AutoCAD למשתמשים היותר מנוסים - CADטור חדש

במהלך השנים, עברתי מכתיבת קוד (במהלך לילות לבנים רבים) בעיקר עבור עצמי ליצירת כלים ופרוצדורות שישמשו אותי בעבודה ביתר יעילות, תוך ניצול יכולות האוטומציה שישנה ב-כלים (Tools) אך נעדרת כמעט לחלוטין בפקודות (Commands).

כלים, יכולים להיות קיימים רק בערכות כלים (Tool Palettes) וזהו נושא המאמר של היום.

בעבודתי היומיומית, אני נעזר ככל שאני יכול באוטומציה. יש לי לוקסוס ואני יכול לאפיין כל מיני רוטינות תכנה וכמה חברה' נחמדים בחברה שלנו ישמחו לנסות לכתוב קוד במהירות וביעילות. זה נשמע כמו חלום למישהו אך ממני שדורש המון עבודת איפיון וכאן המקום לציין שזאת הסיבה העיקרית שבגללה הפסקתי לכתוב קוד. היום אני יודע בוודאות שצדקתי כשהיה לי ברור שכדי לכתוב תכנה דרושים 4-5 אנשים לכל הפחות: אדריכל התכנה, QA, ראש צוות, מתכנת או שניים ומשתמש "ממוצע".

תחת זאת, אני בוחר לי את מה שנראה הכי מתאים לכל מי שדורש "התנהגות יותר נאותה" מהתכנה אותה ניתן לקבל ב-Tools ולא ב-Commands (כפי שיצאו מהקופסה).

מהו Tool?

זאת יכולה להיות פקודת AutoCAD מנוהלת כמו למשל כלי שיוצר מלבנים בשכבת “Rectangles”.

כדי ליצור את הכלי נדרשות דקות בודדות, מעט התנסות בעבודה עם ה-(CUI -Custom User Interface), קביעת מאפייני השכבה באיזה שהוא קובץ מקור וזהו זה זה יכול להיות Block (סטטי או דינמי) שייכנס אל השרטוט בשכבה הרצויה, (אם מדובר בSymbol-, בקני מידה רצוי) ואפילו ניתן לשAutoCAD למשתמשים היותר מנוסים - CADתור חדשלוט מראש בפרמטרים של ה-block דרך ה-ICON, למשל, Rotation =45.

זו יכולה להיות מידה (Dimension): ב-Dimension Style מסוים, בקני מידה רצוי (annotative), בשכבה הסטנדרטית – כשכל הפרמטרים נקבעו מראש ותואמים את ה-CAD Standard 
זה יכול להיות כיתוב מוכן מראש (הרי כל מה שהיה צריך לכתוב במשרדי תכנון כבר נכתב, פעם, או מאה או אולי אלף....) בשכבה, ב-Style ובקני מידה הרצויים והתקניים – לעתים נשנה רק תו או שניים, נחסוך אנרגיה וזמן אך בעיקר נימנע מטעות אנוש או טעות סופר...
זה יכול להיות איזה מאקרו שעושה רצף פעולות (ואף יודע לעצור ולהמתין לנתון של המשתמש) – ניתן ליצור באמצעות ה-Macro recorder, או ליצור רצף פקודות באמצעות Script של AutoCAD. 

אז מה עושים?

אישית, כשאני נתקל בצורך מאוד מסוים, אני בודק את הכדאיות ומחליט אם עדיף לעבוד ידנית או (כמו ברוב המקרים), ליצור את הכלי הנכון עבור המשימה הנכונה.

הנה כמה דוגמאות:

Tool שלחיצה עליו, תעביר את כל ה-XREFs בקובץ לשכבה הייעודית – יש לי כלי מורחב שגם מוודה שכל ה-XREFs מוכנסים ב-0,0, ב-Scales של 1 וב- Rotationשל 0.
יש Tool שהפעלה שלו, תגרום לקובץ שיש בו מספר Layouts לשבור את הקובץ למספר קבצים של Layout בודד – כש מספר הקבצים שנוצרים הוא כמספר ה-Layouts שהיו במקור. כמובן שהכלי הזה מבקש מהמשתמש גם לתת קידומת (Prefix) לשמות הקבצים החדשים.
יש לי כלי שבלחיצה אחת, יעשה Reconcile לכל ה-Unreconciled New Layers שיהיו מצורפים לשרטוט.
Tool אחר, יבחר Block (בנגיעה) וימחק אותו מכל ה-Layouts בשרטוט.
עזר כנגד הכלי הקודם, כלי שיכניס את ה-Block הרצוי ישירות אל השכבה הרצויה. אם שכבה זאת אינה קיימת עדיין בשרטוט, היא תיווצר (כפי שהייתה שמורה בעת שיצרתי את ה-Tool ) רק בגלל שלחתי על כפתור –
יש מבין? מדובר באפקט דומינו שגם שומר על ה-CAD Standard – ממש מומלץ בחום! שינוי של שורה שלמה של Text Styles בלחיצת כפתור אחת. העובדה שאף אחד לא ממש אוהב להתעסק בזה, הופכת את הכלי למעולה. כלי לאיתור כיתוב קבוע להחלפה לכיתוב אחר (החכמה של פקודה מנוהלת היא שבמקום סתם
Find & Replace, אנחנו בונים כלי שיש לו את המקור והיעד של השינוי מובנה בפנים). מעולה לעידכון תאריכים, תיקון "טעויות סופר" וזאת רק ההתחלה – אם לא כל הכיתובים נמצאים בשכבה הרצויה, הכלי גם ימקמם בשכבה הרצויה תוך כדי שינוי הכיתוב.ומה אתם עושים?

ומה אתכם, קוראים יקרים?
רוצים ללמוד לשלוט בדבר הזה?
תגיבו לכתבה ודרשו להשתתף ב-Master Class  בנושא כלים במקום פקודות במחיר עלות (כמה עשרות שקלים לכיסוי הוצאות)...

 BYE, דני כ.

המאמר באדיבות

  • sophisticadd
  • קליק לחיוג: 0547786115
  • טלפון:
    0547786115
  • כתובת:
    שדה בוקר 6א', גבעתיים
  • אתר:

תגובות