ניקוי, תיקון, וחידוש השטיחים בבית

שטיח איכותי מוסיף חמימות ויופי לכל חדר, השטיח נעים למגע, נוח, ומזמין להתרווח, ובנוסף לכך, הוא מוסיף צבע וחן לחדר. שטיח איכותי יתאים היטב לסלון, לחדר השינה לחדרי הילדים, ולפינת המשפחה, ויוסיף נוחות, חמימות ונוי לכל אחד מהם. על מנת שנזכה ליהנות מהשטיחים שלנו לאורך שנים, עלינו לדעת כיצד לנקות אותם דרך קבע, ומה עלינו לעשות במקרי חירום, על מנת שהשטיח לא ייפגם. לטובת אוהבי השטיחים, נביא בפניכם את המדריך המלא לניקוי , תיקון וחידוש השטיחים בבית.


תחזוקה שוטפת, ניקוי מקצועי, ומה שביניהם.


על מנת לשמור על השטיח יפה נעים ומפנק, יש להקפיד על תחזוקה שבועית שוטפת, שאת מרכיביה נפרט בהמשך. בנוסף לניקוי ותחזוקה שוטפים, אותם תוכלו לבצע בבית בכוחות עצמכם, מדי שנתיים שלוש כדאי לשלוח את השטיח לחברה מקצועית שתבצע ניקוי, תיקון אם צריך, וחידוש של השטיח.


תחזוקה שוטפת


יש לשאוב  את האבק והלכלוך מן השטיח לפחות פעם בשבוע, ופעם בחודשיים שלושה יש להופכו, ולשאוב את האבק כשהשטיח הפוך, לאחר מכן יש לשאוב את השטיח כרגיל. פעם בשנה מומלץ להפוך את השטיח לכמה ימים. הפיכת השטיח נועדה להוציא ממנו חלקיקי חול ולכלוך שנתקעו בתוכו, הצטברות של חלקיקים רבים יכולה לפגוע באיכות הסיבים, ואף לייצר ריח לא נעים.


עשה ואל תעשה


אין לתלות את השטיח על חבל הכביסה. אין לכבס את השטיח אין לחבוט בשטיח אין לשאוב את האבק מן האמרה, הפרנזים, או שולי השטיח,על מנת שלא ימשכו ויפרמו חוטים. יש להקפיד שהפילטר של שואב האבק נקי, על מנת להבטיח שאיבה חזקה. אם יש בעל חיים פרוותי המסתובב בתוך הבית, יש לשאוב את השטיחים לפחות פעמיים בשבוע, ולטאטא את הלכלוך והשערות מהם מדי יום, באמצעות מטאטא עם מברשת בעלת סיבי גומי. פעם בשנה כדאי להוציא את השטיח, ולהשאירו חשוף לאור השמש למשך יום שלם. אם החלטתם להשתמש בחומרי ניקוי, בצעו קודם בדיקה בפינת השטיח, לוודא שהחומר אינו פוגע בשטיח.


כתמים


באופן כללי, יש לטפל בכתם כמה שיותר מהר. יש לספוג אותו באמצעות נייר סופג, מגבת, או סמרטוט נקי ויבש. אם עדיין נותר כתם, יש להשתמש בקצף של שמפו טכניקוי, תיקון, וחידוש השטיחים בביתסטיל, ולנקות את הכתם באמצעות סמרטוט טבול בקצף, בתנועות הברשה כלפי מרכז הכתם, על מנת שלא לגרום לכתם להתפשט יותר. הקפידו להשתמש בקצף בלבד, למניעת חדירה וספיגה של השמפו לסיבי השטיח. אם אין ברשותכם שמפו טכסטיל, תוכלו להשתמש במטלית טבולה במים שעורבבו עם מעט אבקת כביסה, או בתמיסה המכילה שתי כוסות מים, כף אחת של אבקת כביסה, ושליש כוס חומץ. הקפידו לספוג את כל הסבון מן השטיח לאחר הסרת הכתם. במידה והכתם עדיין שם, אין ברירה, אלא לפנות למומחים. כאשר מדובר בכתם שתן, יש לדלל אותו על מנת למנוע ריחות לא נעימים, ופגיעה בשטיח.


שטיח מקיר לקיר


שטיח מקיר לקיר זקוק לשאיבה לפחות פעם בשבוע, ופעם בשנה לניקיון מקצועי על ידי חברה לניקוי שטיחים. לאחר שבע שנים, עדיף להחליף את השטיח, שכן הוא יאבד מאיכותו ורכותו במידה כזו, שגם ניקיון מקצועי ביותר לא יוכל להשיב אותו לקדמותו.


חידוש השטיח


חברות מקצועיות לניקוי וחידוש שטיחים, יכולות לבצע מספר תיקונים בשטיח שלכם.

חידוש אשפרה – אשפרה הוא חומר המכיל ריכוז גבוה של עמילן, והוא שומר על השטיח. נוהגים לרסס אשפרה על גבם של שטיחים חדשים, בכדי להגן עליהם מפגיעות ופגמים. אולם האשפרה נשחקת לאחר כשנתיים, ויש לחדשה. תיקון שולי השטיח – במידה ויש צורך לחדש את האמרה, שולי השטיח, ראשית יש לפרום אותה, ואחר כך בוחרים את החוט המתאים הן מבחינת הגוון, והן מבחינת חומרי הגלם, ותופרים את האמרה מחדש. פרנזים – בדומה לאמרה, אם יש צורך בתיקון וחידוש הגדילים, יש לפרום אותם, לבחור את החוט המתאים , ולתופרם מחדש. בהזדמנות זו תוכלו לשנות את אורך הפרנזים, או להחליפם באמרה. תיקוני צבע, רסטורציה – לאורך השנים, נוזלים ורטיבות פוגעים בהפרדת הצבעים של סיבי השטיח. חברת הניקוי והחידוש תבצע במקרה כזה חידוש ותיקון ידניים של הצבע. מדובר בעבודה מקצועית ועדינה ביותר, העושה שימוש בחומרים טבעיים, זהים לחומרי הגלם המקוריים של השטיח, על מנת שתושג תוצאה ראויה לשמה. שטיחים בעבודת יד – תיקון וחידוש שטיחים שנארגו בעבודת יד, דורש יותר זמן ומיומנות, ושימוש בחומרים עדינים ומדויקים, על מנת שלא לפגוע במרקם הטבעי של השטיח. 


לסיכום,
לשטיח נאה ואיכותי מעלות ויתרונות רבים, ואין זה מפתיע שבאינספור בתים נמצא שטיחים בסגנונות שונים. השטיח מוסיף צבע וחיים לחדר, נותן מענה אסתטי ופרקטי לצרכים רבים, ומשרה אווירה חמימה וביתית. על מנת שהשטיח ישמור על מראה רענן ורכות מפנקת, יש לדאוג לטפחו, לנקותו, ולתקנו בצורה הנכונה. אל תהססו לפנות לאנשי מקצוע לטיפול עשרת אלפים לשטיח מדי כשנתיים. 


בבואכם לבחור חברה לניקוי שטיחים, בקשו המלצות, ובדקו את המוניטין של החברה, ולמען בריאות השטיח שלכם, אל תבחרו את חברת ניקיון השטיח על פי המחיר הנמוך ביותר שהחברה דורשת. חבל לפגוע באיכות השטיח האהוב עליכם, בעבור הנחה של כמה עשרות שקלים. בנוסף לעבודת המומחים, יש לשמור על ניקיון שבועי הולם של השטיח, למניעת פגיעה באיכות הסיבים, הצטברות לכלוך, אבק וחול בעומק השטיח, ועוד מרעין בישין. תחזוקה נכונה של השטיח תבטיח לכם הנאה מיתרונותיו למשך שנים ארוכות.


המאמר נכתב בעזרתם האדיבה של חברת ג׳וזפון שטיחיםתגובות