היתרונות והחסרונות של נורת הלד

תאורת הלד החדשנית, כובשת בסערה את כולנו, בעוד הפופולאריות שלה רק גוברת מיום ליום. מהם בדיוק היתרונות שהופכים את נורות הלד למבוקשות כל כך, והאם יש להן גם חסרונות? על כך במאמר שלפניכם. 

תאורת לד מהי?

נורות הלד מבוססות על דיודה מיוחדת, אשר פולטת אור בזמן שזרם חשמלי עובר דרכה: באנגלית, LED – מייצג את ראשי התיבות  Light-Emitting Diode. ספקטרום האור וצבעיו נקבעים בהתאם לתרכובת החומר המוליך למחצה שמצוי בדיודה. בנורת הלד אין גז או חוט להט, וגם לא מבנה חיצוני שביר מזכוכית. מכאן נובעים ההבדלים המהותיים בינה לבין נורות ליבון, פלואורסצנט וסוגי תאורה אחרים.

יתרונותיהן של נורות הלד

נורות הלד, כאמור, מהוות כיום בחירה פופולארית בתחום התאורה, ונתח השוק שעושה בהן שימוש גדל והולך. אין זה מקרי, מאחר ולנורות הלד יתרונות בולטים ומובילים:

עמידות:

מבחינה מכאנית, נורות הלד אינן בנויות מזכוכית שבירה, ולכן עמידות למכות ולזעזועים, בעוד שנורות אחרות שבירות למדיי.

אורך חיים:

אורך חיי ה-LED הממוצע, עומד על כ- 60,000 שעות עבודה. לשם השוואה, נורת ליבון רגילה תחזיק כ-1,000 שעות עבודה בלבד.   חסכנות בצריכת החשמל: נורות הלד מאפשרות חסכון משמעותי מאוד (60-95%) בצריכת החשמל! בכך טמון יתרון חשוב הן מבחינה כלכלית והן מבחינה אקולוגית. זמן הצתה קצר ביותר: כדי להדליק נורת לד דרושות מיקרו שניות בלבד! זאת ביחס לנורת להט שנדלקת בתוך עשירית שניה, ופלואורסצנט, שלוקח כחצי שנייה.

תאורה מגוונת בצבעיה:

נורות הלד יכולות להפיק אור בכל גווני הקשת, בהתאם למבנה שלהן, גם כשמדובר בצבעים שונים במסגרתו של אותו גוף תאורה. מתח נמוך ורמת בטיחות גבוהה: הודות למתח הנמוך במיוחד בו פועלות נורותץ הלד, אשר אינו עובר, ברוב המקרים, את ה-12 וואט, בטיחותן גבוהה בהרבה ביחס לסוגי תאורה אחרים.

ידידותי לסביבה:

מעבר לאקולוגיות שטמונה בצריכת החשמל הנמוכה, ובתחלופה המצומצמת של הנורות (הודות לאורך חייהן הממושך), נורות הלד אינן פולטות כלל חומרים מזהמים או קרינה מסוכנת, ולכן הנן בחירה ידידותית במיוחד לסביבה. 

נורות הלד – יש גם חסרונות

כלכל טכנולוגיה ומוצר, גם לנורות הלד ישנם חסרונות, שיש לקחת בחשבון כחלק משיקולי בחירת סוג התאורה המתאים למטרות שונות. להלן חסרונותיהן העיקריים של נורות הלד:

רגישות לחום גבוה ולחות קיצונית:

על אף אורך חייה הממושך ועמידותה, נורת הלד רגישה לחום רב וללחות קיצונית, ולכן מתאימה פחות לשילוב בתנורי אפייה, למשל, וכן זקוקה לגוף תאורה שיגן עליה מפני רטיבות, במרחב החיצוני.

חיסרון אקולוגי בעת ההשלכה:

אמנם נורת לד בהחלט אקולוגית בכל הנוגע לצריכת החשמל, להתכלות המועטה של הנורות ולהיעדר פליטה של קרינה וחומרים אחרים, אך קיים חיסרון סביבתי בהשלכתה. זאת, מאחר ובתוך נורת הלד כלולים חומרים ומתכות רעילות, כמו גאליום, עופרת ואבץ.

נורות הלד אינטגראליות לגופי התאורה שלהן:

בשונה מגוף תאורה רגיל המותאם לנורת ליבון, הניתנת להחלפה כאשר היא נשרפת, תאורת לד, ברוב המקרים, מצריכה רכישה מחודשת של גוף תאורה שלם עם התכלות הנורה. עם זאת, יש לזכור כי מצב זה עשוי לקרות רק כעבור 7 שנים או יותר (המקבילות ל60,000 שעות עבודה).

לקבלת מידע נוסף על נורת הלד וצפייה באפשרויות יישום בגופי תאורה שונים כנסו לאתר של בר עמי תאורה - המומחים לתאורת לדהיתרונות והחסרונות של נורת הלד

תגובות