טור חדש ב saf בנושא אוטוקאד - cadטור

אנו שמחים לבשר על שת"פ חדש עם מנהל פורום אוטוקאד שלנו דני כורם מסופיסטיקאד בו דני ישתף מניסיונו הרב ויכתוב על נושאים שעולים שוב ושוב בין משתמשי אוטוקאד וכן על עדכונים חשובים, טרנדים ועוד.
מוזמנים לקרוא, להגיב ולשאול  את דני שאלות מקצועיות בפורום המוביל לאוטוקאד בישראל.

הטור הראשון שלנו יעסוק בנושא מרכזי שחוזר על עצמו רבות בפורום שלנו:
Block או Group – הסוף לבילבול! - מורה נבוכים

אחת הבעיות המרכזיות ב-AutoCAD (בתחום הידע וניהול הידע של המשתמשים) היא שקיים מגוון רחב ביותר של אפשרויות להגיע לתוצאה מסוימת (או דומה לה).
אין בתכנה שום מגבלות של מותר או אסור ולמעשה רוב הזמן התכנה תיענה לכל פקודה של המשתמש גם אם דרכו תהיה מפותלת, לא מדויקת או כזאת "שלא לכך התכוון המשורר"

כיוון שאני פוגש ביומיום שלי עשרות קבצי dwg, בגלל שאני תומך בעשרות משתשמי תכנה ובשל העיסוק  בהדרכה מקוונת, אני משתדל לתת את הפרשנות שלי (לאיך “עושים זאת נכון” או “טעויות נפוצות
ב-“AutoCAD   (שנגזרת עשרות שנות ניסיון ב-CAD בכלל ובAutoCAD- בפרט.

הפעם, בחרתי לפתור את הבילבול - שקיים אצל לא מעט משתמשים – בשימוש ב-Block ו/או ב-Group:
"מתי לעשות שימוש ב-Block ומתי ב-Group?" – זאת השאלה שאנסה לתת לה מענה הפעם.

כמעט בכל תכנה גרפית יש אפשרות ל-Grouping (כלומר, קיימת אופציה להפוך בחירה מאוד מסויימת של אובייקטים לקבוצה) וזאת לצרכי ביצוע מניפולציות שמנצלות את כח המחשוב והתכנה מול עבודה "שחורה".

ב-AutoCAD קיימות 2 אפשרויות שונות ליצירת אובייקט ע"י המשתמש: Block ו-Group.

באופן כללי, Block הוא תמיד אלמנט ספרייה כמו בורג, שולחן, מכונית או מזגן. כל אחד משלב בתכנון שלו Blocks. ל-Block ב-AutoCAD יש חBlock או Group – הסוף לבילבול! - מורה נבוכיםשיבות עליונה בשל כמה עובדות:

אלמנט ספריה יחזור על עצמו במגוון רחב של תכנונים ועל כן, כדאי להשקיע בו – הוא נכס של המשתמש. בפעולה אחת, נכנסים אל הקובץ גאומטריה ואולי גם מידע אלפא-נומרי ייחודי וזאת בשל היכולת של ה-Block להחיל מידע משתנה ע"י שימוש ב-Attributes. האמת, היא שבשנים האחרונות, כל ספריות ה-Blocks שבניתי עשויות כך שכל Block מכיל לפחות Attribute אחד.
Block יכול להיות סטטי (בעל מימדים ופריטים קבועים) או דינמי (בעל מימדים משתנים או פריטים שניתנים לשינוי)
Block מסוג אלמנט ספריה יהיה עשוי במידות מדויקות (המשקפות את המציאות), ביחידות העבודה השגורות (למשל ס"מ) ויכללו גאומטריה בלבד. הכיתוב אם יידרש יהיה לעולם Attribute ואף פעם לא יכללו Texts או Mtexts ו/או מידות!!!
רוב תכנו של ה-Block יהיה בשכבה 0 וכך, הנחת ה-Block בשכבה הרצויה, יגרום ל-Block "לרשת" את תכונות השכבהץ

איזה עוד סוג של Block קיים?

מעבר לאלמנטים של ספרייה, קיימים גם Blocks שהם Symbols: למשל, סימן מפלס
(בתכנית/חתך-חזית), סימול של חתך, אותיות ומספרים ברשת מודולרית (Grid) וכד'. המאפיין העקרי של ה-Symbol, קשורה בקני המידה של השרטוט – הם יכולים להיות מסוג Annotative ("רגישים" לקנה מידה)  כך שהם תמיד יהיו מוצגים בגודל אמיתי קבוע "על הנייר" בהתאם ל-Annotation Scale של Viewport בתוך Layout (גיליון).

הדרך הכי טובה ליצור Block היא הדרך הקונבנציונלית כלומר, באמצעות הפקודה Create Block או Block. ניתן גם לבחור ולגרור אלמנטים מהשרטוט (עם לחצן ימני לחוץ) ובעת שחרור הכפתור לבחור באופציה Paste As Block. השיטה ממש לא מומלצת מכמה סיבות:

לא כל מה שנבחר נמצא בשכבה 0 אין שליטה על נקודת ההכנסה לשרטוט (Insertion Point) השם הוא לא בשליטה שלנו – הוא ניתן ע"י AutoCAD החסכון בזמן הוא השליה – כדי להשלים את התהליך "לפי הספר" יש לשנות את השם, לערוך כדי לעדכן את השכבות ואת נקודת ההכנסה ואולי למחוק מתוך ה-Block כיתובים שונים ואף להוסיף Attribute Definitions

מתי מתחיל הבילבול?

כשיוצרים Block לצורך מניפולציה גאומטרית! דוגמה: ארכיטקטים שעוסקים בבנייה רוויה, יוצרים Block
מדירה אחת כדי שיוכלו לעשות ממנה תמונת ראי. הנטיה הטבעית היא לכלול ב-Block כמה שיותר אינפורמציה כדי שאם המקום ישתנה כך גם ההעתק. במסגרת הנטיה הטבעית, הארכיטקט יכלול כיתוב ומידות ב-Block של הדירה המקורית. בעיה: Block אשר יכלול כיתוב ומידות לא יכבד את היכולת של AutoCAD להתעלם מתמונת ראי בכיתוב ובמידות. פתרון: בכללי אין! הפתרון היחיד הוא מעבר מ-Block ל-Group. האופציה של Group נועדה בדיוק כדי לפתור את העניין הזה. ב-Video אפשר לראות את השימוש הפשוט והאינטואיטיבי ביותר ב-Groups כדי לתת מענה ש-Block לא יכול לתת.

לחץ כאן לצפייה בסרטון בנושא.
שתפו חברים שיכולים להפיק תועלת מהמידע.

המאמר באדיבות

  • sophisticadd
  • קליק לחיוג: 0547786115
  • טלפון:
    0547786115
  • כתובת:
    שדה בוקר 6א', גבעתיים
  • אתר:

תגובות