עיצוב הבית באמצעות גופי תאורה מעוצבים

תאורת הבית והאור בו הינם בעלי השפעה רבה על הדרך בה אנו תופסים את העולם, כיום בתוך הבית בו יש פחות חשיפה לאור השמש ישנה חשיבות גדולה לתכנון נכון של התאורה. אנו נמצאים כיום בעידן חדש המציג תפיסה חדשה לגבי התאורה כחלק מעיצוב החלל, כאשר גופי התאורה שידרגו את מעמדם והפכו לחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית.


מעבר לפונקציה הידועה של התאורה הביתית שהיא הפצת אור בשעות החשיכה ישנה כיום מודעות לחשיבות האסתטית של גוף התאורה עצמו ואלמנטים נוספים שך התאורה המלאכותית כגון תאורת אווירה היכולה ליצור דרמטיות, מסתוריות, הסוואה או הדגשה ועוד בהתאם למבוקשכם. תאורת האווירה הנפוצה בעיקר במסעדות, בתי מלון ובתי קפה קבלה מקום גם בחללי הבית ומשתלבת בקו העיצובי של הבית. שינוי זה הביא לדרישה ויצירה של גופי תאורה בעלי אלמנט עיצובי ואף פיסולי תוך התאמתם לייעוד של החלל בבית. ניתן לעשות הבחנה בין גופי תאורה המתמזגים בחלל לבין כאלה "רועשים" יותר היוצרים עניין. פן נוסף המתקשר לעיצוב הכללי של החלל הוא יצירת אשליה של גודל, מי שמעוניין ליצור תחושת מרחב לחלל קטן ייעזר בתאורה כלפי מעלה היוצרת תחושה של גובה, תאורה היקפית סביב הקירות מקנה תחושה של חלל גדול יותר. כיום ניתן דגש גם להיבט הסביבתי בתחום התאורה המעוצבת המאפשרת צריכת אנרגיה חכמה וחסכונית, דוגמת נורות הLED-.

תכנון נכון של התאורה בבית

מומחים בתחום ממליצים  להתחשב במראה החדר כאשר בוחרים את סגנונם וצבעם של גופי התאורה לדוגמא בחדר בעל ריהוט עץ כהה מומלץ להשתמש בתאורה בהירה בגוונים של צהוב וכתום משום שמשטחים כהים סופגים את האור ואילו בהירים מחזירים אותו. ניתן ומומלץ להסתייע בגופי התאורה ליצירת איזון בעיצוב החדר, בחדר המאופיין בצבעוניות נכון יהיה לבחור גופי תאורה בעלי קו נקי בצבעים אחידים ובהירים, בחללים גדולים וריקים יחסית יתאים גוף תאורה גדול ומרכזי אשר ימשוך את העין. חומרים שונים מקנים סגנון עיצובי לסביבה כך שלחדר בקו וסגנון נוסטלגי יתאים גוף תאורה עדין העשוי פורצלן ואילו לחלל במראה היי-טק יתאימו חומרים קרים ומתכתיים דוגמת ניקל. חלל חשוב בבית הוא חדר השינה, נכון להוסיף לו תאורת אווירה היוצרת אינטימיות ורכות בשילוב של מנורות קריסטל המעניקות ממד של יוקרה, שימוש באהילים וגופי תאורה מבד יצור תחושה חמימה ונעימה.

"אסתטיקה היא פרקטיקה לנשמה"

שילוב נכון של גופי עיצוב הבית באמצעות גופי תאורה מעוצבים תאורה מעניק מענה הן לצרכים הפרקטיים והן לאסתטיים, על פי שיטת הפאנג שואי בעלת ההשפעה הרבה בתחום עיצוב החלל ככל שהמרחב מואר יותר יש בו יותר אנרגיות, כמובן שיש להתייחס לכל חדר בהתאם לשימוש בו, הכנסת אנרגית אור לתוך הבית בצורה נכונה משפרת את איכות חיינו. יש להימנע משימוש באור מסנוור היוצר אי נוחות ולשם כך נכון לעשות שימוש בתאורה בלתי ישירה המכוונת את האור כלפי התקרה או הקיר. תאורת ספוטים מתאימה מעצימה השפעת צמחים ותמונות על עיצוב החלל.

לסיכום

השינוי בעולם גופי התאורה המעוצבים בשנים האחרונות צובר תאוצה, לא עוד פלורסנט במטבח ושנדליר בסלון, המודעות היום היא לתאורה נכונה היוצרת אווירה נעימה בדגש על פרקטיות וחסכוניות. גופי התאורה מקבלים מקום של כבוד כאלמנטים חשובים ובעלי השפעה בעיצוב הבית ובסגנונו, מבחר החומרים, הצבעים והסגנונות של גופי התאורה המעוצבים מאפשרים התאמה לטעמכם האישי תוך יישום של דגשים לקבלת תאורה נכונה, חסכונית  ובעלת השפעה עיצובית כחלק מקו וסגנון הבית.


המאמר נכתב בעזרת מעצבי התאורה של יאיר דורם - פתרונות תאורה מתקדמים והמשרד של טלי מאיר לעיצוב פנים.

תגובות