תפקיד האדריכל בהתחדשות עירונית

בפרויקט נדל"ן, תפקידו של האדריכל הוא להכין את תכנית הבנייה ולאחר מכן להתחיל את תהליך הרישוי.

בכל פרויקט יש שורה של יועצים שצריכים לבחון את התכניות ולחתום עליהן לצורך הגשת הבקשה להיתר (קונסטרוקציה, אינסטלציה, חשמל, מזגנים, ועוד) והאדריכל מנגן על התזמורת עד להוצאת ההיתר.

בדרך כלל האדריכל נכנס לתמונה לאחר חתימה על הסכם מפורט. אולם אנו בקבוצת בראשית משלבים את האדריכל בתכנון כבר בשלב טרום-חתימה על הסכם, ובדרך כלל אפילו מוקדם יותר, עוד לפני כינוס אסיפת דיירים ראשונית. מדוע? כדי שלא יהיו הפתעות.

בפרויקט התחדשות עירונית לאדריכל תפקיד משמעותי במיוחד, עוד בטרם מתחילים לעבוד על תכניות להיתר בניה. התפקיד של האדריכל מתחיל בבדיקה תכנונית של הנכס. כלומר, האדריכל בודק אילו זכויות בנייה יש בנכס. לבדיקה זו השלכה מאוד משמעותית להתקיימות הפרויקט. בבדיקת ההיתכנות התכנונית האדריכל בוחן את כל התכניות העירוניות והארציות החלות על הבניין (לרבות הפקעות, הקלות, ותכנית החרבות במידה שיש) ומכין טבלה מפורטת של הזכויות הקיימות בבניין והזכויות האפשריות.

כך מתאפשר לו להבין כמה מ"ר בנויים כיום בנכס וכמה מ"ר ניתן יהיה להוסיף במסגרת התכנון העתידי. על סמך נתונים אלו, כל הגורמים הרלוונטיים יכולים להעריך את הכדאיות הכלכלית של הפרויקט. ברגע שיזם יודע כמה מ"ר בנוי וכמה מ"ר של זכויות בנייה עתידיות ניתן יהיה לאשר לו, הוא יכול להכניס את הנתונים לדו"ח כדאיות כלכלית ולהבין האם הפרויקט משתלם.

ככלל אנו בקבוצת בראשית מגיעים לדיירים רק אחרי שגיבשנו טבלת זכויות אדריכלית, שאנו יודעים שניתן לבצע פרויקט התחדשות עירונית בבניין ושיש לנו נכונות להיכנס לפרויקט. בנוסף אנו משתדלים בפרויקטים של תמ"א 38/1 (חיזוק ותוספת) תמיד להגיע לפגישה הכללית הראשונה עם הדיירים גם עם תכנית העמדה ראשונית של הבניין. תכנית העמדה היא סקיצה של קומה טיפוסית בבניין שמטרתה בשלב ראשוני זה הוא להראות שניתן לבנות בפועל את כל המ"ר שאנו צופים שיתאפשר לנו לבנות.

קבוצת בראשית הינה חברה פרטית המתמחה בליווי דיירים וניהול פרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38/1 (חיזוק ותוספת), תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה) או פינוי בינוי.

לבירור וייעוץ חינם, האם הבניין שלכם מתאים לתמ"א / פינוי בינוי צרו קשר עוד היום 

תפקיד האדריכל בהתחדשות עירונית

המאמר באדיבות

תגובות