החלל. הצינורות הפזורים של החימום התת-רצפתי מונעים את חוסר האחידות הזו ומביאים לחימום אחיד לכל החלל.

· חיסכון באנרגיה: החימום התת-רצפתי הוא מערכת קבועה אשר מגישה את החום המופק אל החדר. הפקת החום יכולה להיעשות בדרכים שונות, ובשימוש נכון ניתן להביא לחיסכון משמעותי באנרגיה הדרושה לחימום. שימוש נכון שכזה, יהיה שימוש במשאבות החום.

 

השילוב בין משאבות החום לחימום התת-רצפתי

שתי השיטות גם יחד מביאות לפתרון חימום יעיל, חסכוני, נקי וזול אשר נהנה מאינספור יתרונות על פני מערכות החימום המסורתיות. השילוב נעשה באמצעות חימום מים במנגנון משאבות החום, והזרמת המים החמים בצינורות הפזורים של החימום התת-רצפתי. באופן זה, היתרונות של שתי השיטות משולבים גם יחד ומביאים לשיטת חימום אחידה שיש בה חיסכון באנרגיה, עלויות נמוכות, תפוקה גבוהה, חיסכון במקום וחימום אחיד.

קראו עוד על השילוב בין המערכות באתר קולד פויינט - לחצו כאן למעבר לאתר

 

מערכת גמישה ונוחה לשימוש

היתרונות של משאבות החום והחימום התת-רצפתי אינן מסתכמות רק בסגולות הבולטות הללו. אופן הפעולה שלהם מעניקה להן גמישות יוצאת דופן שמובילה לשלל יתרונות נוספים. הם כשלעצמם יקרי ערך ויעניקו נוחות מרבית למשתמשים במערכת:

· שליטה מדויקת בטמפרטורה: טמפרטורת המים המוזרמים בצינורות יכולה להימדד באופן מדויק וכך ניתן לכוון את משאבת החום לטמפרטורה הרצויה באופן יעיל.

· שליטה מרחוק: המערכות החדשניות משלבות טכנולוגיות מודרניות לשליטה וכך ניתן ליישם אותן באמצעות כל מכשיר שנרצה. באופן זה, ניתן לתפעל את מערכת החימום באמצעות אפליקציה, ואין צורך במגע ישיר עם מערכת שליטה המובנית במשאבת החום.

· מערכת שקטה: בניגוד למערכות חימום אחרות, משאבת החום והחימום התת-רצפתי אינן עושות שימוש במנועים רועשים להפקה רחבה של חום. לפיכך, מתקבל אופן פעולה שקט שאינו מהווה מטרד.

· וויסות טמפרטורה יעיל: השיטה מאפשר וויסות נכון של הטמפרטורה בהתאם לטמפרטורת החדר וכך עובדת באופן יעיל בתנאי חום שונים. בניגוד לגופי חימום מקבילים שעשויים להיכנע לטמפרטורות נמוכות במיוחד, החימום התת-רצפתי מהווה פתרון אפקטיבי אף לקור של מינוס חמש-עשרה מעלות.

 

אופן ההתקנה של המערכת

יעילותה הפלאית של המערכת עשויה לגרום לתחושה שהשיטה טובה מידי כדי להיות אמיתית, ויש מי שיחפש את החסרונות שעשויים להסתתר בה. אכן גלום חסרון משמעותי אחד במערכת והוא עלות ההתקנה שלה. מערכת החימום התת-רצפתי דורשת הטמנת צינורות ייעודיים ברצפה וכך עלויות ההתקנה עשויות להיות גבוהות, אך גם לחסרון זה קיימת נקודת אור. על פי החיסכון בעלויות שמתקבל מהשימוש במערכת, עלויות ההתקנה הופכת להשקעה כספית משתלמת לטווח הרחוק. על פי דעת מומחים, שימוש ממוצע במערכות החימום יהפוך את ההתקנה היקרה לכדאית לאחד ארבע שנים של שימוש.


המאמר נכתב בשיתוף חברת כספי מערכות חימום

תגובות