איך לבחור קבלן שיפוצים אמין

אחד הנושאים הכי פרוצים שיש הוא עולם קבלני בניה. כל אחד שרוצה לעבוד במקצוע פשוט מתחיל. תרבות ה"סמוך". אין כללים ברורים לגבי תנאי התשלום, מה מקבלים, איכות הבניה, ואתם שלא מכירים את עולם הבניה הרבה פעמים פשוט נופלים, ומפסידים הרבה כסף.

קחו את הלקוחה שלי ע' לדוגמא. ע' שיפצה את הדירה שלה והזמינה קבלן שיפוצים. לכל אורך הדרך הקבלן היה מאוד נחמד. עשה מה שהתבקש, ומידי פעם דרש עוד סכום של כסף כדי לעשות עבודה נוספת. (כראות עיניו, סכומים שהתבררו לאחר מעשה כמופרזים לחלוטין)
עד כאן הכל בסדר, יחסית. הבעיה התחילה כשהקבלן של ע' עזב את השטח ואז התחילו להתברר הבעיות: נקודות חשמל שלא עובדות, ולא במיקום שניתן להגיע אליו, מעברים צרים מידי, הנחה לא טובה ויפה של המרצפות, עבודה שלא הסתיימה. והקבלן? כבר לא עונה לטלפונים ואין עם מי לדבר.
ע' נאלצה להזמין קבלן נוסף לסיים את העבודה.

אז איך להמנע ממקרים כאלו? הבאתי לכם כמה כללי אצבע שחייבים לשמור עליהם:
1. מצאו קבלן רשום שעובד עם קבלות. נכון, תצטרכו לשלם קצת יותר,אבל רוב הסיכויים שהקבלן מחויב לתקן מסוים, ועובד ע"פ חוק.
2. עבדו עם חוזה ברור שמפרט בדיוק מה אתם מקבלים, מה הם תנאי התשלום, מה קורה במקרה שהעבודה לא נעשתה לשביעות רצונכם, מתי נגמרת העבודה וחשוב מאוד לצרף מפרט מפורט של השיפוץ או הבניה שנקרא גם כתב כמויות. כדאי להעזר בבעל מקצוע (מעצבת פנים לדוגמא) שתוכל להכין לכם אחד כזה כדי שלא יהיו הפתעות בהמשך.
זכרו! כל מה שלא איך לבחור קבלן שיפוצים אמיןכתוב - לא קיים.
3. חשוב לקבל המלצות קודמות על הקבלן - לפחות מ-2 אנשים שונים. לשאול את כל השאלות הקשות: איך הוא היה? האם אתה מרוצה מגמר העבודה? האם היו נזילות לאחר הבניה וכיצד טופלו ? האם היו בעיות ואיך הוא התנהג במקרה של חילוקי דעות? איך היה עם התשלום? האם דרש עוד כסף? וכו וכו. אין חכם כבעל נסיון.
4. כדאי מאוד לראות בעצמכם בתים שהקבלן בנה/שיפץ - לראות אם אתם אוהבים את איכות העבודה. זכרו שאם הקבלן הניח מרצפות אפורות ואתם לא אוהבים אפור - זה לא קשור לאיכות הבניה. צריך להסתכל על החיבורים בין החומרים השונים, על הגימור. 
5. לבדוק שהקבלן יודע לעמוד בלוחות זמנים. כדי שחלילה לא יעלם לכם ויתקע לכם את הבית באמצע השיפוץ, ובזמן הזה אתם משלמים שכ"ד במקום אחר. הזמנים צריכים להיות מעוגנים בחוזה וגם צריך לבדוק עם לקוחות אחרים של הקבלן איך הוא עמד בזמנים.
6. עם מי הקבלן עובד? קבלן בד"כ מעסיק צוות שלם של עובדים והוא המנהל עבודה שלהם. חשוב לשאול כל כמה זמן הוא נמצא באתר כדי לפקח, מי הם העובדים - האם יש להם אישורי עבודה? האם אתם מכירים את הפועלים וקיבלתם המלצה ממקום אחר (רלוונטי לבניית בתים כאשר עובדים עם קבלני משנה). בזמן המו"מ זה הזמן לדרוש להחליף קבלני משנה אם אתם יודעים שאחד מהם לא עושה עבודה טובה.
7. האם הקבלן יודע לעבוד עם מעצבת/אדריכל ולפי תוכניות?
סעיף זה קריטי כי אחרת הם מתחילים לאלתר - וזה תמיד לא מה שאתם רציתם.... בעלי מקצוע מדברים בתוכניות. חשוב שיסכימו לעבוד לפי תוכנית של המעצבת אחרת יהיה לכם מאוד קשה להעביר את מה שאתם רוצים בהמשך.

תגובות