למה אין אדריכלות מחוץ לתל אביב?

מאז שהפעלתי את המודול של חדשות האדריכלים שמתי לב לתופעה מעניינת - אין אדריכלים מחוץ לתל אביב. בכל אופן ברשת אין כאלה.

 

מספר הבלוגים העוסקים באדריכלות ובבינוי עירוני בתל אביב הוא מדהים, לעומת זאת אין נוכחות לבלוגים כאלה בחיפה, בירושלים או בבאר שבע. אז מה זה אומר? שאין אדריכלים במקומות האלה? אולי פשוט אין בכלל ארכיטקטורה מחוץ לגוש דן?

ברור שמה שאני כותב כאן לא נכון אבל מעניין לגלות שהטכניון עם כל הסטודנטים והסגל לא מייצר כותב אדריכלות אחד מוכר ברשת, לפחות חיפה מיוצגת עם ארכיבלנדר של הסטודנטים של ויצו.

 

אני לא מדבר על בלוגים שעוסקים בעיריה ובקשרים שלה עם היזמים, לא בלמה אין אדריכלות מחוץ לתל אביב?לוגים של פוליטיקאים. אני מתכוון לבלוגים שפשוט, בגובה העיניים של הקורא, בלוגים שסוקרים מבנים, פינות אורבניות. אנשים שמתעניינים בארכיטקטורה ואפילו עובדים במקצוע ומעלים את המחשבות שלהם לרשת. לעזזאל, לי יש מה להגיד על כל דבר גם כשאני לא מבין בו כלום, איך זה שאני לא מוצא בלוגים שמתייחסים לאדריכלות מחוץ למרכז?

 

יש לי הרגשה שזה פשוט נובע מפרובינציאליות של אדריכלים. אדריכל תל אביבי יכול לכתוב על מפגש שביל אופניים בפרישמן ולחשוב שזה מעניין את כולם. לעומתו אדריכל בבאר שבע מרגיש שגם אם מדובר בתחנה המרכזית כולה זה חדשות פריפריה לא רלוונטיות. אני לא מת על זה. על גישת "המדינה זה תל אביב".

 

ויכול להיות כמובן שאני טועה ויש בלוגים שכותבים על אדריכלות בפריפריה. אם יש כאלה, אני אשמח אם תפנו אותי אליהם. לא יכול להיות שכל השכל נמצא בין האיילון והים.

 

המאמר באדיבות

תגובות