הפרקטיות והעיצוב בריצוף אפוקסי

ציפוי אפוקסי לרצפות הינו תערובת של מספר חומרים המבוססת על רכיבים אשר מעניקים כיסוי אסתטי לשטח, האפוקסי מקנה יתרונות רבים אשר הופכים אותו לחומר ציפוי וכיסוי שטח איכותי, יעיל, עמיד ומבוקש. אנו נשמח להציג בפניכם את יתרונותיו הרבים, שימושיו ורב גוניותו לצרכים שונים.

מהו ציפוי אפוקסי?

ציפוי האפוקסי שייך למשפחת הרצפות היצוקות והוא מורכב כאמור מתערובת של מספר חומרים ורכיבים אשר החיבור ביניהם יוצר חומר ציפוי המעניק כיסוי אסתטי כמו גם שכבת בידוד והגנה  מפני חדירת נוזלים וחומרים כימיים תוך שמירה והשגת אפקט משמר המבטיח עמידות לאורך שנים, ציפוי האפוקסי משתנה בעוביו לפי הצורך ומגיע במגוון רחב של צבעים. הציפוי מקנה לרצפה מראה אסתטי ומוסיף ערך וממד עיצובי. את ציפוי האפוקסי ניתן להתאים עבור כל צורך תוך התחשבות במאפייניו השונים כגון: צבע, עובי, בחינת החומר המתאים לתשתית הקיימת ולסביבה, התקציב העומד לרשותכם ובהתחשב בקו העיצוב  הכללי. ציפוי האפוקסי יכול להיות שקוף או צבעוני ומתאים לכלל סוגי הרצפות, ציפוי זה מאפשר שיקום ושיפור מראה של על רצפה ועיצוב רענן ומסוגנן.

יתרונותיו של ציפוי אפוקסי

1.לרצפות יצוקות יתרונות רבים הכוללים בראש ובראשונה עמידות גבוהה, בעבר רצפות אלה שימשו לאולמות ייצור ולתעשייה ותוכננו לעמוד בפני משקלים כבדים וחומרים כימיים שונים וכיום הן הופכות פופולריות יותר ויותר גם בבתים פרטיים, משרדים, חנויות ואולמות תצוגה. אמנם מקורן של הרצפות הללו הוא תעשייתי אולם הן מעניקות לכל חלל אלמנט עיצובי וייחודי.

2.מגוון רחב של צבעים, מרקמים ודוגמאות ייחודיות דוגמת "רצפת קרח", "רצפת חול" ו"רצפת טרצו" וזהו חלק קטן ממגוון האפשרויות לעיצובים מיוחדים.

3.ניתן לעצב את פני היציקה וליצור צורות גיאומטריות וחלוקה לאזורים בגוון ובמרקם שונים.

4.את גובה הרצפה ניתן לקבוע בהתאם לצורך ולדרישה מ-1 מ"מ עד 12 מ"מ.

שיטות ייהפרקטיות והעיצוב בריצוף אפוקסישום

רצפת האפוקסי מחומר בסיס וחומר מקשה, הרכיבים מגיעים במצב נוזלי או צמיגי כאשר נוצרת ריאקציה כימית ביניהם הגורמת להתקשות. את הרכיבים המרכיבים את הציפוי מתאימים לפי השימושים השונים והייעוד כדוגמת ציפוי אנטי סטטי, ציפויים עמידים בפני שינוע, ציפויים דקורטיביים ועוד. ישנן שלוש שיטות עיקריות ליישום של ציפוי אפוקסי:

צביעת אפוקסי – שימוש בשכבת פריימר אפוקסי על גבי התשתית הקיימת ולאחר התייבשותה, צביעה של המשטח בשתי שכבות צבע אפוקסי, כאשר העובי המתקבל הוא של כ-0.4 מ"מ.

אפוקסי בעל פילוס עצמי (Self Levelling) – שיטה זו היא הפופולרית ביותר ומתאימה למטרה עיצובית ודקורטיבית. התוצאה המתקבלת הינה משטח אחיד בגימור חלק ומבריק ולפי הגוון המבוקש. עובי הרצפה נע בין 1 - 3 מ"מ.

אפוקסי רב שכבתי (Multi Layer) – שיטה נפוצה ברצפות תעשייתיות, בשכבה העליונה נעשה שימוש בגבישי קוורץ סיליקטים או זכוכית לקבלת משטח מחוספס למניעת החלקה ובעל עמידות גבוהה.

מידע שימושי וכמה טיפים

תהליך ההתקשות של ציפוי אפוקסי הוא מלמטה למעלה כך שניתן לתזמן באופן מדויק את זמן ההמתנה בעת העבודה. הריאקציה המתרחשת בעת יצירת הציפוי מתבצעת על ידי חימומו לטמפרטורה של 80 מעלות, חשוב להקפיד כי על התשתית הקיימת אין כתמי שמן אשר ידחקו את האפוקסי לצדדים, יש להסיר כתמי שמן ועל הרצפה להיות נקייה ויבשה. מומלץ לעבוד בטמפרטורה נמוכה ככל האפשר של משטח העבודה על מנת למנוע היווצרות שכבת מים או אוויר בשכבת היסוד ולכן במקרים מסוימים יש צורך בקירור הרצפה.

 התוצאה המתקבלת מעבודת ציפוי אפוקסי הינה רצפה בגימור ואיכות גבוהה, אחידה, אטומה, בעלת ממד הן פונקציונאלי והן עיצובי וקלה לתחזוקה


המאמר נכתב בעזרת הצוות של אדל פרויקטים - ריצוף אפוקסי

תגובות