תכנון גינת גג ומרפסת - מה זה כולל ואיך מתחילים

גינת גג או מרפסת, מהווה פתרון יצירתי שיכול לאפשר לכם ליהנות משהות בחיק הטבע, אווירה ירוקה ויפי הצמחייה הכי קרוב לבית, גם אם אינכם מתגוררים בוילה צמודת-קרקע. במדריך שלפניכם מידע מעשי, שבסופו תוכלו לדעת איך ניגשים בכלל למלאכת התכנון וההקמה של גינה כזו.

גינת עציצים – פשטות ויופי

אחד הפתרונות הפשוטים והקלים ליישום הנו גינת עציצים בגג או במרפסת. שתילה של מגוון ירקות גינה ופרחים בעציצים, יכולה לתת לכם יתרונות טעימים ויפים כאחד, ובנוסף מהווה גם אפשרות חסכונית, בכסף ובמרחב. כל שתצטרכו על מנת להקים גינה כזו בביתכם הוא מלאי מספק של מכלים או עציצים, אדמה גננית, דשן וכלי חפירה קטן. אז למה אתם מחכים? גשו לרכוש את הציוד המתאים במשתלה הקרובה, ואל תשכחו להצטייד בשתילים יפים וזרעים איכותיים!

גינת מצע מוגבה: הפתרון האלגנטי

מדובר בפתרון המצריך בנייה שך מסגרות עץ, בתוכן ממלאים אדמה, על מנת ליצור מצע מוגבה, בו נשתלים הצמחים הנבחרים. מבחינה עיצובית, אפשרות זו מקנה מראה מתוחם, מסודר ומהודר, המשתלב נהדר עם גג או מרפסת מרוצפים. על מנת לבנות לעצמכם גינת מצע מוגבה, הצטיידו במסגרות עץ בממדים הרצויים, מסמרים, פטיש, אדמה גננית, דשנים, מים וכלי חפירה קטן – וקדימה לעבודה!

בחירת סגנון עיצובי

על מנת שגינת הגג או המרפסת שלכם תיראה נפלא, רצוי שתתמקדו בסגנון עיצובי מובחןתכנון גינת גג ומרפסת - מה זה כולל ואיך מתחילים. חשוב האם הייתם רוצים להדגיש את הפריחה הצבעונית, העלים הירוקים, הפירות והירקות? האם אתם נמשכים למראה קליל של עלים הנעים ברוח או מעדיפים דווקא עצים וצמחים מאסיביים יותר? ירוקים או בשלל גווני הקשת? מראה הרמוני ושילובים נכונים ייצרו אווירה נפלאה וחוויית טבע מרהיבה.

זרעים וייחורים: גם יפה וגם טעים

אם אתם כבר משקיעים, מעצבים ובונים לעצמכם גינת גג או מרפסת, חשוב שתשתמשו בזרעים באיכות טובה, שיגבירו את סיכויי ההצלחה שלכם. שימו לב לתאריך התפוגה המופיע על אריזותיהם של זרעים שנמכרים במשתלות, והימנעו מרכישת זרעים שהתיישנו ועלולים לא לנבוט כלל. ניתן בהחלט גם להנביט את ירקות המאכל שלכם! כך למשל, תוכלו להשתמש בתפוח אדמה שגדלו עליו בלוטות, לחתוך אותו לשני חצאים ולשתול באדמה, או להנביט זרעי דלעת. בחרו את סוגי הירקות ששמישים אצלכם במיוחד, ושתלו בגינה שלכם – כך תקבלו גם יופי, וגם בריאות טעם וטריות. 

מזיקים

לא הייתם רוצים שאחרי כל השקעת הבנייה והשתילה הכל יירד לטמיון בגלל כמה מזיקים שנקלעו לסביבה, נכון? בתכנון גינת גג או מרפסת, יש לקחת בחשבון גם את עניין המזיקים, שמהווים אורחים לא רצויים אך נפוצים במיוחד. כך למשל, עציצים תלויים מפחיתים את הסיכוי לפגיעת מכרסמים, רשתות לול מגנות על פירות ופיזור אבקת צ'ילי מרחיקה נמלים ורימות באופן טבעי. עדיין סובלים מחרקים שנטפלים לעלי הצמחים שלכם? נסו לרסס עם כמות מועטה של סבון כלים המהול במים ושמן בישול, והם יעזבו לתמיד. רק שימו לב שלא לרסס בשעות החמות ולשמור על הפרחים נקיים מריסוס, על מנת למנוע פגיעה בצמח.


לסיכום

גם אם אתם לא גרים בוילה או בית צמוד קרקע, אינכם חייבים לוותר על הכמיהה לבלות זמן איכות בטבע. בדיוק בשביל זה קיימות גינות הגג והמרפסת. תכננו נכונה את ההיבטים הפרקטיים והעיצוביים, ותוכלו ליהנות מהשהייה בגן העדן הפרטי שלכם יום ביומו.
למידע נוסף על עיצוב גינות גג היכנסו לאתר של גנן על הגג - עיצוב גינות גג ומרפסות

תגובות