זה הקטן גדול יהיה? - חלק 1

לא ממש. אבל כשיש לנו עניין עם חדר קטן (ומה לעשות, זה המקרה בהרבה פעמים) יש בכל זאת כמה דברים שניתן לעשות. בתקופה הקרובה בכוונתי להעלות מספר פוסטים שמציעים רעיונות איך להוציא את המירב ממקום קטן ואיך לגרום לו להרגיש מרווח על אף שהרבה פעמים הוא אינו כזה.

עיצוב פנים לא יכול להגדיל חלל. עיצוב פנים כן יכול לתת תחושה שחלל יותר גדול ויותר מרווח ממה שהוא באמת. כדי להשיג את המטרה הזו חשוב להקפיד על חלוקת חלל נכונה ויעילה, סידורו בצורה נוחה וזורמת, שמירה על פרופוציות מתאימות וניתן גם לשלב כמה טריקים אופטיים.

אתחיל ממספר דברים שניתן לעשות בתוך החדר עצמו.

ברור שכדי ליצור תחושה שהחדר מרווח זה יעזור אם תהיה לנו תחושה שהחדר גדול ממה שהוא. גודל החדר נקבע על ידי הגבולות שלו. לכן כדי ליצור אשליה שהחדר אינו בגודל שהוא באמת עלינו לטשטש את הגבולות שמגדירים את הגודל הזה. נשאלת השאלה, איך עושים את זה? הרי אי אפשר למנוע מחדר שיהיה לו גבול. העקרון פשוט – כדי לטשטש את גבולות החדר נסיח את תשומזה הקטן גדול יהיה? - חלק 1ת הלב מגבול החדר כדי שלא נשים לב שהוא שם. תליית תמונה צבעונית או כהה או מאוד דרמטית במרכז של קיר בהיר היא דוגמה טובה לטשטוש שכזה. התמונה תמשוך את תשומת ליבנו מגבולות הקיר. דבר זה יגרום לחדר להרגיש גדול יותר ממה שהוא באמת. שטיח צבעוני במרכז של חדר עם רצפה ניטרלית יפעל באותו אופן.

אותו עקרון יעבוד גם בסידור החלל. רהיטים המונחים קרוב לקירות יבליטו אותם. כיוון שהמטרה שלנו היא לטשטש את גבולות החדר כדאי במידת האפשר להרחיק את הרהיטים מהקיר. לא צריך רווח ענקי, רק מספיק כדי לתת קצת אוויר ולתת לעין מקום לנוע מעבר לרהיט. ברגע שעושים את זה ניתן לראות יותר רצפה מצד אחד ומצד שני העין שנמשכת לרהיטים לא מביטה על פינות החדר. התוצאה – החדר מרגיש יותר גדול ממה שהוא. במקרים שממש אין ברירה וחייבים להצמיד את הרהיטים לקירות, נוכל לבחור רהיטים על רגליים או רהיטים מרחפים. אלה מאפשרים לעין לנוע על הרצפה מתחת לרהיט אך מסתירים את גבול החדר עצמו בגופם ובכך יוצרים את אותו האפקט.

בכל מקרה ברור שכדי שהרהיטים לא יסתמו את החדר יש להקפיד לרהט ברהיטים שמתאימים בגודלם לחדר. לא כדאי להכנע לפיתוי להכניס דברים גדולים מדי לחדר קטן מדי. דוגמה שיצא לי לראות הרבה היא האי במטבח. אי יכול להיות דבר ממש יפה ושימושי, אך הוא גם יכול להיות מפלצת שסותמת את כל האזור הציבורי בבית. לפני שמכניסים אי למטבח כדאי לבדוק טוב אם יש מקום בשבילו ואם אין, למצוא חלופה יותר קטנה שבסופו של דבר תתן תחושה טובה יותר. דוגמה אחרת היא ספת שלושת המושבים. מתי בפעם האחרונה ראיתם שלושה אנשים יושבים על ספה אחת? לרוב אין צורך ביותר משני מושבים צמודים, על אחת כמה וכמה בסלון שאין בו מקום לספה גדולה.

המאמר באדיבות

 • תמר קלינברגר
 • קליק לחיוג: 0545408009
 • טלפון:
  0545408009הצג
 • כתובת:
  הוד השרון
 • אתר:
  הצג

תגובות